HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ANLAYARAK HIZLI OKUMANIN ÇOCUKLARA FAYDALARI
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 19 Ocak 2015 - 17:06:56

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan raporda, “televizyon izleme alışkanlığının, özellikle son yıllarda okuma alışkanlığı edinmede en etkin engelleyicilerden” biri olduğu belirtildi.

Rapora göre, Türkiye’de televizyon izleme süresi dizi filmlerdeki artışa paralel 3.5 saatten 4 saate yükseldi. Bu artışla, ABD ile birlikte en fazla televizyon izlenen ülke konumuna gelen Türkiye, kitaba yatırım konusunda ise dünya ortalamasının yarısını bile yakalayamıyor.

Bir Norveçli kitaba yılda 137 dolar, Alman 122 dolar, İsveçli, Avustralyalı ve Belçikalı 100 dolar, ABD’li 95 dolar harcarken, bir Türk yılda kitap için yalnız 0.45 dolar para ayırıyor. Türkiye, bu konuda dünya ortalaması olan 1.3 doların bile çok altında kalıyor.

Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, 6 Türk’e bir kitap düşüyor.Raporda, Japonya’da “ayakta kitap okuma alışkanlığı” için “taşiyomi” kelimesinin kullanıldığına işaret edilerek, “Böyle bir kelime sözlüğe geçtiği halde, bizim ülkemizde bırakın ayakta kitap okumayı, evlerdeki kitapların bile yüzüne bakılmamakta ve kitaplar genellikle vitrinleri süsleyen bir aksesuar olarak kullanılmaktadır” denildi.

Bu konuda konuşurken bir arkadaşım bizim ülkemizdeki insanların taşiyomi değil “oturami” hastası olduğunu söyleyince hep beraber güldük. Bu arada, geçenlerde yapılan bir başka araştırma sonucu da ilginç, meğer Türkler gazete okumaya en fazla vakit ayıran milletmiş.İsveç’in Göteborg kentinde toplanan Dünya Gazeteler Birliğinin (AMJ) yayımladığı “Rakamlarla Dünya Basını” raporuna göre, Japonlar, bin kişiye düşen 624 günlük gazeteyle dünyanın en çok gazete okuyan milleti olmayı sürdürüyor. Japonya’yı, bin kişide 580 gazeteyle Norveç, bin kişide 503 gazeteyle Finlandiya ve bin kişide 449′ar gazeteyle İsveç ve Singapur izliyor.

Günde 74 dakikayla gazete okumaya en çok zaman ayıran Türkleri, 54 dakikayla Belçikalılar, ortalama 48′er dakika ile Finler ve Çinliler izliyor.

Bu rapor nasıl yorumlanabilir diye düşündüğümde:

– Yurdumuzun insanları gazetelerdeki bol resimli haberlerin görsel malzemelerine takılıyor

– Çok yavaş okuyorlar

– Çok zamanları olduğu için rahat bir tempoda uzun uzun okuma yapabiliyorlar.

Konuyu çocuklarımızla ilişkilendirdiğimizde ise anlayarak hızlı okumanın faydalarını şöyle sıralayabilirim:İlköğretim öğrencisi olan çocuklar zaten bildikleri harfleri birleştirerek okumayı geliştirerek gözün hareket kabiliyetinin artması sonucu kelime gruplarının görülmesi sağlanacaktır. Bu durum çocuklarda bildikleri bir etkinliğin genişletilerek zenginleştirilmesi ve başardım psikolojisi ile birlikte okul dışı hayatında da etkili olması sonucunu getirecektir.Etkin okumayı öğrenerek, Kim, Ne, Nerede, Ne zaman, Nasıl, Neden? sorularının cevaplarını okuma materyalinde en kısa sürede bularak okuma farkındalıklarının artması ile birlikte okul dışında da neden- sonuç ilişkisini kısa sürede bulacaklardır.Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için cümleyi okumaya başladığında son kelimeye gelinceye kadar geçen süre kısaltıldığında yani hızlı okunduğunda çocuğun anlaması artacaktır. Anlamasının artması ile birlikte çocuğun düşünce örgüsünde meydana gelecek yeni açılımlar etkili öğrenmesinin kapılarını aralayacaktır.Çocukların geleceklerinde gördükleri öğrenimin yanı sıra okuma becerileri ve bu becerileri gerçek yaşam koşullarına ne derece uyguladıkları etkili olmaktadır. Hızlı okuma ve anlama tekniklerinin öğrenilmesi ile günlük yaşamda karşılaşılan karmaşık okuma materyalleri de daha kolay anlamlandırılmaktadır.Türkiye’de eğitim kurumları arasındaki kalite farkının değişkenlik göstermesiyle aynı yaş dilimindeki öğrencilerin hayata bakışı, problemleri çözebilme, hedef belirleme ve ulaşma becerilerindeki artış neticesinde özellikle SBS’de yüksek başarı göstereceklerdir.İlköğretim I. Kademe öğrencilerinin 1 dakikada okudukları kelime sayısı 90, İlköğretim II. Kademe öğrencilerinin 1 dakikada okudukları kelime sayısı ise 120 civarındadır. İnsan beyni 1 dakika içinde 600 kelime ile düşünebilmektedir. Aradaki kelime sayısının farkının açılması okuyucunun sıkılmasına ve konsantrasyonunun azalmasına sebep olmaktadır. Bir dakikada okunan kelime sayısının artması ile çocukların konsantrasyon ve dikkatlerinde artış meydana gelecektir. Bu sonuç çocukların ders başarısını somut olarak artıracaktır.Hızlı Okuma Tekniği ile çocukların okuma alışkanlığına bağlı olarak yerleşmiş “ hızlı okursam anlayamam” inanışı değişerek bir önyargı yıkılacak ve bu çocukta özgüven gelişimini sağlayacaktır. Kendine güvenen bireyler için geleceğin değişkenlerinin farkına vararak okumak; olayları, durumları geniş perspektiften değerlendirmeyi sağlayacaktır.

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz