YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

AHİLİK DEVELİ DERNEĞİNDE KONUŞULDU
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 11 Ocak 2016 - 17:41:38

Prof. Dr. Ekrem Erdem Develiler Derneğinde “Ahilik ve Ahilik Kültürü”nü” anlattı.
Program öncesi konuşan Develiler Derneği başkanı Dr. Ahmet Özyalçın,”On beş gün ara ile Hafta sonu Cumartesi günü Develi dernek üyelerimizin bilgilenmesi genel kültürlerimizin artması hayatımızda yaşam şartları ile ilgili bilgilendirme semineri vermek için konusunu uzmanı olan akademisyen arkadaşları derneğimize davet ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz yine Ahilik konusunun uzmanı Prof. Dr. Ekrem Erdem “Ahlik ve Ahilik Kültürü”nü” anlatması için aramızda bulunmakta kendisine siz Develi Dernek üyelerine hoş geldiniz diyorum” dedi
Kayseri de geçen Ahilik ile ilgili bir anısını anlatarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Ekrem Erdem,” Kayseri de Ahilik sanatı çok başarılı olmuştur. 13. Yılda İran, Özbekistan Buhara, Semerkant bölgesinden kayseri gelen sanatkarlar burada çok başarılı olmuştur. Dalga dalga gelen içinde Ahi Evran da bulunmaktadır. Sahtiyan dericilik sanatı zirveye çıkmıştır, çünkü at üzerinde savaşa gidenler için at koşumu, semer, su kabı, namazlık, ayakkabı bütün ihtiyaçlar deri sanatıyla ilgilidir. Kayseri de Yoğunburç semtinden Döner Kümbete kadar uzaklıkta bulunan mahal yeri “Dabaklar önü mahallesidir” çünkü orda sahtiyan deri üretimi yapılmaktadır ve bu sanayide yapılıp şekil verilip renklendirilen deriler Avrupa kadar gönderilmekte ve devletinde ihtiyacı karışlanmaktadır. Bunun yanında deri ve diğer ihtiyaçlar için önemli bir madde olan cehri boyası üretilmektedir ve dünya ya satılmakta idi.
KALİTESİZ MAL ÜRETENİN PAPUCUNU DAMA ATARLAR Çok kaliteli mal üretilen üretim geleneklerine saygı gösteren Kayseri’de kalitesiz mal üretenlerin pabucunu Ahlik geleneğine göre dama atılır. Dam atma nedir,” Bir usta ayakkabı (papuç) yapar o zamanın ayakkabı kalitesizdir vatandaş aldığı ayakkabından memnun değildir. Ayakkabıyı aldığı iş yeri dükkanın damına bırakıp teşhir eder. Bu, ne demek ,”Bakın bu adam beni kandırdı iyi mal üretmiyor kaliteli iş yapmıyor “demektir. O zaman Ahlik teşkilatı devreye r ve. ahiler teşkilat bu adamı halka teşhir ediyor, Bu adamdan mal almayın diyor. Bu işi yapan kişi sanatı bırakmaz zorunda kalıyor. Bakın şimdi zamanımızda büyük firmalar bizi zehirliyor dana eti diye eşek satıyorlar marketlere talar ayak altında toz çeker yiyecek ayak altında Benim geçmişteki endamın yaptığına bakın şimdikini üretim işletmelere bakın, Ahlik kültürünü yaşatmak lazım çünkü Ahilik doğruluk tur. O yıllarda Kayseri’ye kadar gelen seyyah Faslı İbni Batuda” Bolluk Bereket Şam da Şefkat ise Rumda” demiştir. Ama şimdi maalesef seyyahların dediği kalmamıştır.” Sözleriyle konuşmasına son verdi.
ÇOK SAYIDA DİNLEYİCİ İŞTİRAK ETTİ
Dr. Ahmet Özyalçın, Tayfur Yurtseven, İsmail Arslan, Yaşar Ötünç, Ali Özkan, Kalender Arslan, Cemal Bulut, Metin Çelik, Resul Yüce,Cezmi Tunçtan,Doç Dr. Kadir Özdamarlar, İlahamı Şekercioğlu, Faik Şehnaz,Süleyman Snırtepe, Niyazi Çetin, Zihni Gençaslan, İsmail Gülvercin, Ahmet Kozan, Yusuf Acun, Mustafa Gürcan, Yusuf Erbaş, Muammer Seyfi Kocatürk, Salih Çeşmeci, Hüseyin Evcan, İhsan Göktaş, Halit Demirkaya, Ahsen Arslan, Hacı Çoşkun, Kasım Sertkan, Eyüp Metin, Ramazan Çarkan, Süraya Telli ve Ali Erbaş, katıldı.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz