Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

ADİL OLMAK…..!

Bu haber 11 Ocak 2019 - 11:22 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.
ADİL OLMAK…..!

Onurlu yaşamak, başkasına zarar vermemek, zulüm etmemek, herkese hakkını vermek, liyakatı ön plana çıkartmak, sınavlarda ve tüm yarışlarda hile yapmamak, Adil olmanın vaz geçilmez kurallarıdır.

İnsanların hak ve hukukunu gözeterek, herhangi bir konuda taraf tutmadan, yakınlarının aleyhine bile olsa, vereceği kararda Adil olmak, sadece yargıçların görevi değil, yetkiyi ve mührü elinde bulunduran herkesin uyması gereken insanlık ölçüsüdür. Kime ne yapacağını, nasıl davranacağını, kendi sınırlarını bilmeyen kimsenin, sürekli bir başkasının hakkını yemesi, zülüm yapması, hatır kırması ve Adil olamaması gayet doğal. Sınav yapıyorsunuz, kırsalda yaşayan teknolojiden ve temel kaynaklardan mahrum birisi ile her türlü imkana sahip, çok iyi bölgede özel eğitim almış, belki de Devletin kaynaklarını sınırsız ve haksız yere kullanmış, bu ikisinin aynı özelliklere sahip okula yerleşmesi mümkün olabilir mi? Bir başka yarış; yönetici konumuna gelecek iki insandan birisi çok mahzun ve kıt imkanlara sahip, bir diğeri sınırsız harcama yetkisine sahip, Kamuya ait tüm insan kaynaklarını ve mali olanakları kullanıyor ve sahaya iniyorlar, hadi bakalım yarışı kim kazanacak? Sınavda başarılı olma ve yönetici olabilme yarışını yapanlar, gerekli donanım ve imkanı sağlamadan yaptıkları ölçümlemede mağdur ettikleri yarışmacıya Adil davranmış ve hakkını vermiş oluyor mu? Adil bir insan, çok üst seviyelerde yönetici konumunda ise, birisi ile anlaşmazlığa düştüğünde kendini haklı görmez, önce kusuru kendinde arar ve kendini sorgular. Ben neden bu kadar bağırıp çağırıyorum, neden her şeyi ben biliyorum, neden uzmanlardan “her alanda” destek almıyorum ve korkutarak susturduğum insan gerçekten haksız mı? Kime, neyi ve ne zaman söyleyeceğini iyi seçen ve zamanını iyi ayarlayan yönetici, Ülkesinin ve Vatandaşının huzurlu olmasına ve mutluluğuna katkı sağlar. Dini inancı ve siyasi görüşünün ne olduğuna bakmaksızın, mevcut yöneticiler ve liderler gelecek nesle örnek alınacak bir davranış ve önü açık bir Ülke bırakmıyorlar.

Son yapılan anketlere bakıldığında, Demokrasi ve özgürlük alanlarında Türkiye 10 basamak birden gerileyerek, Dünya sıralamasında 110. Sıraya düşmüş. Kurallara uymak, icat çıkartmak ve üretmekten başka seçeneği olmayan Ülkemiz, Dünya ile entegre olmak zorundadır.

Sonuçta önemli olan saygı ve sevgidir, idareciler ayrım yapmaksızın Ülkenin tüm insanlarını kucaklamalı ve ötekileştirmemelidir. Adaletten sapmış bir insandan zulüm, hile, tutarsızlık ve taşkınlık beklenebilir.

Adil olmak çok zor değil, bilmiyorsan eğitimini alırsın güzel kardeşim.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER