Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png

19 ARALIK 1919 ATATÜRK KAYSERİDE

Bu haber 19 Aralık 2018 - 13:38 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.
19 ARALIK 1919 ATATÜRK KAYSERİDE

Mustafa Kemal Atatürk’ün Heyeti Temsiliye Heyeti Reisi olarak Kayseri’ye gelişinin 99. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk ev önünde kutlandı.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene, Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Serdar Altuntuğ, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, askerler ve öğrenciler katıldı.

Törende, Atatürk Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere Kayseri Vali Şehmus Günaydın madalya verdi.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na bırakılmasının ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Altuntuğ, Atatürk’ün 19 Aralık 1919’da, soğuk ve karlı bir günde Kayseri‘ye geldiğini belirterek, şunları kaydetti: “Soğuk havaya rağmen Kayserililer, temsili Heyet başkanı Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını Çifte Kümbetler önünde coşkulu bir şekilde karşılamışlardır. Gazi Mustafa Kemal, 20 Aralık Cumartesi günü Kayseri Belediyesini ziyaret etmiş ve şehrin ileri gelenleriyle bir görüşme yaparak milli mücadeleyi anlatmıştır. Mustafa Kemal’in o çalkantılı dönemde Kayseri’ye gelerek bu şehrin desteğini alması, Kayseri’ye verdiği önemin bir göstergesidir. Gazi Mustafa Kemal daha sonra da toplam 5 kez Kayseri’ye gelmiş, milli mücadeleyi başlattığı şehirlerden biri olan Kayseri’de milli sanayi hamlelerini de başlatmıştır. Kayseri halkı, Gazi Mustafa Kemal’i her zaman bağrına basmış, yanında olmuş ve cumhuriyetin gelişmesinde gayret gösteren şehirler arasında yer almıştır.”

Meydandaki törenin ardından heyet  İbrahim Tennuri Caddesi’ndeki Raşit ağa  konağı Atatürk Evi ziyaret edildi. Evin önünde Nuh    Mehmet Baldöktü lise öğrencileri tarafından Atatürk’ün Kayseri’ye gelişi canlandırıldı.

Program, öğrencilerin Atatürk’ün sözlerinin yazılı 99 adet olduğu 99 adet balonları gökyüzüne bırakıldı. Ressam Muzaffer Bulut on dakika  içinde Atatürk’ün yağlı boya posterini yaptı. Atatürk tablosu bitince vali Şehmus Günaydın ressam Muzafet Bulutu tebrik etti. Devlet güzel sanatlar Galerisinde karama Atatürk resim sergisi gezildi. Gezme esnasında vali Şehmus Günaydın Nuh Mehmet Baldöktü lise öğrencileri tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar okundu. Vali Günaydın, öğrencilerle sohbet edip öğrencileri tebrik etti.  YÜKSEL KALKAN

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA