NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

KAYSO “7143 SAYILI YAPILANDIRILMA KANUNU” HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

KAYSO “7143 SAYILI YAPILANDIRILMA KANUNU” HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

AĞIRNASLI MİMAR SİNAN
  • OSMANİKİNCİ
    • OSMAN İKİNCİ
    • osmanikinci@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Şubat 2018 - 11:41:13

DÜNYANIN MİMARLIK DAHİSİ: KAYSERİ AĞIRNASLI MİMAR SİNAN
Mimar Sinan 1490 yılında Kayseri Ağırnas kasabasında doğdu.
Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a getirildi. M. Sinan gayet zeki, dinamik, çalışkan ve mimarlık sanatına ve onun inceliklerine vakıf olan donanımlı bir kişiydi. Eğer bugün dünyada estetik kubbe sanatı varsa insanlık bunu Türklerin büyük mimarı ve Kayserili olan Mimar Sinan’a borçludur. Estetik kubbe, ne Arap’tır nede Bizans.,. Türk’tür. Günümüz modern mimarisi de Sinan’ın attığı temeller üzerinde yükseliyor. O bakmasını ve görmesini bilen bir mimardır. Sinan sanat eserlerini hem kafası hem de ruhu ile inceleyen dahi bir insandı. Yavuz Sultan Selim döneminde Çaldıran seferine, mercidabık seferine, Ridaniye savaşlarına katılmış, Mısır, Kahire de bir müddet kalarak Firavunların ehramlarını, piramitlerini, saraylarını, mabetlerini ve kölemen sultanlarını tarihi eserlerini, camileri ve köprülerini birer birer gözden geçirmiştir. Rodos seferine de katılarak Yunan mimarisini tanıma ve inceleme fırsatını bulmuştur. Kanuni Sultan Süleyman zamanında ise Mohaç meydan savaşına katılmış ve Macaristan’a ulaşarak oradaki sarayları, kiliseleri incelemiştir. Daha sonra Bağdat seferine katılarak, Arap mimarisini inceler. Bütün bunlardan sonra önce Haseki daha sonra Subaşı olarak tayin edilir. Boğdan seferinde ordunun Prut nehrini geçmesi gerekiyordu. Kanuni buraya bir köprü yapılmasını emretti. Ve bu görev Sinan’a verildi. Ve aldığı bu görevi 13 günde bitirip askerlerin karşıya geçmesini sağladı. Bunun üzerine padişah Sinan’a: “işe yarar adammışsın!” diye iltifat etti. 1539 yılında Lütfü Paşa sadrazam olunca Sinan’da Mimarbaşılığa getirildi. Kendisine Osmanlı’nın uygarlık mührü 49 yaşında teslim edildi. Osmanlı topraklarının her köşesinde yüzlerce eserleri vardır. Bunlar; camiler, türbeler, köprüler, hanlar, hamamlar, tarihi evler, imaretler, külliyeler ve medreselerdir. En önemli camileri İstanbul’da Süleymaniye Camisi ve külliyesi, Edirne’de Selimiye camisi ve çarşılarıdır. Kayseri’de ise Kurşunlu camisidir. 98 yıllık ömrüne; 84 cami, 53 mescit, 57 minare, 22 Türbe, 17 imaret, 48 hamam, 35 saray, 20 kervan saray, 5 suyolu kemeri, 8 köprü, 8 mahzen, 7 darul kura ve 3 darul şifa olmak üzere toplam 364 tarihi eser bırakmıştır. Ölmeden önce İstanbul Süleymaniye külliyesi içerisinde kendi türbesini yapmış ve 9 nisan 1588 yılında öldüğünde buraya defnedilmiştir.
Mimar Sinan aynı zamanda şehircilik uzmanı ve iyi bir çevrecidir. Bütün eserlerinde bu konulara dikkat etmiş çevreye zarar verecek eserler yapmamıştır. Eserlerinde kendi inancını, İslam’ın güzelliklerini ince ince ve nakış nakış işlemiştir. Mimar Sinan çıraklık dönemi camisi olarak Şehzade camisini yapmıştır. Bu cami bir abide eseridir; medresesi, türbesi, imareti, tabhanesi, çeşmeleri ve misafirhanesi ile tam bir külliyedir. Kalfalık dönemi eserim dediği Süleymaniye camisinin inşasında birçok zorluklar çıkarılır, hatta caminin yaptırılması durdurulsun diyenler olur ve Sinan’a “bu cami ne zaman bitecek” diye soranlara Sinan, “2 ay içinde” deyince bunun mümkün olamayacağını söyleyenler olmasına rağmen büyük mimar sözünün arkasında durur ve iki ayda dönemin padişahı Kanuni’ye caminin bitişini ve anahtarını teslim eder. Sinan’ın ustalık dönemi eserim dediği Selimiye camisini ise 2. Selim (Yavuz sultan Selim) için Edirne’de bir külliye olarak yapmış yine bir abide eser olmuştur.
İSLAM’IN BÜTÜN DÜNYADA ORTAK SEMBOLLERİ VE MİMAR SİNAN
İslam’ın bütün dünyada 3 önemli sembolü vardır. Bunlar 1 Hilal, 2 selam, 3 ezandır. Sinan bu 3 önemli sembolü eserlerinde mucizevî şekilde yansıtmayı üstün zekâ ve mimarlık öngörüsüyle yansıtmıştır. Onun tarihi eserlerini görmeye gidenler bakarak o incelikleri görmek isterlerse eserlerinde bunları görmek mümkündür. Kendisine yüce Allah’tan rahmet diliyorum, mekânı cennet olsun ruhu şad olsun ve eserlerinin sevapları kendisine hayırlarıyla yansısın.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz