googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

18 MART ŞEHİTLER GÜNÜNDE İNCESU ŞEHİTLERİ ANISINA

Bu haber 16 Mart 2019 - 14:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
18 MART ŞEHİTLER GÜNÜNDE İNCESU ŞEHİTLERİ ANISINA

I.Dünya Savaşı başladığında İncesu Kazası’nda genel görünüm Dr. Arzu Baykara tarafından şu şekilde anlatılmıştır: Kayseri, Osmanlı Devleti’nin klasik döneminde merkezi Konya olan Karaman Eyaleti’nin bir sancağıydı. 1867 Vilayet Nizamnamesiyle Ankara Vilayetine bağlandı. 1877 yılında Kayseri’nin iki kazasından biri İncesu’dur. Kayseri II. Meşrutiyetin ilanından sonra bağımsız bir sancak oldu. 1816’da Kayseri Bağımsız Sancağının üç kazası vardır: İncesu, Develi, Bünyan.

Ankara ili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünün resmi tercümanı Osman Usta’nın verdiği bilgiye göre, I.Dünya Savaşı başladığı yıllarda, İncesu Kaza merkezinde yaşayan nüfusa baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

İncesu kaza merkezinde 7455 kişi yaşamaktadır bu sayının 4781’i Müslüman 2674’i Rum’dur.
İncesu köylerinde yaşayan nüfusu tamamı Müslümandır Karahisar nayesi İncesu’ya bağlı olup birkaç köyün dışında nüfusuMüslümandır
1. Dünya Savaşı öncesinde İncesu kazası köylerinde yaşayan Müslüman nüfusu ekonomik durumu çok kötü olduğunu yaş ortalamasının 40 yaş civarında bulunduğunu görüyoruz yine nüfus bilgilerine göre meslek sahibi Müslümanların %62sinin çiftçi ırgat amele çoban bekçi gibi mesleklere sahip olduğu ve %8inin ise bakkal olduğu anlaşılmaktadır 1877-78de en ağır yaşanan ve 1. Dünya savaşı yıllarında etkisini iyice hissettiren kıtlığın nedenleri arasında uzun yıllar süren kuraklık ve savaşlar nedeniyle ekilebilen toprakların boş kalması çekirge istilası İlker tarım yöntemleri ve ulaşım yetersizliği vardır.
Osmanlı devleti seferberlik ilan ederek 20 45 yaş arası erkekleri silah altına alırken İncesu değil tüm ülke zor yıllar beklemektedir 1. Dünya savaşında İncesulu askerlerimiz Osmanlı orduları ile birlikte Kafkas cephesi Süveyş kanalı cephesi Çanakkale cephesi ve Filistin cephesi olmak üzere çeşitli cephelerde kahramanca savaşmıştır Kafkas cephesinde 21 şehit Çanakkale cephesinde 22 şehit ırak cephesinde 27 şehit kanal ve Filistin cephesinde 13 şehit galice cephesinde 2 şehit Türk orduları 4 yıl boyunca Çanakkale Galiçya Kafkasya Irak Filistin Suriye ve çeşitli bölgelerde kahramanca dövüşmüşlerdi fakat üstün düşman kuvvetleri karşısında ağır kayıplar verip geri çekilmişlerdir Çanakkale savaşlarına katılarak yaralı olarak kurtulan daha sonra Filistin cephelerinde savaşırken İngilizlere esir düşen bir başka İncesuluda Sokrat’tır (1895-1975)Rum kökenli olan bir İncesulu olan Sokrat Osmanlı ordusunda yüzbaşı yıla kadar yükselmiş soyadı yasası ile İncesu soyadını almıştır.
Milli mücadelede İncesu: 15Mayıs 1919 da yunanlar İzmir’i işgal ettiğinde İzmir’i yağmalamaya başlamıştır İzmir postanesinden bütün Anadolu’ya gönderilen telgrafta şöyle denilmektedir İzmir çevresi yunana bağlanıyor işgal başladı ümidimiz sizin göstereceğiniz yardıma bağlıdır vatan ordusuna katılmaya hazırlanınız İzmir’inişgali İncesu halkı tarafından protesto edilmiştir belediye başkanı Mustafa müftü Köseoğlu Raci efendi ulemadan Memmed Emin eşraftan Memmed, Süleyman ve Ali imzasıyla Sadrazam Paşa hazretlerine çekilen telgrafta şöyle denmektedir( İzmir’in işgalini protesto ediyoruz hükümetimize maddi ve manevi her surette yardım ve hizmet etmeye sabırsızlıkla hazır bulunduğumuzu arz ederiz) 27 Aralık 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye milli mücadele için geldiğinde İncesu müftüsü Mahmut raci efendi Kayseri Cami Kebirde Kayseri halkının milli mücadeleye desteği için Atatürk’ünde bulunduğu Cuma hutbesini okuduğunu milli mücadeleye destek veren 155 müftünün içinde olduğu milli mücadelede İncesu ilçesinde 20 şehit verildiği.

Kayseri (intikam alayını) ve İncesu: NuhNaci bey ile kılıç ali paşa İncesu’ya geliyorlar İncesu halkı hamamın yanında cumhuriyet meydanında toplanıyor toplanan kalabalığa kılıç ali paşa bir konuşma yapar güney ve batıda düşmanların yaptıkları zulümden örnek vererek memleketin içine düştüğü bu kötü durumdan kurtulmak için İncesu’dan gönüllü bir birliğin kayseri intikam alayına katılmasını ister 19 Aralık 1919da Atatürk’üKayseride karşılamış olan İncesu müftüsü bir konuşma ve dua yapmıştır Mahmut raci efendinin konuşmasının dinleyici üzerinde çok etkisi olmuş ve bunun üzerine intikam alayına katılmak üzere İncesu’dan bir bölük kurulmasına karar verilmiş hasan tasacının notlarına göre Karakoyunlu mahallesinde Şahlı oğlunun Ömer efendi(Şahlı oğlu), zabitin mutsa(durdu) efendi Hacı Ömer’in Abdullah(Çallı) kasım oğlunun Mustafa (süslü) Karaköse’nin Hacı Ali(Dönmez) kızıveranlılardan biri Süksünlü kâhya oğlu topal Osman tespit edilenler bu kadar diğerleri tespit edilememiştir (terör örgütü PKK’nın 1984 te başladığı bölücü ayaklanma sonucunda yine ilçemiz şehit vermiştir hamurcu köyünden piyade asteğmen Necmettin Bayraktar Süksün kasabasından jandarma komando er Ali Kıvaç subaşı köyünden komando çavuş Yusuf Özmen ilçemizden evli rahmi yılan Hakkâri’de şehit olmuştur İncesu belediyesi tarafından 2.toki yanında yapılan şehitler parkı şehitlerimizi ölümsüzleştirmiştir.
Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.
(Kaynak: H.ÇİFTÇİ- H.ÇAVDAR Coğrafyadan Vatana İncesu Sayfa 65)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER