KAYSERİSPOR HOLLANDA KAMPINDAKİ İLK HAZIRLIK MAÇINDA KAYIP:2-1

KAYSERİSPOR HOLLANDA KAMPINDAKİ İLK HAZIRLIK MAÇINDA KAYIP:2-1

MELİKGAZİ’DE PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI

MELİKGAZİ’DE PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ DAHA

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ DAHA

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

AGÜ ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK MEMNUN OLDUĞU 2’NCİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

AGÜ ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK MEMNUN OLDUĞU 2’NCİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

AKTAŞ: ENGELLİLER GÜNÜ BİTTİ, ENGELLİLER UNUTULDU
AKTAŞ: ENGELLİLER GÜNÜ BİTTİ, ENGELLİLER UNUTULDU

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, yazılı bir açıklama yaparak şu bilgilendirmede bulundu: Şehrimizde yaklaşık 32 bin engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bunun maalesef sadece 17 binine engelli kimlik kartı verilebilmiştir. Yine bunun yaklaşık 4 bini görme engelli vatandaşlarımızdır. Maalesef şehrimizde engellilere yönelik çalışmalar çok yetersiz yapılan düzenlemeler yapılması gerekenin ancak % 10 mesabesinde. 7 Temmuz […]

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, yazılı bir açıklama yaparak şu bilgilendirmede bulundu:
Şehrimizde yaklaşık 32 bin engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bunun maalesef sadece 17 binine engelli kimlik kartı verilebilmiştir. Yine bunun yaklaşık 4 bini görme engelli vatandaşlarımızdır.
Maalesef şehrimizde engellilere yönelik çalışmalar çok yetersiz yapılan düzenlemeler yapılması gerekenin ancak % 10 mesabesinde.
7 Temmuz 2005 tarihinde çıkartılan 5378 sayılı engelliler yasasındakentsel yaşamın engellilerin ulaşılabilirliğine uygun düzenlemesi amaçlanmıştır. Akparti tarafından yapılan yasanın ilgili maddesi şöyle; “Geçici madde 2 : Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar mevcut tüm yol kaldırım,yaya geçidi açık ve yeşil alanlar,spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel altyapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 7 yıl içinde engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir.”
Hala bununla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı için bu süre uzatılmıştır. Ancak duyarsızlık hala devam etmektedir.
Kayserimizin Engelsiz bir şehir olabilmesi için Engelli vatandaşlarımıza yönelik şu çalışmaların en kısa sürede yapılması şarttır.
1 – Öncelikle tüm Kayseri’de kaldırımlarda görme engellilere yönelik zemin döşemeleri en kısa sürede yapılmalı. Bedensel engelli vatandaşlarımız için engelli rampalarının teknik şartlara uygun şekilde yapmalıdır.
2 – Yaya geçitleri sesli yanıt sistemi ile donatılmalıdır. Görme engelli vatandaşlarımız en çok karşıdan karşıya geçişlerde sıkıntı yaşamaktadırlar.
3 – Şehrin tüm kaldırım düzenlemeleri yolla aynı seviyede olacak şekilde düzenlenmelidir. Yol ile yaya kaldırımı özel vebelli aralıklarla monte edilecek bir malzeme ile ayrılmalıdır. Bu durumda herhangi bir engelli rampasına ihtiyaç kalmayacaktır.
4 – Otobüs duraklarında sesli yanıt sistemi olmalı yani akıllı duraklar haline getirilmelidir. Yine halk otobüslerimiz gerek görme engelli gerekse bedensel engelli vatandaşlarımızın binebilmesine uygun hale getirilmeli.
5 – Toplu taşıma araçlarında kart okuma cihazlarındaki Engelli ve serbest biniş seslendirmesi en kısa zamanda iptal edilmelidir.
6 – Tüm belediyelerimizin özellikle büyükşehir belediyemizin projelendirmesi ile en kısa zamanda uygun bir arsa tahsis edilerek buraya 3 katlı geniş bir oturum alanına sahip ENGELSİZ PARK VE YAŞAM MERKEZİ inşa edilmelidir.
Bu merkezde bilgisayar salonu, sesli kütüphane,rehabilitasyon merkezi sosyal donatı alanlarının bulunduğu ve Kayseri’deki tüm engellilerimizin verilerinin bulunduğu bir ENGELLİ BİLGİ BANKASI da oluşturulmalıdır.
7 – Tüm belediyelerimiz,özel yada kamu kurumlarımız ilgili mevzuat gereği çalıştırmak zorunda oldukları engelli vatandaşlarımız konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidirler.
8 – 2022 sayılı kanun kapsamında maaş bağlama aile gelir seviyesinin engel durumuna göre ayarlanması hatta engel oranı yüksek olanlar için gelir kriterinin aranmaması noktasında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
Sadece engelliler gününde bir takım göstermelik görüntüler verilmesi engellilerimizin sorunlarını çözmemektedir.
İlk yerel seçimde Kayseri’deki belediyelerimiz yeniden Saadet Partimiz tarafından yönetilmeye başlandığında, Kayserimiz tam anlamıyla ENGELSİZ BİR ŞEHİR olacaktır. Maalesef BAŞIMIZA GELMEYİNCE AKLIMIZA GELMİYOR. Her sağlıklı bireyin aynı zamanda bir engelli adayı olduğu da asla unutulmamalıdır. (Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz