Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

AİLE BAĞLARI-1

Bu haber 21 Kasım 2018 - 11:02 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.
AİLE BAĞLARI-1

Üç kuşağın bir arada yaşadığı dönemlerde fertlerin ailedeki yeri.

1-AĞBABA; evin büyük babası. Lider, sözü daima emir sayılan, konuşması dikkatle dinlenen, sözü kesilmeyen, hizmette kendisine kusur edilmemesi gereken, yanında yüksek sesle konuşulmayan ve önünde ceket iliklenen tek fert, ağbaba, büyük baba, efendi baba, kayın ata yani saygı duyulması gereken aile büyüğü. Yani Büyük Millet Meclisi başkanı.

2- BÜYANA; (büyük ana) yani  BABANNE: bir nevi iç işlerinden sorumlu, Meclis Başkan yardımcısı, saygı gösterilen,  otorite sahibi  bir Osmanlı, dikdatör bir hanım ağa.

İş öğreten, akıl ve öğüt veren aynı zamanda emirler veren bir kaynana. Ev işlerini çekip çevirmeye selahiyetli, gelir ve gideri denkleştirmeye memur zerzembinin, tokananın, kilerin anahtarı belinde bağlı bulun  ve eli arkasında dolanan, bir çavuş.

Aynı zamanda bilgi ve görgü sahibi, aile arasındaki dengeyi sağlayan, çoğu zaman gördüğü halde görmezlikten, duyduğunu ise ailenin selameti için duymazlıktan gelen, ailenin selameti için yerinde senaryo yazıp ustalıkla oynayan, aile yükünü ve derdini dışarıya sırdırmamaya çalışan, zaman zaman ser veren sır vermemeye çalışarak acı çeken, usta bir aktör.

 Ağbabaya ayrı, (kocasına) oğluna ve gelinine ayrı ve de torunlarına ayrı ayrı  roller üslenen büyük oyuncu.

Yerinde kadın, yerinde ana, yerinde kaynana, yerinde öğretmen ve örnek alınması gereken sevimli nine, babanne ve ebe…

Yani torunlarının dünyaya gelmesinde yardımcı olan, ebe. Ve ev halkının dert küpü, sabır taşı, vefâkar, cefâkar, emektar ve her şeye yâr bir bahtiyar.

 Torunların barınağı bir ocak, sığınağılan sıcak bir kucak, fırtınalı günlerde liman, eşsiz bir insan. Aynı zamanda bebelerin fındık, fıstık ağacı, cebinden para, sakız, şeker eksik olmayan, namaz örtülü, herden görgülü, ağzı dualı, önlüğü her zaman belinde bağlı emsalsiz anne, büyük valide…

BABA; Evin direği, hayatın göğüsleyicisi, zoru omuzluyan, her şeyin sorumlusu, geçim yükünün zorunlusu, çalışan, kazanan ve taşıyan. Baba ve annesine her zaman saygı duyan ve saygı duyulmasını sağlıyan, Baba, Anne ve Hanım üçgeni arasındaki ilişkileri dengede tutmaya çalışan bir güç. Yerinde dirayet, yerinde geçim ehli çok güçlü bir senarist ve çok yönlü bir oyuncu.

GELİN; Saygı örneği, evin sessiz meleği. Evde kaynata kaynana  olduğu zamanlarda sesi çıkmayan, kacasına bile ismiyle hitap edemeyen, saygısızlık olur diye el içinde kocasıyla konuşamayan, şakalaşıp gülemeyen sevgi gösterisi yapmaktan utanan. Hatta kaynata ve kaynanaya gelinlik yapmak için kısık sesle konuşan (eskiden gelin geldiği zaman, gelin aylarca hatta senelerce gelinlik yapar, büyüklerin yanında hiç sesi çıkmazdı) kayın babasına saygıda kusur etmeyen, kayın validesinin sözünden çıkmayan, kayınlarına yaşları ne olursa olsun abiy diyen, hatta yeri geldiğinde büyükten başlamak üzere eğilerek etek öpen saygı gösteren, kaynana ve kaynananın hizmetkârı. Yuvasının uşağı, beslemesi, hizmetçisi, bulaşıkcısı, yaşlıların hasta bakıcısı, evin bağın, bahçenin gönüllü işçisi, her türlü zorluğa sevgi adına katlalan vefâkar, azimkâr, sağdık bir sevgili, hakkıyla bir yâr… (Devam Edecek)

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER