CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

19 ARALIK ATATÜRK KAYSERİ DE
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Aralık 2014 - 15:43:05

Milli mücadelenin bu kutsal yolculuğunda Samsun’dan Havza’ya gelen M. Kemal Paşa, buradan bütün vilayetlere, bu arada Kayseri’ye de göndermiş bulunduğu “İzmir’in işgalini mitinglerle protesto edin” telgrafı ile zaten Kayseri’de ilk defa milli mücadelenin ateşini yakmıştı.

21 Haziran 1919’da bu defa Amasya gelen Amasya tamimi üzerine Kayseri bu defa yerini kesin olarak tayin etmiştir.

M. Kemal Paşa’nın cephesine katılarak, yaptığı toplantılarda tespit etiği üç delegesini Sivas’a onun topladığı kongreye göndermiştir. Kayseri’nin başlayan milli mücadeleye  iki önemli katkısı olmuştur. Bunlar:

Adana’dan Kayseri’ye doğru ilerleyen Ermeni-Fransız işgal güçlerinin Develi belediye başkanı Kamberli Osman Bey başkanlığında Develi’li kahramanlarca geri püskürterek Orta Anadolu’nun büyük bir tehlikeden kurtarılması.

Sivas kongresinden sonra 19 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gitmek üzere Kayseri’ye gelen M. Kemal Paşa’nın bir bakıma Sivas’ta kuruduğu yeni devletin başkanı olarak ilk defa burada açık toplantılarla halkın önüne çıkması ve her tabakadan Kayserililerden gördüğü çok büyük teveccüh ve desteğin milli mücadele yolunda kendisine büyüt bir moral vermesidir.

Adana’yı işgal eden Fransızlar, burada bulunan ve çeşitli vaatlerle dünyanın her tarafında davet ettikleri Ermenilere Fransız üniforması giydirerek Fransız askeri haline getirip savunmasız Türk kasaba köylerine saldırarak büyük bir mezalimin meydana gelmesine sebep olmuşlardır. Ermenilerin hedefi ikinci bir hamle ile Develi’yi alıp Kayseri’ye girmek idi. Bu şekilde Orta Anadolu‘nun selameti bakımından çok büyük hassasiyet ve tehlike arz eden bu durum, Sivas’ta bulunan M. Kemal Paşa’nın dikkatini çekmiş, ona durumun vahametini Sivas kongresindeki Kayseri delegelerinden Katipzade Nuh Naci Yazgan aktarmıştır.

Kongre sonunda Kayseri’ye dönen Kayseri delegeleri İmamzade Ömer Bey, A. Hilmi Bey, ve Nuh Naci Bey Kayseri’ye gelir gelmez Ahmet Paşa mektebinde Şehrin ileri gelenlerini toplayıp Sivas Kongresi kararları hakkında bilgi verip Kayseri’de Anadolu ve Rumeli Müdafaay-ı Hukuk Cemiyet’inin şubesini kurmuşlardır.

Cemiyet başkanlığına Ahmet Remzi (Oğuzata) Efendi getirilmiştir.                            Sivas’tan 18 aralık 1919 sabahı Ankara’ya doğru hareket eden M. Kemal Paşa ve silah arkadaşları 19 Arlık 1919 ikindi vakti otomobillerle Kayseri’ye ulaşmışlardır.

Heyeti kar yağışı altında Kayseri atlıları Sivas yolu Sultan Hanında karşıladığı gibi bütün halk, o zaman şehrin dışı olan Çifte Kümbet’e kadar çıkmışlar Kar yağışı altında Mustafa kemal Paşa’yı burada karşılamışlar. 38 yaşındaki M. Kemal Paşa hemen otomobilden inip halkın arasına karışmıştır. Halkın “yaşa, Varol, seninleyiz” nidaları arısında  o zamanki şehrin girişi olan eski stadyum civarında eşraftan Küçük Hacı bir deve kurban etmiştir.

Geceyi geçirmek üzere tahsis edilen İmamzade Raşit Ağa’nın evine gelen Kemal Paşa ve arkadaşları burada yolda kalan diğer arkadaşlarını da bekledikten sonra geç vakit yemeğe oturmuşlardır. Ertesi günü yani 20 Aralık 1919 da şehirde temaslara ve toplantılara başlayan M. Kemal Paşa belediye ve ihtiyat zabitan cemiyetini ziyaret etti. Daha sonra Raşit Efendi Kütüphanesinde toplanan ülema ve eşrafa, vatanın düştüğü durumu, buna karşılık neler yapılması gerektiğini , gayesini ve çizdiği yolu etraflıca anlattı. Orda bulunanlar milli mücadele yolunda üzerlerine düşecek her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etmişlerdir.

Mustafa Kemal Paşa O geceyi de Kayseri’de geçirdikten sonra 21 Aralık sabahı, halkın biraz daha kalması için yaptığı ısrarlarla rağmen onlara teşekkür ederek hedeflerine doğru bir an önce yola koyulmuştur.    Kayseri atlı kafilesi ona Kırşehir hududuna kadar refakat etmiştir.

İşte M. Kemal Paşa Kayseri’de, o sıkıntılı günlerde halkın kendisine karşı göstermiş olduğu bu büyük hüsnü teveccühten destekten ve misafirperverlikten o kadar memnun kalmış ki Kırşehir’den… Kayseri halkına ” Anadolu ve Rumeli Müdafaay-ı Hukuk Cemiyet Heyet-i Temsiliye’nin Kayseri Ahali-i Muhterem esine beyannamesi” isimli teşekkür telgrafı göndermiştir.  Kayseri için çok büyük bir iftihar belgesi olan bu beyanname ile sanki Atatürk bir onuncu yıl nutku irat etmiştir.

Teşkilatını tamamladıktan sonra milli mücadele yolunda ilk defa halkın huzuruna Kayseri’de çıkan Atatürk burada gördüğü hüsnü kabulden ve heyecanlı destek ne kadar memnun kalmış olduğu ve artık bu yolda ne kadar kendisine emniyetin gelmiş bulunduğu bu çok önemli tarihi vesikada baştan sona görmekteyiz. Her zaman millet inanan Atatürk’ün bu inancı Kayseri’de tamamen sağlamlaşmıştır. Kayseri bundan sonra Sakarya savaşlarında lise son sınıf öğrencilerinin tamamını şehit verecek kadar milli mücadelede yerini almıştır ve her türlü desteği ona sağlamıştır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz