Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

AİLE BAĞLARI-2

Bu haber 28 Kasım 2018 - 11:23 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.
AİLE BAĞLARI-2

ÇOCUKLAR; Pek çok sevilen, bir dediği iki edilmeyen, ocağımızı tüttürecek, zürriyetimizi sürdürecek diye daha fazla özen gösterilen erkek çocuklar.

Konuşturulmayan, hep gülmesi konuşması yasaklanan kızlar, kız çocukları. İşte baştan beri saydığımız fertler hepsi bir arada yaşar  aralarında hiçbir problem çıkmaz, hele ev içinde bir birlerini yeseler bile dışarıya sır vermeyen, her halukârda uyum içinde yaşar  ve birlerine sevgi ve saygıda kusur etmeden yaşayan  insanlardı.

Dedikodusuz, kavga ve gürültüsüz hayat süren her şeye sabır gösterip, fedakarlık örneği sergileyen geçmişlerimizin bir tek örnek hareketi burada yâdetmek istiyorum. Bu olayı yaşayan Rahmetli annem ve babama da Allahtan mahfiret diliyorum.

Bir gece babam evimizin bahçe kapısı çalar, annemse kapıyı açar. Tabiki kapıyı açtığı ile suratına tokatı yediği bir olur. Annem diyorki; neye uğradığımı bilemedim, gözümden ateşler saçıldı. Babansa bu saatte kim o demeden kapıyı açtığının en küçük cezasıdır diye söyleniyor. Annem kendini, her ne kadar ben onun nefes alışından bildim diye kendisini savunsa da dinleyen olmuyor, oda küsüp kırılıyor babamla hiç konuşmuyor. Sabah babam işe gidince annemde annesigilin evine gidiyor ve olayı annanneme anlatıyor.

– Ben diyor, bir daha o eve gitmeyeceğim.

Bunu duyan babası yani dedem annemi yanına çağırıp bir tokatta o atıyor ve şöyle söylüyor.

-Biz seni o eve beyaz gelinlik içinde verdik oradan ancak beyaz kefenle çıkabilirsin bunu unutma. Bir dahada evinden ve eşinden bize şikayetle gelme, der.

Annem; neye uğradımı şaşırdım orada yüz bulamayınca ne yapsalar bir daha annemlerin evine gitmeye yüzüm olmadı diye anlatır. Bu yaşanmış olan örnek davranışı  her zaman takdirle yâdediriz.

Eskilerin görüşüne göre; üç şeye kına yakılırdı

1-Kesilecek Koç’a kına yakılırdı ki; Allaha kurban olsun diye

2-Askere giden gence  kına yakılırdı ki;  vatana kurban olsun diye

3-Gelin olacak kızlara kına yakılırdı ki;  gittiği eve kurban olsun diye.            

  Şimdilerde ise yukarıdaki anlatılanlardan hiç eser kalmadı desek yeri vardır. Şimdilerde daha çok ilişkiler menfaatlere göre düzenlenip, çıkarlara göre hesabediliyor. İnsanlar istifadesi olmadıkça  saygı ve sevği duygularını kullanmıyor ve tabiki kullanılmayan duygularda körelip gidiyor ve hatta böylelikle kalmıyor.

Şimdilerde herkes sadece kendini düşünüyor, varsa yoksa kendisi ve benliği olunca sevgi bile pazarlığa tâbi oluyor. Aşkın ve sevdanın bizleri terketmesinin en büyük sebebi  menfaatçilik, menfaatçilik ve menfaatciliktir. Paylaşamayan, birbirine hayrı dokunmayan vede bir birine güvenmeyen, hatta birbirinden çalıp çarpan topluluklar hâline gelmekten bizi kimse kurtaramaz…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA