Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

BOZOK DERNEĞİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜNDE BULUŞTU

Bu haber 28 Kasım 2018 - 12:18 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.
BOZOK DERNEĞİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜNDE BULUŞTU

Kayseri’deki STK lardan Bozok Kültür Ve Yardımlaşma Derneği üyelerini Ordu evi karşısında bulunan ünlü Tuana’da yemekli toplantıda buluşturarak, fikir, şiir ve kaliteli müziğin olduğu her yönüyle mutlu ve dolu dolu saatlerde buluşturarak hasret gidermelerini sağladı.

Gerçekleştirilen geceye İl Milli eğitim müdür vekili İlyas Yılmaz, İl müftü yardımcısı Mehmet İzci, Aile Sosyal politikalar il müdürlüğünü temsilen şube müdürü Mahmut Koç, AProf.Dr. Ali Ünal, Prof. Dr. Bayram Durbilmez, Ömer Faruk Hamurcu ve eğitim camiasının güzide temsilcileri katılırken geceyi Asuman Yiğitoğlu ve Necdet Şahan sundular.

Akşam saat 19.00 da başlayacak olan geceye Bozokluların bir iki saat evvelinden akın akın gelmeye başladıkları görüldü. Sohbetler koyu ve derindi, bol bol hasret gideren üyeler saat 19.00 da başlayan ve içeriği füll dolu program boyunca konuşmaları, şiir dinletilerini ve kişisel fikir beyanın serbes olduğu hitabetleri dinleyerek cevap vermek isteyenler görüşlerini ifade ettiler. Bozok Kültür Ve Yardımlaşma Gecesine katılan üyeler demokratik tutumlarından dolayı Bozok Derneği yetkililerine memnun kaldıklarını ve dernek politbürosuna teşekkür ettiklerini beyan ettiler. Fikir, şiir, sanaat ve müzik gecesinin ana konusu “Öğretmenler Günü”ydü. Öğretmenlerin gününü kutlayan dernek başkanı Prof. Dr. Kuddisi Erkılıç öğretmenlikle ve öğretmenler günü ile ilgili olarak kısaca şunları söyledi;

 

“Hepimiz öğrenmekten, öğrencilikten geçtik. Bizleri okutan, öğreten ve bu günlere gelmemizi sağlayan ilmin ışığını aşılyan, bilgili olmanın değerini, medeniyetin zaruretini öğreten hocalarımıza hepiimiz borçluyuz. Bu öyle bir borç ki ödenmesi mümkün olmayan, çok çok büyük zahmetlere, zorluklara mal olmuş hakkı takdiri imkan üstü bir borç. Kendilerinden Allah CC razı olsun. Biz ödeyemesekte hocalarımızın emeğinin karşılığını Allah zayi etmeyerek fazlasıyla mükafatlandıracatır, bizler de dualarımızla her iyiliğin kendileri için olmasını temenni ediyoruz. Aslında öğretmenlerimizin bizden ve çektikleri zahmetlerin karşılığında bizden istedikleri bir şey yok. Ama sadece bir hal hatır sorduğumuzda dünyaların onların olduğunu biliyoruz. Bu cümleden olarak sevgiyle hürmetle ellerini öpüyor, vefat eden hocalarımıza rahmet diliyoruz.

Ve zor bir ülkeyiz sevgili kardeşlerimiz. Ülkemiz de siyasetle ilgili fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Zor bir ülkeyiz; bildiğimiz zorluklar dün vardı, bu gün de var yarın da olacaktır. Allah yar ve yardımcımız olsun bugün ve her zaman başarılı olalım düşmanlarımızın tasallutuna düşmeyelim. Akıllı ve tedbirli siyasetlerle inşaallah bu zor olmayacaktır. Coğrafyanın yarattığı zorluklarla yaşamaya alışmak zorundayız ve alıştık. Tarihten bu ispatlanmış realitedir. Bu coğrafya kaderimizi belirliyor ve kaderimizdir.

Bizleri kırmayarak davetimize icabet eden Bozok Derneği üyesi kardeşlerime ve diğer davetlilere toplantımıza iştirak etme alicenaplığını gösterdikleri için herkese teşekkürlerimi arz ediyorum. Öğretmenlerin yalnız bu gün yarın değil her gün günleridir hayat boyu kendilerine başarı ve mutlulukları daim olsun diye temennide bulunuyoruz. İyi ki varlar onlar olmasa bizler de olamazdık diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç’a yaptığı bu konuşmasından sonra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmet Yılmaz tarafından günün anısına ve İl Milli Eğitim Müdürü adına bir plaket takdim etti. İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı İsmet Yılmaz da plaket takdiminde “Prof. dr. Kuddusi Erkılıç hocamın ilim ve kültüre katkılarına ve öğrencilerini yetiştirmek için harcadığı çabaya yakinen vakıf birisi olarak bu plaketi takdim etmekten gurur duyuyorum” dedi.

Yapılan buraya kadar ki konuşmalardan sonra isteyen herkes müsaade alarak mikrofon başına geçip görüş ve düşüncelerini serbest tamamen özgür bir ortamda dile getirdiler. Hatta öğretmenliğin hiç bir işe giremeyenler tarafından metazoriyle kabullenmek zorunda kaldığı bir meslek seviyesine indirgendiğini iddia eden konuşmalar dahi yapıldı. Bazı konuşmacılar ise öğretmenlik yaptıkları yıllarda başlarından geçen olumlu ya da olumsuz veya komik anılarını naklederek gecenin mana ve ruhuna katkı yaptılar.

Konuşmaların ardından yerel bir sanatçının verdiği konserde isteyen katılımcılar tarafından çeşitli halk oyunları ve halay oynandı. Gece mutlu bir şekilde, tekrar buluşma dilekleriyle geç saatlerde sona erdi.

 

ŞİİR: ÖĞRETMENİM

 

Okuma yazmanın üstün olduğunu

Sevgin ile kalbimizin taşıp dolduğunu

Sensiz yaşayan kalplerin öldüğünü

Senden öğrendik bunları öğretmenim

 

Vatan millet bayrağına sevgiyi

Büyük küçük kardeşliği saygıyı

Tarihine geçmişine övgüyü

Senden öğrendik bunları öğretmenim

 

Doğrunun bir yolun tek olduğunu

Adaletin hakkın yerini bulduğunu

Soyumuzun Hazreti Adem’den geldiğini

Senden öğrendik bunları öğretmenim.

-Eğitimci BİLAL BÖYÜK (Emekli Öğretmen Bozok Derneği üyesi)

HABER/FOTO: İHSAN GÖRÜCÜ

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA