Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

GÜL YÜREK- ALİ ÖZKANLI

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 14:20 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.
GÜL YÜREK- ALİ ÖZKANLI

YAŞAMIN GÜZELLİKLERİNİ TATMAK İSTİYOR MUSUNUZ?

İhtiyaç sahibi insanları arayıp bularak aralarında ayırım yapmadan, halini, hatırını, derdini, sıkıntısını, ihtiyacını sorarak kırıp incitmeden, gururlarıyla oynamadan ilgileniyor, gönül kapılarımızı sonuna kadar açarak gönül insanı, sevgi insanı olabiliyorsak ne mutlu bize. İnsanı mutlu eden duyguların başında elinde olanı başkalarıyla paylaşmak gelir. İyi insan başkaları hakkında olumlu şeyler düşünür, onları sever, tatlı dil ve güler yüzle yaklaşır, unutmayalım ki gülümsemek yüzümüzün değerini artırır.

Okuduğumda çok hoşuma giden şu güzel ve de anlamlı cümleyi paylaşmak istiyorum: Mutlu ve huzurlu bir gün geçirmek istiyorsanız, karşılığını veremeyecek birine iyilik yapın.

HAYATINIZI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

Sevgili Öğrenciler! Beklemediğiniz olaylar karşısında sakın panik yapmayın, sakin olun derin derin nefes alın. Sorunları yakınlarınızla paylaşın. Kafanıza taktıklarınızı, dostunuz ve arkadaşlarınıza anlatarak rahatlamaya çalışın. Sorunlarınıza çözüm bulmalarını isteyin. Siz de boş durmayın çözüm üretin. Dostlarınızın sizin için çözüm üretmeleri hoşunuza gidecek ve sizi mutlu edecektir.

Sıkıntılarınızı olduğu gibi görün, asla büyütmeyin, sıkıntılar bir anda çözülemez, zamana bırakmayı deneyin. Temiz bir hava yaşamınıza değişiklik getirecektir. Eşinizle, dostunuzla pikniğe gidin, seyahate çıkın. Müzik, resim, şiir gibi sanatsal çalışmalar yapın, kitap okuyun, kitap en iyi arkadaştır. Sıkıntılarınıza çare olacaktır. Kötü huy ve alışkanlıklarınızdan mümkün olduğu kadar uzaklaşmaya çalışın.

Sinirlendiğinizde hemen tepki vermeyin, ölçülü hareket edin. Ya bulunduğunuz yeri terk edin veya duruşunuzu değiştirin. Oturuyorsanız kalkın, ayakta iseniz oturun. Öfkeniz geçinceye kadar konuşmayın. Yaptığınız işi severek yapın, severek yapılan iş kişiyi mutlu ve huzurlu yapar. Kendinizi zorlamayın, mutlaka yapmam gerekenler var diye şartlanmayın. Kendinizi mecbur hissetmeyin.

Maddi anlamda sizden düşük durumdaki yoksul, kimsesiz ve garibanları düşünün. Onlara yardımcı olmaya çalışın. Huzurevlerini, hastaneleri, çocuk yuvalarını ve mezarlıkları ziyaret edin. Sevdiğiniz insanlarla sık sık görüşün. Görüşemiyorsanız onlarla beraber olduğunuz anları düşünün. Beraber yaptıklarınızı hayal edin. Telefonla hal ve hatırlarını sorun. Güzel zevkleriniz olsun. El sanatları, çiçek yetiştirmek vb.

 

Hayatın olumsuz yönlerine değil, hep olumlu yönlerine bakın. Hayatı yaşanır hale getirmek için gayret edin. Çocuklarla ilgilenin. Onları sevindirecek şeyler yapın. Onları sevin, okşayın, gezdirin, hediye verin. Onların mutluluğu sizi de mutlu edecektir. Çevrenizdekilere gülümseyin, dış dünyanız içinizi de huzura kavuşturacaktır. Hediyeleşin, hediyeleşmek insanlar arasında sevgiyi artırır. Tanıdığınız tanımadığınız tüm insanlara selam verip onlarla konuşmaya çalışın. Her şeyi aklınızla çözmeye çalışmayın. Duygularınıza da yer ayırın. Yaşama zevk veren duygulardır. Duygusuz yaşam çiçeksiz ağaca benzer.

Hayatın tebessümü tanışmaktır. Önyargı en çetin ve amansız bir zindandır ve insanı yutar. Her güzellik insanı sevmekle başlar. Sevmek kolay değildir. İnsanı sevmek için kendinin de bir insan olduğunu bilmek gerekir. Sevgi yaratılışımızın önüne konan mayadır. Dost, dostu için gözünü kırpmadan can verebilendir. Sevgi meydanında canın adı mı okunur?

“Sevgi ruhun işidir. Sevgi ruh ülkesinin güneşidir. Beden eskir, ruhun yaşı olmadığı için o gençtir, diridir ve her anını farklı yaşar. Bedenin ardına düşenler kanlara, acılara battılar. Ruhun yurduna ulaşanlar sonsuzluğa, aşka erdiler. Acılar insanı olgunlaştırır. Elmas kömürün çilesidir. Dostlar yurduna kanla gidilmez. Kelimeler ağızdan önyargısız çıkarsa karşınızdakinin kalbine yerleşir” (6)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA