AGÜ’DE TÜRKİYE-GÜNEY KORE ORTAK SEMPOZYUMU

AGÜ’DE TÜRKİYE-GÜNEY KORE ORTAK SEMPOZYUMU

NURULLAH AYDIN’IN KALEMİNDEN ABD-TÜRKİYE ANTLAŞMALARI

NURULLAH AYDIN’IN KALEMİNDEN ABD-TÜRKİYE ANTLAŞMALARI

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI ÖZDEMİR’E ÖZVATAN’DA YOĞUN İLGİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI ÖZDEMİR’E ÖZVATAN’DA YOĞUN İLGİ

ZEHİR TACİRİ İKİ KİŞİ YAKALANDI

ZEHİR TACİRİ İKİ KİŞİ YAKALANDI

MELİKGAZİ EMLAK VERGİSİ İÇİN VEZNELER HAFTA SONU AÇIK

MELİKGAZİ EMLAK VERGİSİ İÇİN VEZNELER HAFTA SONU AÇIK

ALİ ASLIM YAZIYOR….HÜSEYİN CAHİT ARAL’DAN ANILAR…2
ALİ ASLIM YAZIYOR….HÜSEYİN CAHİT ARAL’DAN ANILAR…2

Öğretmenim; Eski Ticaret Ve Sanayi Bakanı Hüseyin Cahit Aral’ın anlattığı kıssalardan hisselerine devam ediyoruz. Eski adı Erkek Sanat Enstitüsü, şimdiki ismi ise Endüstri Meslek Lisesi olan okulun 1961’de mezun oldum. Ailemin maddi durumu iyi olmadığından hem çalışıp, hem de okumak için 2 Eylül 1961’de sınavla kazandığım Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası’na tornacı olarak işe başladım. Akabinde […]

Öğretmenim; Eski Ticaret Ve Sanayi Bakanı Hüseyin Cahit Aral’ın anlattığı kıssalardan hisselerine devam ediyoruz.

Eski adı Erkek Sanat Enstitüsü, şimdiki ismi ise Endüstri Meslek Lisesi olan okulun 1961’de mezun oldum. Ailemin maddi durumu iyi olmadığından hem çalışıp, hem de okumak için 2 Eylül 1961’de sınavla kazandığım Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası’na tornacı olarak işe başladım.

Akabinde Ekim 1961’de giriş sınavlarını kazandığım Kayseri Akşam Tekniker Okulu’nun makine bölümüne kayıt yaptırdım. Cumartesi’de dâhil haftanın altı günü fabrikada çalışıyor, akşamları da altıdan onbire kadar okulda ders görüyordum. Pazar günleri ise sabah dokuzdan bire kadar okulda derslerimiz olurdu.

Yukarıdaki metinde yazdığım gibi 1961-64 tarihlerinde Kayseri Akşam Tekniker Okulu’nda öğrenim gördüm. Gündüzleri fabrikada çalıştım. Benim gibi diğer arkadaşlar da öğrenim gördüğü branşla ilgili bir işte gündüz çalışıyorlardı.

Çalışmak en ideal husustur. İnsan pişer, gerçek hayatı öğrenir. Ekonomik durumunu kurtarır. Sigortalar emekliliğini garantiler. Ailesine ve topluma daha yararlı bir fert olur.

Öğretmenlerimiz kendi branşlarında tam uzman, tecrübeli kişilerdi. Çoğu da mühendisti. Hüseyin Cahit Aral’da bunlardan biri idi. Yüksek Makine Mühendisi Cahit Aral olarak özellikle Kayseri’de çok tanınır ve sevilirdi. Özgeçmişini kısaca yazıp esas konuya gireceğim.

1927’de Elazığ’ın Harput İlçesi’nde doğmuştur. 1950’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Fakültesi’nden yüksek puanla mezun olduktan sonra memuriyete başlamıştır. 1951-1959 senelerinde Kayseri’de Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’nde mühendis olarak görev yapmıştır. Bu arada sürücü ehliyet sınavları komisyonunda da çalışmış olup 1959’da Kayseri Orta Anadolu mefruşat fabrikasına girip teknik müdürlüğü yaptı.

Çok zeki ve çalışkandı. Gece gündüz düşünür. Yeni buluşlar ve yenilikler için uğraşırdı hep. 1952’de Aral amortisör buluşu ile ilk patentini aldı. 1964’te ilk dizel motorunu imal ederek üretim patentini aldı. Bu motorun fabrikası kurulsaydı iyi olurdu.

Bence pek faydalı olmayan ve işin kolayına kaçarak gıda sektörüne yöneldi. 1970’de Kayseri’de Meysu, Meybuz ve Çoban Yem tesislerini kurdu. Hisse senetleri ile yüzlerce kişinin ortak olduğu ve anonim şirket olarak faaliyet gösteren bu işletmelerden hissedarlar maalesef para kazanmadılar. Çoğunun parası pul oldu.

Evli ve dört çocuklu H.C. Aral 20 Mayıs 1983’de Turgut Özal’ın liderliğinde kurulan Anavatan Partisi’nin kurucu üyesidir. 1983-1987 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yaptı. Bilahare 1987-1991 yıllarında da Elazığ Milletvekili olarak mecliste bulundu.

26 Nisan 1986 tarihinde Rusya’nın Çernobil şehrinde Nükleer santral patlayınca halkı radyasyon tehlikesine karşı koruma görevini ihmal etti. Basında eleştirildi.

Karadeniz sahillerindeki şehirlerimizde kanser tehlikesi baş gösterdi. Rize çayında kanserojen maddeler ortaya çıktı. Aral, sorumlu bakan olarak çayın tehlikesiz olduğunu göstermek için televizyona çıktı. Elindeki bardakta bulunan çayı Rize çayı diyerek içti.

İçtiği bu çayın ithal çay olduğu dedikoduları yayıldı. Medya olayın üzerine gitti. Aral hayli yıpratıldı. Aral’a yüce divan yolu aralandı. 24.12.1992’de iri puntolarla “Kamu Oyuna Duyuru” yayınlandı. Radyasyon güvenlik komitesi grup başkanlığını yaptığını, insan sağlığına çok ehemmiyet verdiğini vurguladı.(Devam Edecek)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz