ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

AKIL ve ORTAKLIK…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 12 Şubat 2018 - 13:48:20

Sayın Hüsamettin Cindoruk, katıldığı bir toplantıda; “Bize akıllı telefondan ziyade akıllı devlet adamları gerekir. Onun için de ortak akıl gerekiyor” demiş…

Bize “Akıl” ile “Ortaklık” bir arada bulunmaz…

Bakın şöyle ticarette firmaların geçmişlerine, ülkemizde 100 yılı aşmış kaç firma bulacaksınız. Bulduklarınız da zaten “Ortaklık”dan daha çok aileden bir veya bir kaçının sürdürdüğü firmalardır.

Eğer aklı varsa, ortak olmaz, olmaya yanaşmaz, kendi aklı ile dertsiz başım, azıcık aşım mantığı ile devam eder, zaten kendisinden sonrası da genellikle yoktur. Eğer ortak olursa aklı yok diye düşünülür. Başkasının aklına ihtiyacı var gibi bilinir, o da çok sürmez, bir yerde menfaatler çatışınca, “Öküz öldü ortaklık bozuldu” durumuna düşer.

Bakın siyasi partilerin yapısına, bir tanesinde bile “Ortak akıl” bulamazsınız. Hepsinde bir akıllı vardır o da ölünceye veya çekilinceye kadar başkandır.

Oysa “Ortak Akıl” demokrasilerde ihtiyaçtır, olmazsa olmazdır.

Eğer ortak aklı kullanmada “Aklı” öne çıkarırsanız, sonunda “Bizi aldattılar” demezsiniz. Bir akıl aldanırsa, diğer akıl o aldatılmayı görecektir mutlaka.

Ülkemizdeki cep telefonu sayısını bilmiyorum. Bulabildiğim kayıtta ise, 2013 yılı itibariyle 68 milyon kadar cep telefonu abonesi olduğunu belirtiyor.

Elbette bu abonelerin de büyük bir çoğunluğu, bütçelerinden kısarak pahalı olan “Akıllı” tanımlamalı cep telefonu cihazından ediniyorlar ve kullanıyorlar. Bakın etrafınıza, olmayan yok. İki buçuk yaşındaki torunum bile, telefonumu elimden alıp “Bu menim” diyerek kullanıyor.

Demek oluyor ki, giderek cep telefonu, bir başka deyişle artık akıllı telefon kullanım yaşı da çok aşağılara kadar düşecek.

Kendi aklımız yerine, telefonun veya bir başkasını aklını koyacaksak, geleceğinizin ne olduğunu bilemezsiniz.

Oysa Allah (c.c.) Kuran’da hep akla ve düşünmeye vurgu yapar. Kendi aklınız ve düşünceniz ile iyiyi ve doğruyu bulmaya çalışırken, başkalarının da aklına değer vermeyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için de geleneklerimizden gelen “Müşavere” yani danışma, tartışma ve akıl ile ortak yolu bulmayı kullanmak en doğrusudur.

İşte biz, “Tek adam” uygulamasına ve bir kişinin ağzından çıkanı doğru sayarak uygulamaya geçilmesine karşıyız.

Karganın peşinden giden, her zaman doğru yolda olmaz…

Dolayısıyla telefonun aklına sığınmak yerine, akıllarımızın doğruluğuna inanarak ona sarılmak gerekir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz