Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

ASALET…..!

Bu haber 05 Temmuz 2019 - 14:27 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.
ASALET…..!

Asalet, insanlara eğitimle verilmez.

Asaletin çok büyük bir bölümü soydan, atadan, cibilliyetten, kültürden ve en önemlisi genlerden gelir.

Asaletli ve asil insanları tarif etmek için atalarımız, “asil azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar, aslı ayrandır” demişler.

Asil insan, her türlü zorluklarda, her türlü kabalıklarda, her türlü suçlamalarda ve her türlü edepsizliklerde, duruşunu ve asaletini bozmaz, alçaklığın ve çukurluğun seviyesine inmez.

Asil insanlar vakur duruşludur, merttir, sözüne sadıktır, kimseye yalakalık yapmaz, hakkı olmayan şeylere tenezzül etmez, kamu ve kul hakkı yemez.

Asil insanlar, ben bunu bilmiyorum demekten asla korkmazlar, çünkü bilmiyorlarsa öğrenirler, bilmemenin ayıp olmadığını fakat öğrenmemenin ayıp olduğunu çok iyi bilirler. Asil insanlar, kendilerini yeni fikirlere yada fırsatlara karşı kapatmazlar, diğer kişilerin düşünce ve görüşlerini önemserler, insanları dikkatlice, gözünün içine bakarak dinlerler ve önemserler. Yapamayacağı şeyleri söylemekten çekinmeyen insanlardan, her türlü kötülüğün geleceğini bilir ve korkarlar, canını, malını ve namusunu bu tiplere emanet edemezler. Asil insanlar, diz çökmez, el etek öpmez, hak etmediği makam ve mevkilere göz koymaz, tenezzül etmezler. Şartlar ne olursa olsun efendiliğini, üslubunu bozmayan insanlara asil insan denir. Asalet, aslından taviz vermeyen ve dini siyasete alet etmeyen insanlarda bulunur, bulunduğu her ortamda kendi fikrini, düşüncesini söyleyebilen, birileri tarafından yönetilmeyen, egosuna esir olmamış her insan asildir. Asil insan, hak hukuk bilen, insanlara, diğer canlılara ve doğaya zara vermeyen kişidir, bunun temelinde de insanın kendini bilmesi ve bilgelik yatar. Toplumun en üst ve en soylu sınıfı, en sinirli anında bile küfür dili kullanmayan, karşısındakine hakaret etmeyen, alçak gönüllü, mütevazi, çalışanına veya hizmet aldığı insanlara kibar davranan kişilere asil insan denir.Asalet, her şartta erdemli, ahlaklı ve ölçülü olabilmektir. Asaleti taşımak zordur, her bedene uymaz, Kiminin bedenine bol gelir, kiminin bedenine dar gelir, ne yaparsa yapsın tam oturmaz, hatta emanet gibi durur. Asil insanın oturması, kalkması, yaşam biçimi, arkadaş çevresi, konuşması, aile yapısı, yaptığı işteki başarısı, velhasıl her yerinden asalet akar. Önüne gelene hakaret etmekle, iftira atmakla, bilgin olmadığı konularda ahkam kesmekle asalet bir arada yaşayamaz. “Kung Yang, Asil ruhlu insan başkasının felaketine üzülür; alçak ruhlu ise buna sevinir demiş.” Mevlana da, “Asalet boyda değil, soyda olmalı” demiş.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER