Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İBRAHİM PEKBAY

“AHLAKSIZ” MI OLDUK?

Bu haber 22 Ocak 2019 - 15:06 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.
“AHLAKSIZ” MI OLDUK?

Toplum içinde “Ahlaksız” olarak suçlandığınız hiç oldu mu?

Olmadı ise, suçlandığınız zaman ne demek istediğimi anlarsınız.

Şimdi anlatacağım konuyu bir çok kez sizlere anlattım, sizlerle paylaştım. Ama devletin en üst makamındaki kişi tarafından suçlanınca, bir kez daha anlatma ihtiyacını duydum.

Ne demiş Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda hatırlayalım; “Akıl ve mantıkla izah edilemeyecek fiyat örnekleri her gün karşımıza geliyor. Mal ve hizmet fiyatlarındaki bu akıl ve ahlak dışı artış üzerine düşünmeliyiz. Marketlerde en ufak bir oynama düşüş yok. Ahlaka davet etme görevliliği noktasındayım.”

Beni tanıyanlar bilir ki benim işim “Gazetecilik” değil. Amatör olarak köşe yazısı yazıyorum, bu işlevimi de  imkan verebilme cesareti olan bir basın kuruluşunda yapıyorum.

Esas uğraş alanım, marketçilik…

Rahmetle anacağım Mehmet BEĞENDİK ile zincir mağazacılık işine başlarken, temel felsefemiz, saygı ve sevgi çerçevesinden asla taviz vermeden, insanların yararına, onlara hizmet etmek idi ve halen de o amaca uygun çalışmaya devam ediyoruz. Anlatırım hep merak edenlere, “Beğendik Mağazacılık fikri, yarım kilo kıymanın, kasap dükkanında yaşlı bir kadına veriliş şeklinden çıktı” diye…

Daha önce yazdım, hatırlayan olursa. Tekraren anlatması şimdi uzun sürer, başka zamana bırakayım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile damadı Berat Albayrak’ın kafalarını taktıkları marketlerde, yani zincir mağazalarda fiyatlar, ne yazık ki onların dediği veya düşündüğü gibi oluşmuyor.

Tamamı hakkında bilgi verebilirim, ancak epeyce uzun olur. Sadece sebze-meyve üzerinden kısaca bilgi vermek istiyorum.

Sebze ve meyvenin fiyatı, tarlasındaki ve bahçedeki fiyatı ile marketin tezgahındaki fiyatı arasındaki fark ile değerlendirmeye kalkarsanız, akıl dışı bir düşünce olur.

Fiyatı oluşturan faktörlerin alt alta toplanması sonucunda oluşan fiyatları da “Fahiş” yani olağandan fazla olarak değerlendirmek de akıl dışıdır.

Yönetim, önce şuna cevap vermelidir.

Üretimden tüketime varıncaya kadar ürün üzerinden aldığı vergi ne kadar? Tamam, fiyatları tenkit et, gerçekten “Ahlaksızlık” ediliyorsa, yasalar var, kes cezasını. Denetimin tamamı senin elinde çünkü. Ama önce hesabı kendinden bir sor bakalım, değil mi?

Burayı geçelim, gayet basit bir hesap yapalım, en fazla örnek verilen domates fiyatı üzerinden.

Marketi, manavı, bakkalı, üreticinin fiyatı ilgilendirmez. Çünkü sebze ve meyve satan esnaf, ürünü devletin denetimi altında olan Sebze Hali’nden alır.

Örnek olarak Sebze Hali’nde domatesin fiyatı 5 lira olsun. Şimdi hesaplayalım devamını.

Üzerine %8 KDV, % 25 kâr, % 10 fire, % 15 de genel giderlerden pay ekleyince tezgahtaki fiyatı ne eder?

Bunları topladığınızda domatesin en asgari fiyatı 7 lira 90 kuruş eder ki, marketlerdeki satış fiyatı da budur.

Şimdi sormak gerekir,

Buradaki “Ahlaksızlık” hangi yüzde hesabında?

Şimdi bunu bir de tarladan, bahçeden market tezgahına kadar getirirseniz, aynı kapıya çıkarsınız.

Peki, fiyatların Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’ın dediği gibi aşağı çekilebilir mi?

Elbette çekilir, bundan hiç kuşkunuz olmasın ama fiyatların aşağı çekilmesi için gerekli olan, orayı burayı suçlamak yerine gerçekleri görmesi ve ona göre davranmaktan geçer.

Tek bir nedeni ben söyleyeyim…

Devlet olarak maliyeti aşağı çekecek önlemler alacaksınız, yani üretimdeki girdileri gözden geçireceksiniz. Her aşamada aldığınız vergiyi de gözden geçireceksiniz. İşte o zaman fiyatlar aşağı çekilir.

Elbette fiyatları aşağı çekmenin ekonomi koşulları içinde çareleri de vardır. Çareler de bilgi ile olur, komutla veya suçlamakla olmaz yani…

Marketçiler sorsa şimdi devlete…

Elektrik, su, akaryakıt ve benzeri devletin tespit ettiği fiyatlarda “Ahlakilik” ölçüsü ne kadar?

Hadi buyurun…

Halen uğraş konum olan bu alanda, “Ahlaksızlık” tanımlamasını asla kabul etmiyorum.

Biline…

Ama “Çare nedir” diye sorarlarsa, gelsinler anlatalım baştan aşağı…

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA