Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ADD’DE 24 KASIM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Bu haber 24 Kasım 2018 - 14:16 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
ADD’DE 24 KASIM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

ADD Şube başkanı Kemal Ceylan yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:  Ulusumuzun kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal ATATÜRK Kurtuluş Savaşını kazandıktan hemen sonra savaşların neticesindeki başarıların kalıcı olması için Eğitim Ordusunun da olmasını istedi.

Savaşla kazanılır lakin unutulur zamanla diyerek Ulusal Eğitimin önemine değinerek 1/11/1928 yılında yeni Türk Harflerinin kabulu ile halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur-yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir şekilde çalışmaya başladı.Okur-yazar sayısını çoğaltmak için okuma yazma öğreten okullar açıldı ve bunlara Millet Mektepleri adı verildi.

Ulu Önder Millet Mekteplerinde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi.Tüm yurt satında Mustafa Kemal ATATÜRK birçok çalışmaya ve yeniliğe imza attı.

Ülkenin cehaletten kurtulması için Yeni Türk Alfabesinin ortaya çıkmasına katkıda bulunmasının yanı sıra öğretilmesi hususunda da çaba gösterdi.

Bu hizmetlerin karşılığı 11.11.1928 günü Bakanlar Kurulu Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını verdi.24 Kasım 1928 tarihinde Atatürk’ün kabul etmesi ile Baş öğretmen oldu.

  1. (90) Yılın kutladığımız bugünü Ulu Önderin doğum gününün 100. Yılı anısına 24 Kasım 1981 yılında Öğretmenler Günü olarak anılmaya başlandı.

Tarihimizdeki bu çalışmadan dolayı Ulu Önderimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

Hz. Ali’nin bir sözünü hatırlarsak “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” diyerek 1400 yıl önce öğretmenin kutsallığını anlatmıştır.

Ayrıca Mustafa Kemal Öğretmenler vatanın en saygı değer en hayırlı üyeleridir.

Öğretmenlik her meslekten üstün bir meslektir. En yüksek mevki, saygı, prestij öğretmenedir. Bir öğretmen bunun bilincinde olmalı ve buna göre hareket etmelidir. Öğretmenler gerçek zafer ordusudur.Devrimlerin güvencesi, geleceğimizin mimarlarıdır, hedeflerimize öncelikle onlarla varırız. Bizler siz öğretmenlerimize ve özellikle Mustafa Kemal Atatürk ne kadar saygı ve şükranlarımızı sunsak azdır. Sizlerin huzurunda aramızdan ayrılan başta Baş Öğretmenimiz Ulu Önderi ve eğitim öğretime hizmet etmiş değerli öğretmenlerimizi rahmetle anarken, sizlerin de bu kutsal görevi bir anne şefkatiyle yaptığınızı biliyor ve yaşam boyunca sağlıklı ve mutlu olmanızı temenni ediyor başarılar diliyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyetinin siz isimsiz kahramanları…! Türkiye Cumhuriyeti ilelebet sizlerin sayesinde payidar kalacaktır. Ne Mutlu Türküm Diyene!.. (Kurum Haber)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA