googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

ADAM OLMAK….!

Bu haber 02 Kasım 2018 - 11:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ADAM OLMAK….!

“Adam olmak” yola gelmeyi değil, kendi yolunu bulmayı, okumayı, sorgulamayı, aykırı olmayı, doğruları savunurken dimdik olmayı gerektirir.

“Hizaya gelmek”, düzenin adamı olmayı gerektirirken, politik davranmayı, kişiliksiz ve onursuz olmayı gerektirirken, insan gibi insan olmayı yok sayar. Adam gibi adamın, neyin yanında, neyin karşısında olduğu bellidir.

Karar verirken ne şiş yansın, ne kebap yansın, aman ne o gücensin, ne bu kırılsın hesabı yaparak, büyüklerimizin gönlü hoş olsun diyerek politikleşmez. Birazcık yükselebilmek için, birinin omuzlarına basmak, akademik kariyerini yok sayarak yalakalık yapmak, dini değerleri aşağılamak, hak etmediği makama yükselmek, adam olmakla uyuşamaz.

Adam gibi adam olmak çevresi ile belli olur. Arkadaşlarını ve dostlarını ince eleyip sık dokuyarak seçer, onların özel hayatlarına, yaşam biçimlerine, ahlaki davranışlarına ve insani ilişkilerine müdahale etmez ama karar verirken kriter olarak değerlendirir. “Aptallarla tartışma, çevredekiler farkınızı anlamayabilir” sözünü hep aklında tutar. Adam olmak ve itibarlı olmak, bir oda dolusu hakaret ettiğin, özeline ve inancına küfür ettiğin adamla tekrar yan yana gelmek, onun elini sıkmak ve bir şey olmamış gibi yüzüne bakmak, hemfikir olmak hiç değildir.

Adam olmak ketum olmayı da gerektirir, her bildiği şeyi herkese söylemez, nefsine hakim olmayı da gerektirir, paylaşmayı da gerektirir, toplumun kurallarına uymayı da gerektirir, akıllı ve cesur olmayı da gerektirir, kısacası insan olmayı gerektirir. Adam olmak sevmeyi bilmektir, doğayı ve diğer canlıları korumaktır, kibirden uzak ekmeğini, suyunu ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak, olduğu gibi görünmek, göründüğü gibi olmaktır.

Dostlarının beğendiği ve sevdiği şeyleri de beğenip sevmek, onlara hakaret etmemek, kin ve nefretle bakmamak adam olmanın gereklerindendir. Rejimin ve düzenin nimetlerinden dibine kadar faydalanıp, beğendiğin tarafından kesip yemek ve karnın doyunca dönüp küfür etmekte, adam olmakla bağdaşmaz.

Güzel kardeşim, bulunduğun ortamlarda ona, buna laf sokuşturup, ortamın huzurunu bozarak kendi propagandanı yapmanda hiç hoş gözükmüyor, hırsına ve nefsine hakim ol, bu davranışının kendini küçük düşürmek olduğunu anla. Herkesin malumu üzere Vali ve baba hikayesi vardır, Vali, babasını ayağına getirtir, bana adam olamazsın demiştin bak Vali oldum der. Görüşmenin sonunda “BABA” noktayı koyar. Oğlum ben sana Vali olamazsın demedim, adam olamazsın dedim ve bir daha haklı çıktım der. Unutmayalım ki kendisine saygısı olmayanlara, başkaları saygı duyulacak konumu asla hazırlamazlar.

“İşin güç kısmı, adam olmak değil, adam kalmaktır. Andre Mazerelles”.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER