BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

ANADOLU TOPRAKLARI BİZLERE KOLAY VATAN OLMADI
ANADOLU TOPRAKLARI BİZLERE KOLAY VATAN OLMADI

Kim bilir tarihimizde daha nice Ayşe (Bozkurt) Kadınlar, Nine Hatunlar vardır? 1919 yılında Haçın Harbi başlar. O dönemde Develi Kılıçkaya ( Pungu ) Köyü yol güzergâhı olduğundan merkez olarak kullanılır. Buralardan Develi merkezde kurulmuş olan Kuvayı Milliye Teşkilatına asker temin etmeye çalışılır. Ayşe Bozkurt’tan on beş on altı yaşlarında ağzı süt kokan ilk çocuğu oğlunun […]

Kim bilir tarihimizde daha nice Ayşe (Bozkurt) Kadınlar, Nine Hatunlar vardır?

1919 yılında Haçın Harbi başlar.

O dönemde Develi Kılıçkaya ( Pungu ) Köyü yol güzergâhı olduğundan merkez olarak kullanılır. Buralardan Develi merkezde kurulmuş olan Kuvayı Milliye Teşkilatına asker temin etmeye çalışılır.

Ayşe Bozkurt’tan on beş on altı yaşlarında ağzı süt kokan ilk çocuğu oğlunun Kuvayı Milliye Teşkilatına katılmasını isterler.

1915 yıllarında yapılan savaştan dolayı Anadolu coğrafyasında sürekli göçler yaşanmakta. Artvin merkez Hod köyündede İlhami Şekercioğlunun soylarınında göçü başlamıştır. Vatan toprakların etrafı kan barut kokarken göç etmek zorunda kalan yaşlı ihtiyar, avrat, uşak, çoluk çocuk yol boyu perişan Allah’a sığınan bu insanların acı feryat sesleri gökteki melekleri ağlatırken havada birlikte göç eden allı turnanın kanadını kırmakta ve gözyaşı kâfilerle yol göstermekte idi.

Develi çevre köyler ve kendi doğumu Çukuryurt köyü Milli Mücadele ilgili araştırmalar yapan yazar İlhami Şekercioğlunun “vatan sevgisi “sohbet anlatımını ile sizlerle baş başa bırakıyorum.

İlhami Şekercioğlu, “Yurt dışında yaşayan dayımın oğlu Muzaffer İnce’nin hanımının vefatı dolayısıyla Köyleri olan Develi’nin Taşçı köyüne bir ziyaretimiz oldu. Gerek cenazeler gerek düğünler ve gerekse toplu etkinliklerde yeni insanlar tanımakla birlikte, yıllardır göremediğiniz arkadaş yahut yakınlarınızla karşılaşabiliyorsunuz. Bu durum da sizlere mutluluk verebiliyor.

 Dayımın oğlunu yirmi bir yıldır görmemiştim. Söz sohbet günümüz ve geçmişte yaşananlardan açılmıştı. Konu ülke gündeminden bir şekilde düşmeyen teröre gelmişti. Hâlbuki bu güzel Anadolu toprakları bin yıldır Türk Yurduydu. Buna rağmen dostu düşmanı asırlardır hiç eksik olmadı. Özellikle Haçlı zihniyeti ellerini Anadolu toprakları üzerinden hiç çekmedi. Bu durum, Türkleri Anadolu topraklarından atmak amaçlı olan Haçlı Seferlerinden beri günümüze kadar devam etmektedir.

Kendi Köyüm olan Develi’nin Çukuryurt Köyünü anlatan kitabımı yaklaşık bir yıl önce yayınladıktan sonra Dayımın kızı Emekli Öğretmen Perihan Sarıçiçek 1920 yılında Adana, Saimbeyli İlçesi ve civarında yapılan Haçın Savaşı hakkında yaşananları konu alan bir bilgi paylaşmıştı.

Aynı bilgi bir yıl sonra tekrar gündeme gelince kitabımda yazamadığım Haçın Harbinde yaşananların bir kısmının tespiti anlamında önem arz ettiğini düşündüğüm, Annemin halasının gelini olan, Rahmetli Fatımaca Hanımın Annesi hakkında halen yaşayan kızı Zekiye Halaya, Dayımın Hanımı Sündüs Yengeye anlattıklarını yazmak istedim. Kendileriyle konu hakkında bir görüşmemiz oldu.‘’ Yengemiz olan Fatımaca Hanımın annesinin adı Ayşe’dir. Soy ismi yasası çıkınca Bozkurt soy ismini alır.

Ayşe Bozkurt’un arka arkaya üç kız üç erkek çocuğu olur. Daha sonra Ayşe Hatunun kocası bilemedikleri bir cephede savaşa gider. Bir daha geri dönemez. Bir bilgi sahibi de olamazlar. 1919 yılında Haçın Harbi başlar.

O dönemde Develi Kılıçkaya ( Pungu ) Köyü yol güzergâhı olduğundan merkez olarak kullanılır. Buralardan Develi merkezde kurulmuş olan Kuvayı Milliye Teşkilatına asker temin etmeye çalışılır. Ayşe Bozkurt’tan on beş on altı yaşlarında olan büyük oğlunun Kuvayı Milliye Teşkilatına katılmasını isterler.

Ayşe Bozkurt bu duruma razı olmaz. O dönem kendisi rahatsız, erkek çocukları küçüktür. İki milis eve gelir. Ev yer damıdır. Odanın bir kenarında ocaklık vardır. Milislerin geldiğini gören Ayşe Bozkurt çocuğunu ocaklığın bacasına çıkarak saklanmasını ister. Çocuğun evde olmadığını gören milisler bir müddet sonra evden ayrılırlar. Çocuk bacada nefessiz kalmıştır. Hastalanır. Onbeş yirmi gün sonra akciğerleri iflas eder ve hak vaki olur. Çocuk ölür. Bu durum Ayşe Bozkurt’u çok üzer. Kocasını ve oğlunu kaybetmiştir.

AYŞE KADIN ÖKÜZÜNÜN KARŞISINA GEÇER ÇEPHANEYİ TAŞIR.

İlhami Şekercioğlu,” Fakat savaş henüz bitmemiştir. Kendisinin de bir şeyler yapması gerektiğine karar verir. Haçın Harbi başlamak üzeredir. Evinde bir çift öküzü ve kağnısı vardır. Atatürk’ün emri ile Niğde Uluşkışla ’dan Develiye silah sevkiyatı yapılır. Bu silahlar Develiden şu an Saimbeyli İlçesine bağlı olan Doğanbeyli Köyü yakınlarına kadar taşınacaktır. Ayşe Kadın kağnısını koşar. Kendi köyünden yüklediği silahları taşımaya başlar. Gez Bel ismi verilen mevkiye gelince öküzünün bir tanesi hastalanır. Yolda ölür. Ayşe Kadın çaresizdir. Silahlar taşınacaktır. Ayşe kadın öküzünün karşısına geçer. Yaklaşık yirmi Km. mesafeyi sekiz günde tamamlar ve Doğanbeyli’ye kadar kağnıyı öküzüyle birlikte kollarında taşır. Tıpkı Nene Hatun gibi o da cepheye silah taşır. Kim bilir tarihimizde daha nice Ayşe Kadınlar, Nine Hatunlar vardır?

Bu yıllarda Anadolu coğrafyasında sürekli göçler yaşanmakta. 1915 yılında Artvin merkez Hod köyünden göç etmek zorunda kalan akrabalarım Taşçı Köyünde ikamet ederler. Bunlardan Ahmet Barkan, Bilal Turan, Bilal Timur ve Çarko Hafız ( Veysel Tarhan ) da Haçın harbine katılırlar. Ahmet Barkan bacağından yaralanır, topal kalır ve topal Ahmet olur. Bilal Turan ise Şehit olur. Haçın Harbine Gizzik Duranın çetesinde yar alan Pungu Köyünden amcamın kayınpederi Duran Arıkan da katılır.

2015 yılı mart ayında bölgeye Kayseri Develiler Derneği olarak iki günlük bir gezimiz oldu. Bu geziden amacımız, Haçın Harbinin yaşandığı yerleri gezip görmek, inceleme ve araştırma yapmak amaçlı bir geziydi.

Yaptığımız gezide 1920 yılında biten savaş izlerinin dün gibi yakın olduğunu gördük. Geziye katılan arkadaşlarımızdan Gazeteci Yüksel Kalkan, Yazarlar Prof. Dr. Kemal Atik, Yar. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar ve dernek yöneticileri ile birlikte üyelerimiz katılmıştı. Yazar arkadaşlarımız bu geziyi kendi gazetelerinde yazmışlardı.

Develi kuvai milliye ve Adana Saimbeyli Kilikya bölgesi ile bilgilere baktığımızda Mustafa Kemal Klikya bölgesi  Haçında tehlikeyi görmüşt G. Antep tarafından Kılıç Ali Beyi Develiye göndererek Develi Anadolu Müdafaa hukuk cemiyetini kurdurur daha sonra Binbaşı  Doğan Beyi ve Osman Tufan Bey iki komutanı ve gönderir Develi bölgesinde Binbaşı  Doğan Bey kalırken Osman Tufan Beyi gönderir.                                                                                   

Anadolu toprakları bizlere kolay vatan olmadı. Hemen her ailede bu ve buna benzer çok farklı olaylar yaşandı. Şu gerçeği hepimizin iyi bilmesi gerekir. İstiklal ve istikbal yoksa bizlere de yaşama hakkı olmayacaktır. Bu cennet vatanın kurtulması için büyük gayret uğraş veren başkomutan Mustafa Kemal paşa ve canları feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.” YÜKSEL KALKAN 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz