YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ÂLİMLERİN İKAZI (UYARICI)
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 31 Mart 2016 - 18:14:41

ÂLİMLERİN İKAZI (UYARICI)

Abbasi Halifelerinden HARUN REŞİT bir gün ikindi namazını vaktinde kılmamıştır. Bu durumu zamanın ünlü âlimlerinden, EBU YUSUF halifenin huzuruna gelir elinde bir bardak su olduğu halde halifeye selam verir. Halife, Ebu Yusuf’un selamına karşılık verir. Ebu Yusuf Allah ondan razı olsun, Halife ve Ey Müminlerin emiri, yeryüzünde kuraklık hüküm sürse yani sular çekilmiş olsa, sizinde susuzluktan ciğeriniz yanmış olsa, bendeki bu suyu isteseniz bende sahip olduğun mülkün yarısını vermek şartı ile size vermeye razı olsam mülkünün yarısını verir misin? Bunun, üzerine halife Harun Reşit hiç tereddüt etmeden yarım bardak su karşılığı mülkümün yarısını veririm cevabını verdi. Büyük âlim Ebu Yusuf, halifeye ikinci defa bir soru daha yöneltir ve şöyle der. Ey Müminlerin emiri suyu içtiniz, ancak içmiş olduğun su seni oldukça rahatsız etti ve dışarı atamıyorsan karşıma bir doktor çıka geldi, sana dese ki ben seni bu rahatsızlıktan kurtaracağım, ancak geri kalan malını talep etse verir misin?

Halife Harun Reşit hiç beklemeden veririm, yeter ki beni bu ızdırabtan kurtar. Son olarak büyük âlim Ebu Yusuf Halifeye, son uyarmada bulunur. Allah seni bedava içirir, her hangi bir rahatsızlık vermez iken, neden onun emri olan ikindi namazını vaktinde kılmadın. Netice olarak insan bütün mülkünü küçük bir rahatsızlıktan dolayı heder ederde, acep insan düşünmesi gerekmezdi yüce yaratıcı her şeyi insana karşılıksız beklemeden veriyor da, yinede insan olarak bizler hala Allahın bizlere lütfetmiş olduğu nimetlerin kıymetini bilmeyip verdiği vazifelerde ihmaliyetimiz hat safhaya ulaşıyor.

**

SAHABE ARASINDAKİ SEVGİ

İslam’ın yüce okulunun kıymetli talebelerinden Hz. Ömer, bir gün Hz. Peygamberimize gelerek, Hz. Ali bana selam vermiyor, ancak önce benim vermemden sonra Ali benim selamıma karşılık veriyor diye şikâyette bulundu. Hz. Peygamber S.A.V. Efendimiz bir sahabeyi Hz. Aliye göndererek çağırttırıyor, Hz. Ali Peygamberimizin huzuruna gelince, Hz. Peygamber, Hz. Aliye, niçin Ömer’e sen önceden selam vermiyorsun Hz. Ali ise Hz. Peygambere şu karşılıkta bulunuyor. Ey Allahın Resulü, Sizin sözünüzde(KİM İSLAM KARDEŞİNİ KARŞILADIĞINDA ÖNCE SELAM VERİRSE, ALLAH ONUN İÇİN, YANİ SELAMI ÖNCEDEN VEREN İÇİN BİR CENNETTE KÖŞK İHSAN EDECEĞİNİ ) siz söylüyorsunuz. Onun içi Ömer bana önceden selamı versin ki, Allah’ım Ömer’e bir köşk vermesini arz ettiğim için, ben Ömer’e selamı vermedim ve onu için önce Ömer versin de cennete layık olsun dedim.

İşte sahabe anlayışı, işte İslam’ın emri, gerçek Müslüman Allahın nimetini önce başkası için arzu edendir. Amma zamanımızın insanı nedense tam İslam’ın emrine zıt olarak önce kendi nefsini düşünüyor, yani ben doyayım da el isterse aç ölsün, felsefesi hüküm sürmektedir.

**

İLİMDE KİBİRLENME

Kibir yüklü batılı bir ilim adamı İslam âleminden biri olan Bağdat’a gelerek ilmi yönden orada ki bulunan ilim ehli ile mücadele etmek için bir takım sorular yöneltir ve şöyle der. “Bana ne sorarsanız sorun ben hepsine cevap veririm” diye kibirlendi. Memleket halkı arasında büyük âlim İmamı Azam bulunuyor idi (Allah Ondan razı olsun).

Büyük imam (İmam İmamı Azam) kibirli olan kişiye ben sana bir soru soracağım, kibirli olan ise sor bakalım.

-Hz. Süleyman’la konuşan karınca erkek mi yaksa dişi mi idi?

t-Kibirlenen ilim adamı biranda şok olarak sükût etti ve Allah bilir demekle yetindi.

İmamı Azam kibirli olan ilim adamına şöyle dedi, Hz. Süleyman’la konuşan karınca dişi idi der. Ancak İlmiyle gururlanan kişi İmanı Azama karıncanın dişi olduğuna dair delilin nedir. İmamı Azam kibirlenene karşı Hz. Allah K.Kerim’in nemil kelimesi müennestir. Çünkü alametidir harfi ile ifade ediyor. Hülasa kibirlenen kişi kendisinden dünyada daha fazla ilim sahibi olduğunu itiraf etti. Ve bu şekilde kibirliliği yüzünden Allah huzurunda mahcup ve zelil olan şeytan gibi, İmamı Azamın huzuru da batılı zalim şekilde zelil ve mahcup oldu.

 

 

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz