İYİ PARTİ LİSTESİ AÇIKLANDI

İYİ PARTİ LİSTESİ AÇIKLANDI

CHP LİSTESİ AÇIKLANDI

CHP LİSTESİ AÇIKLANDI

SAADET PARTİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU

SAADET PARTİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU

AK PARTİ’NİN MUHTEMEL MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

AK PARTİ’NİN MUHTEMEL MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN KURBAN KESTİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN KURBAN KESTİ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 21 Nisan 2018 - 12:29:38

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI -TBMM’NİN AÇILIŞI
Ankara TBMM 23 Nisan 1920 günü açıldı. Ankara Hacı Bayram Camiinde Cuma Namazından sonra dualar okundu. Camiinin önünde meydanda toplanıldı topluluğun önünde üzerinde ayetler yazılı sancağın önünde Sinop mebusu Hoca Abdurrahman Efendi başının üzerinde Kur’an-ı Kerim ile halkın önünde iki manga asker ile şeyhler kalpaklı sarıklı fesli insanlar mebuslar ileri gelen zevatlar ve memurlar, subaylar Büyük Millet Meclisi’nin açılacağı binaya ilerlerler tekbir, tehlil sesleri heybetli bir mana eser Mustafa Kemal Paşa Karaoğlan Çarşısında halka karışır, halkı karşılar topluluğa dahil olur. Meclis önüne gelindiğinde üç kurban kesilir cemaatin âmin ve tekbir sesleri meydanı çınlatır. Meclisin kapısına bağlı kırmızı, beyaz kurdeleleri Mustafa Kemal Paşa keser. Meclise girerler besmele, hayır duaları okurlar meclisin açılışına 115 milletvekili katılı en yaşlı Sinop Mebusu Şerif Bey kürsüye çıkar İstanbul’un işgal edildiğini, saltanat ve hilafetin esir olduğunu meclis kürsüsünden açıklar. 24 Nisan günü Mustafa Kemal Paşa’nın konuşma yapması ile TBMM reisliğine seçilir. (Ş.S. Aydemir Cilt:2 Sf:250)
TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920 akşamı Ruşen Eşref, Yunus Nadi, Mazhar Müfit Bey, Feyzullah Efendinin hazır olduğu sohbette sorulan soru ‘Paşam bugün meclisi açtık bunu milletimize ihtilaf devletlerine ilan ettik bugünün adı ne olsun?’ Mustafa Kemal Paşa şu cevabı veriyor bizim açtığımız meclis Osmanlı İmparatorluğunun yanında çocuk kalır onun için bunun adına çocuk bayramı diyelim. 23 Nisan Çocuk bayramının fikir babası Mustafa Kemal Paşadır.
23 Nisan 1921 de kanun ile Hakimiyet-i Milliye Bayramı ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bayramıdır. Bu bayram yurdun her yerinde resmi olarak öğrencilerin katılımı ile coşku ile kutlanıyor.
1922 de Ankara’daki 23 Nisan kutlamalarına öğrencilerin katılması bir coşku yaratmış. 23 Nisan’da yetim ve öksüz çocuklar için kurulan cemiyetin adına çocuklar rozet satmışlar. Reis-i Cumhur Mustafa Kemal Paşa’nın bu faaliyetlere destek vermesi ile 23 Nisan 1925 yılında çocuk günü olarak, 1926 yılından itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmıştır. 1924’ün 23 Nisan’ı Himaye-i Eftal Cemiyeti (Yetim Çocuklar) anlamında Latife Hanım temsil etmiştir.
Kapsamlı çocuk bayramı 1927 yılında kutlanmıştır. Çocuklar için fener alayı, yarışmalar, müsamele, çeşitli eğlenceler düzenlenmiştir. Mustafa Kemal Paşa otomobillerinden birini çocukların törenine tahsis etmiş Cumhurbaşkanlığı bandosunun çocuk bayramı için görev yapmasını sağlamıştır.
Reis-i Cumhur Atatürk Ankara Evkaf Otelinde düzenlenen Himaye-i Eftal Cemiyeti balosuna katılarak çocuklara ne kadar önem verdiğini bu baloda çocuklara 10000 lira yardım toplamıştır. Çocuk bayramı 1929 yılında çocuk haftası ile yedi güne çıkarılmıştır. Benoit Mechin Kurt ve Pars adlı eserinde Atatürk’ün ben çocuk haftasını çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim bu tedbirin milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmektedir. Dediğini aktarmıştır. Maarif teşkilatında çocuk haftası etkinlikleri çerçevesinde okulların tatil edilerek tüm öğrencilerin kutlamalara katılımı sağlanmıştır.
1935 yılından itibaren 23 Nisan Ulusal Egemenlik bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. 1935’den sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı ve Çocuk Haftası olarak kutlanmıştır. (Sinan Meydan Makaleler)
23 Nisan 2018 yılı kutlamaları vatanımız ve çocuklarımız için hayırlı ve uğurlu olması dileğimle.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz