Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu haber 07 Mart 2019 - 11:50 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Kadın anadır doyuran, doğuran, çalışan, evin eri, vefakârdır, çalışkandır, ailenin direğidir. Tarlada fabrikada çalışan cephede mermi taşıyan mermi ıslanmasın diye çocuğunun yorganı ile mermiyi koruyan öküzlerin yorulduğu yerde kanıya koşulan kadındır.

Mustafa Kemal Atatürk “Eyy Türk kadını sürünmeye değil omuzlarda yaşamaya layıksın der.”

1857 yılında ABD’de dokuma işçileri çalışan kadınların ağır iş koşulları sağlığa, eşitsizliğe, ayrımcılığa başlattıkları 8 Mart dünya Kadınlar Günü olarak ilerleyen süreçte kutlanmaya başladı. 1977 yılında BM Genel Kurulunda kadın hakları ve uluslararası barış günü olarak karar alınmış kadın hakları ile dünya barışının güçleneceği kabul görmüş. 8 Mart BM’ye üye ülkelerde Uluslararası Kadın Günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

Günümüzde kadın ayrımcılığı hala devam etmekte olup dünya genelinde kadınlar itilip hor görülmekte ikinci planda olup eğitim ve öğretimden yoksundur. Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması henüz başlamıştır. İran’da kadının boşanma hakkı yoktur dünyanın birçoklarında kadınların eş seçme boşanma medeni haklarından yoksun olduğu halen baskı ve şiddet görmektedir.

Ülkemizde 20 Mart 1930 belediye seçimlerinde kadınlarımıza seçme ve seçilme, 1933 yılında köy kanununda muhtar seçme, köy heyetine seçilme hakkı ile 8 Şubat 1935 yılında yapılan genel seçimlerinde 18 kadınımız milletvekili seçilmiştir. Bu haklar Avrupa ülkelerinden daha önce Türk kadınlarına tanınmıştır.

1921 yılında emekçi kadın günü Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlanmaya başladı. İlerleyen yıllarda daha yaygın ve önemli olsa da 12 Eylül darbesi ile 4 yıl askıya alındı. 1984 yılından itibaren Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaktadır.

Kadınlar günü bir gün değil her gün olmalı, kız çocukları okutulmalı, cennet anaların ayakları altındadır. Kadınlarımız hem anamız, hem eşimizdir. Kadınlarımız eldir, koldur, ayaktır.

Dünya kurulalı kadınlar en zor görevi üstlenmiştir. Onlar bir çiçektir sevgi ile yaklaşmak ister. Her başarılı erkeğin arkasındaki o kadındır. Ayşe Arman’ın Aynur Tartan ile yaptığı röportajda Tartan mutlu evliliğin sırrı nedir sorusuna 5S 1İ demiştir. (Saygı-Sorumluluk-Sohbet-Sex-Sosyallik-İlgi) yanıtını vermiştir.

Tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER