Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

AÇ GÖZLÜLÜK……!

Bu haber 26 Ekim 2018 - 11:29 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.
AÇ GÖZLÜLÜK……!

Tok gözlü olmanın zıt anlamlısı açgözlü olmak.

Mala, paraya, makama, şatafata, yiyecek ve içeceğe doymayan, hiçbir şeye doymak nedir bilmeyen insanlar, özellikle seçim zamanı mantar gibi fışkırıyor. Aç gözlülük insanı kör edermiş, doğru olanı, kul hakkını, kamu hakkını göremez ve tanımazmış. İnsanda mevcut olan açlık duygusu ve doyumsuzluklar, her kişide değişik amaçlarla kullanılır. Birisi yeterince bir şeylere sahip olamadığı için aç gözlülük gösterirken, diğeri en çoğu benim olsun, her şey benim olmalı, en büyük ben olmalıyım mantığıyla doymak nedir bilmez. İnsanın bilinç havuzundaki doğal açlık güdüsü maddi, görsel ve işitsel araçlarla gereğinden fazla uyandırılıp etkinleştirilmesiyle, doyumsuzluğa giden yol açılmaktadır. Her canlı yaşamını sürdürmek için bir şeyler yemek içmek zorundadır. Genelde hayvanlar yemlerini yedikten sonra doyuma ulaşır ve bir kenara çekilip yatış pozisyonu alır, diğer canlı ve hayvanların yiyeceğine el koymaz, aç gözlülük yapmaz. Bu his ve duygular insanda da olmasına rağmen, insan düşüncesi sayesinde yarınını ve çocuklarının, gelecekte aç kalacağı korkusuyla bulduğu her şeye saldırıyor. Yeterli eğitim, kültür ve adaletin olmadığı Ülkelerde gelecek korkusu insanı büyük bir doyumsuzluk ve aç gözlülüğe sevk ediyor. Fırsat eşitliğinin nasıl olacağını düşünemeyen ve düşünmek istemeyen kişiler, sürekli doyumsuzluğun zirvesinde yaşarlar. Oysa ki yeterli maddi imkanlara sahipken, daha fazlasını elde etmeyi düşünmek, insani özelliği öldüren psikolojik hastalıkların başında gelir. İster zengin olsun, ister fakir olsun veya akademik bilgiye sahip kişiler, siyasetçiler, işadamları ve kamu görevlileri, doğal koşulların dışında bir şeylere gereğinden fazla ihtiyaç duyuyorsa, Kanun ve Yasa tanımazlar, istediklerini elde etmek için haram, helal demezler gasp ederler.

Birader o kadar tamahkarsın ki, Cumhurbaşkanlığı seçimi var adaysın, Milletvekilliği seçimi var adaysın, Belediye Başkanlığı seçimi var adaysın, oda seçimleri var adaysın, her şeye adaysın. Sadece sen mi varsın? Dünyada senden başka kimseye şans yok mu, ne biçim anlayış bu, hiçbir şeye doymaz mısın? Birilerinin aç, diğerinin gereğinden fazla varlıklı olması hem insan aklına hem de doğanın kanununa ters olduğu bilinmelidir. Şeytani düşünce ile yaşayanların, çeşitli yalan ve hilelerle, diğerlerinin kazanımlarına ve birikimlerine el koyması, gasp etmesi, aç gözlülüğün doruklarıdır. Hükmetmek istediğin, sadece ben yönetirim dediğin toplum içinde, senden daha yetenekli, senden daha eğitimli ve senden daha çok insan haklarına saygı gösteren, gözü gönlü tok insanlar vardır.

Haris olmayı bırak artık, harisliğin bedelini mutlaka ödersin.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER