Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bu haber 23 Kasım 2018 - 11:57 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

İnsanların gelişmesi, olgunlaşması, kalkınması, özgür birey olması eğitimle başarılır. Toplumları eğitilmiş insanlar yönetir.

Bu insanlar önce öğretmenlerimiz sonra ailelerdir.

Eğitimli ,kültürlü toplumları  çocuk yaşta ve her yaştaki gençlere eğitimi öğretmenler verir.

Öğretmenlerimize çok şeyler borçluyuz.

Onlar eğitimin ordusudur.

Elleri öpülesi öğretmenlerimize saygı duymalıyız.

Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal  Atatürk öğretmenlere önem vermiş, yunan ordusu ile Türk ordusu, Sakarya savaşının en şiddetli günlerinde Ankara’da öğretmenleri toplamış , vatanın geleceği irdelenmiş. İzmir , Yunan birliklerince işgal edildiğinde öğretmenler işgale karşı durmuş, Sultan Ahmet Meydanında yurdun işgalini protesto mitingini eğitimci Halide Edip Adıvar öncülüğünde büyük bir miting tertiplenmiş.

Cumhuriyet kurulmuş halkın çoğunluğu okur yazar değil, okur yazar oranı yüzde onlar da.

1928 yılında Arap harfleri kaldırıldı yerine Latin harfleri getirildi. Yeni harfleri okuma, yazma öğretmek üzere millet mektepleri açıldı.11 kasım 1928 de bakanlar kurulu Atatürk’ü Başöğretmen ünvanı ile taçlandırdı. 24 kasım 1928 de Atatürk Başöğretmen ünvanını kabul etti. Bu tarih öğretmenler günü olarak 1981 yılından beri kutlanmaya başlandı.O gün okullarda öğretmeler günü olarak kutlanır, öğretmen sorunları güzellikleri gündeme getirilirdi.Bir ara askıya alındı ise de 2017 -24 kasımında 81 ilden 81 öğretmen sayın reisi cumhur Tayyip Erdoğan öğretmenleri külliyede misafir etti.

Rahmetli öğretmen Yakup Toker 1925 yılında Ankara Hukuk mektebine kayıt yaptırdığını , öğretmen maaşının hakim maaşından fazla olduğu için öğretmenliği tercih ettiğini bizzat kendisinden dinledim.Bugün öğretmenlerin maaşları pekte iç açıcı olmadığını biliyorum.

Osmanlı da eğitim zorunluluğu sultan 2. Mahmud zamanında ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 16 mart 1848 de öğretmen okulu açıldı.

1926 yılında Kayseri’de ve Denizli’de köy öğretmen okulu açılıyor.(1916 yılında Kayseri’de öğretmen okulunun olduğunu Hüseyin Cömert hoca Hakimiyet gazetesinde yazdığını).1932 yılına kadar köy öğretmeni yetiştiriliyor. 1936 -1947 yıllarında devam eden kurslarda 8675 eğitmen, kurs mezunu olarak köylerde görev alıyor. 1932  yılından sonra köy öğretmeni yetiştirmek üzere 21 ilde köy enstitüleri kuruluyor.1953 yılına kadar 21 Köy Enstitüsü’nde 15943 erkek 1398 bayan köy öğretmeni , 1248 sağlık memuru yetişiyor.1954 yılında öğretmen okulu olarak isim değiştiriyor.

Öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler günü kutlu olsun.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA