Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
YÜKSEL KALKAN

PINARBAŞI ŞABANLI KÖYÜ MEZGİTLİ KÜLTÜR VE YAYLA ŞENLİĞİ YAPILDI

Bu haber 09 Haziran 2019 - 16:10 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.
PINARBAŞI ŞABANLI KÖYÜ MEZGİTLİ KÜLTÜR VE YAYLA ŞENLİĞİ YAPILDI

Pınarbaşı Şabanlı köyü derneğinin düzenlemiş olduğu geleneksel 9. Mezgitli yayla şenliği yapıldı.

Türk Bayraklarıyla donatılmış 1500 rakımlı yaylada şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde istiklal marşı okundu.

Kuruçay mevkii Mezgitli yayla yapılan 9. Mezgitli yayla şenliğine Şabanlı köyü yardımlaşma dayanışma derneği başkanı Salim Koçak, Pınarbaşı belediyesi meclis üyesi Süleyman Suha, İYİ partisi Talas meclis üyesi Paşa Önal, Dr. İsmail Gökşen, Pınarbaşı MHP İlçe başkanı Onur Özkan çok sayıda davetliler ve Şabanlı köyü vatandaşları katıldı.

Mezgitli yayla şenliğinde buram buram Anadolu türkülerini THM sanatçısı sevda Demir, Ertuğrul Aşık İmami Mehmet Devrişoğlu sahnede birlikte söylediler.

Yayla şenliğine katılan Şabanlı köyü gençleri Zurnacı  Taceddin Başın zurnası davulcunun tokmağından çıkan nameli müzikle hep birilikte gelensel Avşar halayları çektiler.

Avşarların gelenek ve göreneklerini unutmaması için elinden gelen gayreti gösteren şehrimiz tanımış Pınarbaşı Avşarı olan Dr. İsmail Gökşen de “Avşar Türkmenleri ve Dadaloğlunan anlatan kısa bir konuşma yaptı.

Daha yeniden sahne alan THM sanatçısı Ertuğrul Aşık imamoğlu şenliğe katılan vatandaşların Türkü isteklerini yerine getirdi.

 

BİZİM DÜŞÜNCEMİZ BİRİLİĞİ VE BERABERLİĞİ SAĞLAMAKTIR

Bizim düşüncemiz biriliği ve beraberliği sağlamaktır geleneklerimizi yaşatmaktır. Avşar geleneklerini genç nesillere aktarmaktır diyen dernek Şabanlı köyü dernek başkanı Salim Koçak,” 2009 yılında derneğimiz kuruldu bizim derneğimiz levha derneği değil sosyal hayatı canlı tutan üyelerimize yardımcı olan biriliği ve beraberliği sağlayan Avşar geleneklerimizi yaşatandır. Bu Avşar geleneklerini genç nesillere gönülden aktarmaktır. 24 Oğuz boyundan biri yıldız soyundanız geleneklerimizi yaşatan bir derneğiz ve Şabanlı köyü derneği olarak geleneksel 9. Mezgitli yayla şenliği düzenliyoruz. Bunu her yıl yapmazın bir gayesi de ;Ben burada doğup büyüdüm ama çocuklarımız şehir çocuğu çocuklarımız buraya gelecek ata yurtlarını görecekler. Bu yayla köyümüze 11 Km. 1850 yılından beri benim atamın yurdu ve gençler şenlik sayesinde buraya bakıp burası benim atalarımın ceddimin yeriymiş bizim dedelerimiz babalarımız buradan gelmiş demeleri istiyor, geçmişleri öğrenmeleri için bu zahmete katlanıyoruz. Bundan sonra amacım dernek başkanlığını gençlere bırakmak ve bu şenliğin genç nesil tarafından sürdürülmesini gönülden istiyorum. Köyümüzde 200 hane çevre köylerden nüfus olarak kalabalık sakin sessiz kavgası olmayan kök olarak Çukurovadan gelen temiz bir köy. Çukurovadan gelişimiz bakacak olursak;

Bir gün Kozanoğlu’nun da vurulduğu haberi gelir Dadaloğlu duydu, bir şiir söyledi oracıkta:
N’olaydı da Kozanoğlu n’olaydı
Sen ölmeden ecel bana geleydi
Bir çıkınlık canımı da alaydı
Böyle sensiz kalmasaydık cihanda
Yeminler verdiler yiğitler,                                                                

zalim bunun bedelini ödeyecek,
kıyamete kadar sürse de…
Derviş Paşa gayrı kına yakınsın
Böbür böbür dört bir yana bakınsın
Ama bizden gece gündüz sakınsın
öç alırız ilk fırsatı bulanda. Avşarları her bir yana süren doğdu yerlerden eden Osmanlı paşalarıdır.
Geleneksel 9. Mezgitli yayla şenliğimize katılarak bizleri onurlandıran gönül dostlarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

AVŞARLAR 24 OĞUZ BOYUNDAN YILDIZ SOYUNDAN

Dr. İsmail Gökşen “ 6 bin yıllık tarihi geçmişi olan pek çok kültüre ev sahipliği yapan bağrında kültürel miras barındırmakta. Türkiye de 1000e yakın yerleşim yerinde Avşar Türkmenleri yaşamaktır. 24 Oğuz boyundan biri yıldız soyundan olan Avşarlar Orta Asya’dan  göç ederek çeşitli bölgeler, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan yayılmışlardır. Bunlardan bir kısmı da Anadolu’ya göç etmişlerdir, büyük mücadelede sonra yerleşik düzene geçildi. Avşar Türkmenleri Türk milletinin Türk kimliğinin onurlu bir üyesidir. Soyu Türk dili Türkçedir. Avşar, çevik ve avı seven tarih içinde önemli rol oynamış ve hükümdar çıkarmış bir boydur. Tarih boyunca Osmanlı ile hükümdarlık yüzünden sürtüşme kavgalar olmuşsa da Anadolu’nun Türkleşmesinde ve yurt yapılmasında Kayı boyundan sonra en çok Avşar boyunun hizmeti olmuştur” dedi.

Dr. Gökşen Konuşmanın ardından, Adana ya vardın mı ve Ağa gelin türküsü flütle söyledi ve Dadaloğlu bir şiirini okudu.

Dinleyin ağalar bir söz edeyim
Bir güzel beni dilinen kandırdı
Söz verdi de geri döndü sözünden
Kötüleri üstümüze saldırdı
Devşir hey sevdiğim simlerin kuşan
Deli olur senin sevdana düşen
Dostum nerde deyi sorup sormayan
Muhabbeti ara yerden kaldırdı
Senin için giyeceğim alları
Irak idi yakın ettim yolları
Heves-güves yetirdiğim gülleri
Korkuyorum bir soysuza yoldurdu
Dadaloğlu’m der ki bakın halime
Değirmen dönüyor çeşmim seline
İnanman güzelin tatlı diline
Çokca beni serseriye yeldirdi     YÜKSEL KALKAN 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER