VATANDAŞI 1 MİLYON TL DOLANDIRAN ŞAHISLAR ÖZEL EKİPLER TARAFINDAN YAKALANDI

VATANDAŞI 1 MİLYON TL DOLANDIRAN ŞAHISLAR ÖZEL EKİPLER TARAFINDAN YAKALANDI

AGÜ SPOR, BOTAŞ DEPLASMANINDA KAZANDI:54-56

AGÜ SPOR, BOTAŞ DEPLASMANINDA KAZANDI:54-56

ANADOLU BAĞCILAR SPOR-KAYSERİ ERCİYESSPOR:3-0

ANADOLU BAĞCILAR SPOR-KAYSERİ ERCİYESSPOR:3-0

KEMAL TEKDEN: “GENÇLİK BİZİM GELECEĞİMİZDİR”

KEMAL TEKDEN: “GENÇLİK BİZİM GELECEĞİMİZDİR”

PTT’DEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KAMPANYA

PTT’DEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KAMPANYA

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASI ERTELENDİ

 

Eskişehir’deki Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile ilgili dava, 21 Ocak 2015 tarihine ertelendi.
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, sanık müdafilerinin tevsi tahkikat talepleri için yeniden karar verilmesine gerek görülmediğini belirterek, sanıklardan tutuklu polis Mevlüt S.’nin mazeret dilekçesinin kabul edilmesine, duruşma gün ve saatinde hazır bulundurulmasına, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve sanık Yalçın A.’nın tutuklanması talebinin reddine karar verdi. Dava 21 Ocak 2015 tarihine ertelendi.

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASI’NDA SAVCI DEĞİŞTİ
Eskişehir’deki Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili görülen davanın savcısı değişti.
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya anne Emine Korkmaz ve baba Şahap Korkmaz ile ağabey Gürkan Korkmaz hazır bulundu.
Tutuklu yargılanan polis memuru Yozgat Cezaevinde yatan Mevlüt Saldoğan ameliyat olduğu için mazeret bildirerek duruşmaya katılmazken, tutuklu sanıklardan Muhammed Vatansever, Ebubekir Harlar, Ramazan ve İsmail Koyuncu ve tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar ve Yalçın Akbulut duruşmada hazır bulundu.
Davada duruşma savcısı değişti. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, daha önceki mütalaayı aynen tekrarladı.

KORKMAZ’IN FOTOĞRAFINI TAŞIYAN TİŞÖRTLERLE KATILDI
Eskişehir’deki Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili görülen dava başlamadan önce, ağabey Gürkan Korkmaz ve birçok avukat Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının basılı olduğu tişörtlerle duruşma salonuna geldi.
3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava öncesinde, Ali İsmail Korkmaz Vakfı tarafından bastırılan bin 500 tişört ağabey Gürkan Korkmaz tarafından salona getirildi. Tişörtler tanesi 40 TL’den duruşmaya katılanlara satıldı. İzleyiciler ve avukatlar tişörtleri giyerek salona girdi. HDP Milletvekili Sebahat Tuncel de tişörtlerden giyerek duruşmaya katıldı.

EMEL KORKMAZ:  “HAK ETTİKLERİ CEZAYI BULSUNLAR”
Eskişehir’deki Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili davanın 6. duruşmasına katılmak üzere Kayseri’ye gelen anne Emel Korkmaz, “İnşallah hak ettikleri cezayı bulurlar” dedi.
Adliye önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan anne Emel Korkmaz, “İnşallah karara bağlanır. Hak ettikleri cezayı bulurlar. Katillerin bir tanesi de hasta bahanesi ile duruşmaya gelmeyecek. Hastalandığından değil ama erteleme amaçlı” dedi.
Öte yandan polis ekiplerinin, adliye girişinde Korkmaz ailesini avukatların girişinden almaması kısa süreli tartışmaya yol açtı.
Davayı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve bazı CHP’li milletvekilleri de takip ediyor.

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASINDA MAHKEME HEYETİ ARA VERDİ
Eskişehir’deki Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili görülen davada mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mütalaaya karşı süre isteyen tutuksuz yargılanan Şaban Gökpınar, “Beratımı istiyorum” derken, tutuksuz yargılanan Hüseyin Engin, “Beratımı istiyorum, takdiri yüce mahkemeye bırakıyorum” dedi. Yalçın Akbulut, “Mütalaayı kabul etmiyorum. Benim hiçbir suçum yok. Bana verilen görevi yaptım. Eylemciyi sokaktan uzaklaştırmak için kovaladım. Görüntü incelendiğinde görülecektir. Şahsın yanına yaklaşmadım. Suçum varsa sadece şahsı kovalamaktır. Adaletinize sığınıyorum” dedi.
Tutuklama talebine ilişkin olarak tutuklu sanıklar Muhammet Vatansever, “Ben kabul etmiyorum. Bizim kaçacak yerimiz yok. Adresimiz belli. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. İsmail Koyuncu, “Polislerin bana ‘tut’ demenin suç olduğunu bilmiyordum. Suçsuz yere 17 aydır tutukluyum. Ailem mağdur oldu” derken, Ebubekir Harlar, “Benim yakaladıktan sonra darp ettiğim söyleniyor. Ben kendimden eminim. Ben sadece önüne geçtim ve çekildim. Dokunmadım o kişiye. Ben bir hukukçu değilim. Polisin yakala demesiyle yakalamam suç ise suçumu kabul ediyorum. Başka diyeceğim bir şey yok” diye savunma yaptı. Ramazan Koyuncu ise “Tutuklama talebini kabul etmiyorum. 17 aydır suçsuz yere yatıyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” diye konuştu.
Yalçın Akbulut’un avukatı Selim Karakoyun’un, “Gezi Parkı nedeniyle tüm ülke çapında eylemler gerçekleşti. Benim müvekkilim olay günü izinli. Ama olaylar nedeniyle göreve çağırıyorlar. Darp edilen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığı iddiasındayız. İddia makamının mütalaası bizim için çok ağır. Benim müvekkilim için ‘şunu yapmıştır’ diyen birini görmedik. Diğer sanıklar hakkında açıkça söylüyorlar. Görüntülerde darp ederken hiçbir görüntümüz yok. HTS kayıtlarında hiçbir tespit yok ama biz orada varız diyoruz. Tanıklar evlere şenlik. Görüntüleri izledikten sonra yalan beyanda bulundukları zabıtlara geçti. En basit trafik kazasında 5 rapor girerken, bu davada sadece TÜBİTAK’ın iyileştirme görüntüleri ile karar veriyoruz. Mahalle baskısı nedeniyle mahkemenin davayı bir an önce bitirme çabası olduğunu görüyoruz. Bunun olmaması lazım. Biz Ali İsmail Korkmaz olmadığı iddiasındayız. TÜBİTAK raporu gelene kadar aile ‘Bizim oğlumuz veya kardeşimiz’ demedi” diye konuşması, Korkmaz ailesinin tepkisini çekti. Avukat Selim Karakoyun, “Ali İsmail Korkmaz’ın aldığı darbe sağ tarafta ama görüntülerdeki kişiye darbe tam tersine atılıyor. Bu darbeyi alan insanın ‘8-10 basamaklı merdivenden düştüm’ demesi, olaya uygun değil. Kendi beyanı var ‘Ev taşırken düştüm’ diye. Kız arkadaşı da bunu doğruluyor. Mahkeme bence sanığın aleyhine olan delilleri de toplamalıdır. Sanığın ev taşıdığı yerden araştırma yapılmadı. Güvenlik kamera görüntüsü var mı yok mu bakılmadı. Müvekkilimin beraat edeceği aşikardır. Bizim hiçbir şekilde bir eylemimiz yok. Deliller toplanmış, karartma ihtimali yok. Tutuklama talebinin reddine karar verilmesini istiyorum” diye savunma yaptı.
Şaban Gökpınar’ın avukatı Hasan Kanatlı, “Yapılan baskı, elimizde bir şeyi aydınlatmak için var olan sebepleri kullanmayı engellememelidir. Bu kişi gerçekten Ali İsmail Korkmaz mıdır? İlk günden beri var olan bu tereddüdü ortadan kaldırmak herkesin yararınadır. Bu dosyayı neden Hollanda’ya göndermiyoruz? Yazılı savunma sunmayı da düşünmüyorum” savunmasını yaptı.
Ebubekir Harlar’ın avukatı Avukat Kaan Yırtımcı, “TÜBİTAK raporundan bir şey beklemiyorduk. Dağ fare doğurdu. Görüntü kayıtları üzerinde yeteri kadar duramadık. Bahsedilen siviller ile burada yargılanan siviller aynı kişiler değil. Baskı nedeniyle bu ayrım yapılmıyor. Basında pompalandığı şekilde gelen geçeni polislerle bir olup dövdükleri yok. Polislerden mert davranmalarını isterdim. Siviller basketçi gibi savunma yapıyorlar ardından da polisler geliyor. Arkadan gelen polisler ‘Yakalayın’ diyorlar ama burada bunu itiraf etmiyorlar. Polis ‘durdurun’ demişse ve siviller bu olaya karıştıysa kastının bu aşamada değerlendirmesi gerekir. Olayın tespiti görüntüler varken nasıl bu kadar yanlış yapılıyor anlamak mümkün değil. Tahliyesine karar verilmesini istiyorum” savunmasını yaptı.
İsmail Koyuncu vekili avukat Fatih Karabük, “Bize göre Ali İsmail Korkmaz’ın failleri tespit edilememiştir. Siluetten ibaret olan bir kişinin Ali İsmail Korkmaz olarak düşünülmesiyle yargılama yapılıyor” diyerek savunma yaptı.
Ramazan Koyuncu’nun avukatı Damla Sezer, “Tanık Semih Berkay Yapıcı’nın verdiği 4 ifadede de çelişki var. Ortak suç işleme kararı için müvekkilim oraya gitmemiş, akrabasının yanına gitmiştir. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum” derken, Muhammet Vatansever’in avukatı Melike Boran İsmail Oğulları, “Harman Ekmek Fırını’ndaki görüntülerdeki kişi Ali İsmail Korkmaz değildir. Müvekkilimin beraatine aksi takdirde adli kontrol hükümlülüklerinin uygulanmasını istiyoruz” diyerek savunma yaptı.
Mahkeme heyeti arar karar vermek için duruşmaya ara verdi.

ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN ANNESİ EMEL KORKMAZ:                                                             “BUGÜN KARAR BEKLİYORDUK AMA OLMADI”
21 Ocak’a ertelenen Ali İsmail Korkmaz davasının ardından konuşan anne Emel Korkmaz, “Bugün karar bekliyorduk ama olmadı” dedi.
Eskişehir’deki Gezi eylemlerinde yaralandıktan sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın Kayseri’de görülen duruşması, 21 Ocak’a ertelendi. Davanın ardından adliye önünde bir açıklama yapan Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “Bugün karar bekliyorduk ama olmadı. Bugün katillerden birinin hastalanması tutmuş. Tabi ki o da korktuğundan. Bir karar çıkacak diye korkusundan hastalandı. 21 Ocak’ı bekleyeceğiz. Er ya da geç Alişimin ve çocuklarımızın hesabını soracağız ve onları en ağır şekilde yargılatacağız” dedi.
Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ise “Bugün karar bekliyorduk ama ne hikmetse böbrek taşı sebebiyle duruşma günü, son tekmeyi atan polis ameliyata alındı. Avukatı da hemen yanı başımızdaki mahkemede duruşması olduğu gerekçesi ile duruşmaya gelmedi. Onlar gelseydi belki bugün karar çıkacaktı. Bizim kaygımız bu yargılamayı maniple edip burada yargılamaya müdahale edilmesidir. Biz kavgamıza devam edeceğiz. Umarım 21 Ocak’ta adil bir ceza ile gerek bizim ailemizin gerek toplumun vicdanı ve adalet duygusu tatmin olacaktır” ifadelerini kullandı.
Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan ise 21 Ocak’ta karar çıkacağını söyleyerek, “Bugün aslında karar çıkacak bir duruşmaydı ancak bir sanık ve vekilinin mazeretleri sebebiyle 21 Ocak’a kaldı. 21 Ocak’tan sonra ötelenme gibi bir ihtimal yok. 21 Ocak’ta karar çıkacaktır. Öncelikle kamuoyunun onu bilmesi gerekir. Bunların davayı uzatma istemleri genel olarak mahkeme üzerinde baskı kurma telaşından kaynaklanıyor. Savunma sırasında iktidara sesleniyorlar” diye konuştu.
Duruşmayı takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ise görülen duruşmada kararın çıkması gerektiğini söyledi. Pavey, “21 Ocak’a ertelendi. Umuyorum ki bu bir zaman aşımına doğru gidiş ve yolculuğun ibaresi değildir ve insan hakları ihlallerinin tekrar edip etmeyeceğini bu davada göreceğiz. 21 Ocak’ta tekrar hep beraber burada olacağız. Ailenin ve bu davanın yanında olacağız” şeklinde konuştu.

  • Etiketler
  • Açıklama
  •   Eskişehir’deki Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile ilgili dava, 21 Ocak 2015 tarihine ertelendi. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, sanık müdafilerinin tevsi tahkikat talepleri için yeniden karar verilmesine gerek görülmediğini belirterek, sanıklardan tutuklu polis Mevlüt S.’nin mazeret dilekçesinin kabul edilmesine, duruşma gün ve saatinde hazır bulundurulmasına, […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz