Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

ANAYASA MADDE 90…

Bu haber 22 Kasım 2018 - 11:50 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.
ANAYASA MADDE 90…

Tarihin bir dönemlerinde, Millet adına yasama, yürütme ve yargı denilen kuvvetler ayrılığı ilkesi ile millet adına görev yapan kurumlar var idi…

Şimdi yok mu?

Evet, ne yazık ki o kurumlar, milletin anayasa reformunda verdiği karar ile yine ne yazık ki millet eliyle tarih oldu.

Olmasına oldu da, kendi ellerimize “Tek adam”a bağladığımız güçler orada dururken, yasalarda bir değişiklik olmadı…

Ama o yasalar, “Tek adam”ın isteği doğrultusunda değilse uygulanmaz, isteği doğrultusunda ise uygulanır hale geldi.

Ben, İbrahim Pekbay olarak ne Selahattin Demirtaş’ın avukatıyım, ne de görüş ve düşüncelerimiz bağdaşır.

Ancak, kanunlar önünde eğer herkes eşit ise, o eşitliğin o zaman herkese uygulanması gerekir.

AİHM’si Demirtaş hakkında bir karar vermiş…

Verdiği kararın gerekçeleri henüz ortaya konulmadı ama kısa kararda Selahattim Demirtaş’ın siyasi nedenlerle cezaevinde olduğu, sürenin uzunluğu gerekçesiyle tahliye edilip, tutuksuz yargılanması gerektiğine karar vermiş…

Bu karara Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı, ki kendisi de 3 kez AİHM’ne gitmişti, “Bizi bağlamaz” dedi…

Adalet Bakanı Abdullah Gül ise şöyle dedi: “Hepimizin bağımsız yargının kararına saygı göstermesi lazım. Tahliyeyi verecek olan siz de ben de değilim, bağımsız Türk yargısıdır. Yargılama halen derdesttir. Yargılamayı yapan mahkeme AİHM kararı gerekçelerini dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır.”

Doğru bir yaklaşım…

En azında Adalet Bakanı sıfatıyla ne dediğini biliyor ve elbette “Gerekçeli karar” yayımlanınca da ilgili mahkeme kararını verecektir.

O mahkeme kararını verecektir de benim kaygım, o karar üsten gelen uyarıya göre mi yoksa Anayasanın 90. Maddesinin son fıkrasına uygun mu olacak?

Tüm konu bence bu…

Anayasanın 90. Maddesinin son fıkrası aynen şöyle: “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.”

Yani Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan…

AİHM’nin verdiği her karar, Anayasa’nın 90. Maddesi gereğince yargıyı bağlar ve eğer Türk Yargısı size değil de yasalara bağlı ve “Millet adına” karar veriyorsa, doğrusu neyse onu yapacaktır.

Dileğim bu…

XXX

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Diyanet işleri Başkanının, Fesli müsvedde (Karalama kâğıdı) adamı ziyareti konusunda; “Diyanet İşleri Başkanlığımızı siyasi tartışmaların malzemesi yapma girişimlerini tasvip etmediğimi belirtmek istiyorum. Diyanet camiamızı üzecek milletimizle Diyanet mensuplarının arasını açacak tartışmaların hiç kimseye faydası olmadığını düşünüyorum” dedi…

Bu sözlerin altına atarım da, bir karşı görüş ile…

O Diyanet İşleri Başkanı da görevinin gerektirdiği davranışlar yapması kaydı ile…

Sizin döneminizde göreve gelen son iki başkan, sadece sizin borunuzu öttürüyorlar ve işleri ne yazık ki temsil ettikleri “Din” ile uyuşmuyor…

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA