Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

ATATÜRK ve İŞ BANKASI…

Bu haber 17 Eylül 2018 - 13:36 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.
ATATÜRK ve İŞ BANKASI…

İş Bankası, 1924 yılında Atatürk’ün; “Vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak, halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması…” dileğini belirtmesi ve 1 milyon lira sermayenin 250 bin lirasını kendi parası ile karşılayarak kurulmasına önayak olmuştu.

İş Bankası, kurulduğu günden bu yana, ülkemizin “Milli Bankası” niteliğini en yi temsil eden ve halen de etmekte olan bir kuruluşudur.

Yerlidir, millidir…

İş Bankasının bugün halen “Yerli ve Milli” kalmasının sırrı, sermayeyi temsil edenlerin varlığıdır. Temsil edenlerin başında, yani yönetim kurulunda CHP’nin önerdiği üyelerin varlığıdır.

Bu konu, defalarca dillendirildi…

Geçmişte de hazineye devredilmesi yolunda çalışmalar oldu, hatta devredildi de. Ama CHP’nin açtığı davayı kazanması ile eski yönetim haline döndürüldü.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu bankaya kafayı takmasının bir nedeni olmalı.

CHP, buradan malı götürüyor dese, diyemedi, kabul etti para götürmediğini…

Peki neden “Hazineye” devri konusunda yeni bir fikir ortaya attı? Daha doğrusu bu fikri durup dururken tekrar ortaya getirdi dersiniz?

İş Bankası, Erdoğan’ı rahatsız mı ediyor?

Ediyorsa nasıl ediyor?

Hazineye geçerse, kime ne faydası olacak?

Bu bankanın da diğer bankalar gibi “Varlık fonu” bünyesine katılıp, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ve damadının kontroluna girmesi mi amaçlanıyor?

Demokrasi ve hukuk devleti kuralları içinde yönetilen tüm ülkelerde, bu işlerin bir tamamı şeffaflık içerisinde yürütülür. İnsanların kafasının arkasında başka hesaplar olmaz. En azından “Kafasının arkasında acaba ne var” sorusu, insanlarda oluşmaz.

Bunların hepsini geçtik.

Konu, Atatürk’ün vasiyeti ile ilgili bir konudur. Hiç kimsenin bu vasiyet üzerinde değişiklik yapma hakkı yoktur, haddi de değildir. Çünkü vasiyet, yasal çerçevede hazırlanmıştır…

Atatürk’ün vasiyetnamesi, Ankara Üçüncü Sulh Hukuk Hâkimliğinde, vefatından 18 gün sonra, 28 Kasım 1938 Pazartesi günü açılmış ve mahkeme tutanaklarına geçmiştir.

İşte o vasiyetnamenin el yazısı ile yazılan orijinal metni şöyledir.

 

“Dolmabahçe 05 – IX – 1938

Pazartesi

Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleri ile Çankaya’daki menkul ve gayrimenkul emvalimi C. H. Partisine atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum:

  1. Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.
  2. Her seneki nemadan, bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule’ye ayda bin, Afet’e sekizyüz, Sabiha GÖKÇEN’e altıyüz, Ülkü’ye ikiyüz lira ve Rukiye ile Nebile’ye şimdiki yüzer lira verilecektir.
  3. S. GÖKÇEN’e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir.
  4. Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.
  5. İsmet İNÖNÜ’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.
  6. Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil Kurumlarına tahsis edilecektir.
  7. ATATÜRK”

Vasiyetteki 2, 3, 4, ve 5 nci maddelerin uygulama alanı kalmamıştır. Vasiyetin 1. Maddesi, halen İş Bankası  tarafından uygulanmakta ve 6. Maddesinin de gereği yerine getirilmektedir.

Şimdi…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın bize net bir şekilde neden İş Bankasındaki CHP hisselerinin hazineye geçmesini düşündüğünü açıkça anlatmalıdır.

Anlatacağı da hukukun içinde bir gerekçe olmalıdır.

Uçakta yaptığı açıklamada “Bir TV kanalı açmış açmamış çok önemli değil. Partili birinin televizyonu da olabilir. Bunlar önemli değil. Ama daha önemli bir suç var. Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü suiistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28’inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine’ye girer. Öyle mi?…”

Hayır, öyle değil. Konu “Vasiyetname” konusudur. Vasiyete itiraz eden de yoktur. Ayrıca bu vasiyete itiraz edecek şu anda hayatta kimse de yoktur. Kaldı ki Ankara Üçüncü Sulh Hukuk Hâkimliğinde, vefatından 18 gün sonra, 28 Kasım 1938 Pazartesi günü açılıp da mahkeme tutanaklarına geçirildiği anda, itiraz edecek, etmeye hakkı olacak kişi kız kardeşi Makbule Hanım da itiraz etmemiştir. .

O zaman noktayı koyalım…

Bu düşünce, “Cumhurbaşkanlığı Kararları” ile yapmaya kalkıldığında, geri tepecektir.

Çünkü İş Bankası, elde kalan tek “Milli ve Yerli” bankadır…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA