Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

ANLATABİLMEK…..!

Bu haber 19 Ekim 2018 - 12:06 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.
ANLATABİLMEK…..!

Yazılı veya sözlü anlatımın insanlar üzerindeki etkisi çok önemli.

Bir konudaki duygu ve düşünceleri, karşıdaki şahıs ve topluluklara anlatırken, anlaşılır dil kullanmak yani Türkçeyi çok iyi bilmek, doğal olmak, konuya hakim ve uzman olduğun alanın dışına çıkmamak. Konuştuğun kişi veya topluluğun gözüne bakarak anlatmak, vücut dilini iyi kullanmak, kendine ve karşındakilere saygının gereğidir. Günlük hayatımızda, sözlü ve yazılı basında, konferanslarda ve Camilerde, konuşmacıların çok iyi bilmesi gereken konu şu ki, dinleyicilerin içinde, hatiplerden daha da bilgili ve çok okuyan dinleyenler var ama ne hikmetse kürsüye çıkan durmadan sallıyor. Bazı ortamlarda dinleyiciler, konuşmacıları düzeltebiliyor, katkı sağlıyor veya itiraz edebiliyor, bu uygulama Camilerde mümkün değil, asla itiraz edilemez, hatibe soru sorulamaz ama hatip de ısrarla yanlış anlatır ve boş konuşur. Doğal olmak, gerçeklerin çarpıtılmadan en doğal haliyle ifadesidir. Anlatılanların doğal olabilmesi için, anlatıcının kendine güveninin tam olması, bilgi dağarcığı ve kelime haznesinin zengin olması gerekiyor. Kişi konuşurken ya da yazarken yapmacık olmaktan, riyakarlıktan uzak olmalı, anlatacaklarını süsülemeden yalın bir dille ama candan, yürekten anlatmalıdır. Kamu görevinde olanlar halkına doğru bilgi vermeli, siyasi kimliğini unutmalıdırlar.

Tutarlı olmalısın birader, bir yerde söylediğinle başka bir yerde söylediğin çelişki taşımamalı, gerçeklik veya doğruluk açısından aynı niteliği taşımalı ve çelişmemelidir. Uygulamalarınla konuştukların ters düşmemeli “ya konuştuğun gibi ol, ya da olduğun gibi konuş” sözü kişi tutarlılığının ölçüsü olmalıdır. İş yeriniz veya kurumunuz, zor durumdaysa kriz yaşıyorsanız ve borçlarınızı ödeyemiyorsanız, araba almayacaksınız, evinizin mobilyasını değiştirmeyeceksiniz, şehir şehir dolaşıp lüks lokantalarda yemek yemeyeceksiniz, pahalı mağazalardan giymeyeceksiniz yani tedbir alacaksınız, davranış biçimleriniz konuşmalarınıza yansıyacak ve tutarlı olacaksınız. Çok kullanılan tabirle, har vurup harman savurursanız, çocuklarınızın temel ihtiyaç malzemelerini karşılamaz ve ekonomik kriz bahanesi yaparsanız size kimse inanmaz, muhatabınıza anlatamazsınız. Kişi kullandığı dilde yetkin olmalı, kullanılan sözcükler cümledeki yerine tam oturmalıdır, anlatımda kullanılan sözcükler iyi seçilmeli, anlamı bilinmeyen bir sözcük kullanılmamalıdır.

Anlatabildim mi….?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER