KARDEŞ KAL TÜRKİYE TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KARDEŞ KAL TÜRKİYE TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KAYSERİ’DE ‘NEVRUZ’ COŞKUSU

KAYSERİ’DE ‘NEVRUZ’ COŞKUSU

ÇİFTLİK BANK’TAN SONRA ‘RESTORAN BANK’ VURGUNU

ÇİFTLİK BANK’TAN SONRA ‘RESTORAN BANK’ VURGUNU

103’NCÜ YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI

103’NCÜ YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI

REGAİP KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN !

REGAİP KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN !

AV.NEVZAT TÜRKTEN’E VEFA GECESİ DÜZENLENDİ

Yazar Yaşar Elden’in sunduğu İstiklal Marşı ile başlayan Nevzat Türkten gecesine Türk dünyasından ve il dışı Elazığ, Ankara, Kırşehir’den çok sayıda katılanlar oldu.                                                   

Kayseri valiliği Kültür Müdürlüğü ve Kültür Turizm ve Derneği iş birliği ile yapılan gecede Milletvekillerden Yusuf Halaçoğlu, Pelin Gündeş Bakır, Şevki Kulkuloğlu, Mustafa Elitaş ve Yılmaz Gürbüz, Asım Yahya Beyoğlu dan gelen tebrik teşekkür telgrafları okundu. Ayırıca gecede Nevzat Türkten yazdığı gönül şiirlerini Gamze Niğdelioğlu tarafından okundu.                                                                                                       

Duygusal anlar yaşanan gecede Nevzat Türkten’i yakından bilenler, İl Kültür Müdürü ismet Taymış, Dr. Seyfi Şahin ve Dr. Ahmet Ozan, Prof. Esma Şimşek, Alim Gerçel, Muhsin İlyas Subaşı, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, M. Şener Bulut il dışından gelenler duygulu konuşma yapıp anılarını ve 444 sayısı çıkan Erciyes dergisini anlatılar.

 Erciyes üniversitesi sinema bölümü tarafından hazırlanan Av. Nevzat Türkten’i anlatan Sinevizyon gösterisi sunuldu.

Elazığ Belediyesi mehter takımından THM sanatçısı Osman Kırık ile                            Kayserili THM sanatçısı Namık Kemal Bilgin gecede birilikte Anadolu ezgi türküleri okudular. Ayrıca de Av. Nevzat Türkten’in Elazığlı bestekâr Doğan Sever tarafından bestelenen iki şiiri Namık Kemal Bilgin Türkü formatında okudu.  

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NEVZAT TÜRKTENE VEFA PLAKETİ VERiP KAFTAN GİYİDİRİLİDİ

Kayseri vali yardımcısı Mustafa Masatlı Av. Nevzat Türten’e plaket verirken, İl Kültür Müdürü ismet Taymış Karanfil çiçeği takdim etti. Ressam Arif Gürpınar Av. Nevzat Türkten’in Karakalem çizdiği fotoğraf tablosunu hediye etti… Kızılay adına başkan Ayhan Uzandaç, Türk ocağı adına başkanı Mustafa Ünal, Türk Hukuk Enstitüsü adına Av. İsmail Tanrıöver, 19. Dönem MHP Kayseri Milletvekili Dr. Seyfi Şahın Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, MHP İl başkanı adına Resul Şahin, Büyükşehir belediye adına Mehmet Çayırdağ, Av. Güneş Solak, Anadolu Sakatlar dernek başkanı Osman Kılıç, Gülpar Aş. Adına Ahmet Gülsoy, Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Erkin Uygurtürk  ve Doğu Türkistan Yardımlaşma Dayanışma derneği Doğu plaket verdiler…

Ayrıca Doğu Türkistanlılar tarafından Nevzat Türkten’e Doğu Türkistan kaftanı ve kep giydirildi.

AZMİN BAŞARISINI ALKIŞLADILAR

Vefa gecesinde konuşan Kayseri Vali yardımcısı Mustafa Masatlı, “Bugün burada konuşmalardan tanıdığım Av. Nevzat Türkten sosyal hayatının çok geniş olduğunu gördüm. Bu kadar insanın sevgisini kazanmak ne güzel bir olay. Böyle bir vatansever bir insanı tanımaktan çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Biraz önce bir arkadaştan kısada olsa hayat hikâyesini dinledim etkilendim. Diyor ki, eğer bu uğraşı ticaret işine verseydi zengin olurdu diyor. Bakın yurdun bir çok yerinde fikir adamları gönül dostları toplanıp şehrimize gelmiş, hani derler ya “kefenin cebi yok” işte kefenin cebinin olmadığını Nevzat Bey yaşarken anlamış Türk dünyasına ilme insanlığa hizmetini esirgememiş. Kendisine Allahtan sağlık uzun ömür temenni ediyorum” dedi.                                                                                                 İl Kültür Müdürü ismet Taymış, “Yıllardır burada görev yapmaktayım. Nevzat ağabeyi Üniversite öğrencilik yıllarımdan tanırdım. Üstadın burada vefa gecesinde birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.  Geceye katılan arkadaşlarımızı yakından tanımaktayım bu gecemizi şereflendiren değerli davetlilere teşekkür ediyor, Nevzat Ağabeyime Allahtan ömür boyu mutluluk diliyorum.”dedi.

Doç. Seyfi Şahin, “Bu gece Nevzat Ağabeyin vefa gecesi bu yüzden çok mutluyum. Yaşarken insanı anmak en güzel bir vefa olayıdır. İnsanların hangi milletten olmasını Yüce Allah ruhlar âleminde yazmış takdir etmiş, takdir kader olmuş.                                                   Mevlana diyor ki  “Ne zaman gökyüzüne, bir nefes bir dua gönderdin de, ardınca ona benzer bir iyilik gelmedi.

İslam ahlakına sahip bir insan olan üstadımız Nevzat Ağabeyi her zaman insanlara dua etmiş iyilik etmiş Türk Milliyetçiliğini Allah nasip etmiş, Türk Milletinin yükselmesi için büyük gayretler göstermiş ve karşılığını almış ve yaşamı boyunca almaya devam edecektir. Çünkü Nevzat ağabeyin arkadaşları yakın dostları iyi insan olduğunu bu dünyada şahittir öteki dünya da benim gibi şahit olacaklarına inanıyorum. Öteki dünya da bana sorarlarsa bu kişi iyi insan diyeceğim sizde şahit olun hepiniz Allaha emanet olun.” dedi.

 

Kayseri Kültür ve Turizm Derneği hakkında bilgi veren Alim Gerçel, “1947 yılında başlar, daha sonra 1956 yıllarında isim değişikliği yaşar Kayseri Kültür ve Turizm Derneği olarak günümüzde halen faaliyet göstermekte.

Sahabiye Mahalle Muhtarı ve Kayseri Kültür ve Turizm Dernek başkanı Alim Gerçel, Erciyes dergisi hakkında da şu görüşlere yer verdi.  “Dünyaya ülkeleri tarafından tanınan 38 sene evvel yazılarına başlayan Erciyes dergisi binlerce öğrencisi vardır. Erciyes dergisine öğrencilik yıllarında yazı yazan bugün Üniversitelere öğretim görevinde bulunan profesörlerimiz şu anda bu salonda bulunmakta bundan da mutluluk duyuyoruz. 38 senedir Erciyes ayakta durmakta. Yurt içinden yurt dışından ve ilimizden gelen yazıları tek tek tashih yapıp dergini yaşamasını sağlayan adına vefa gecesi düzenlediğimiz ve Nevzat Türkten Ağabeydir. Bu özverili çalışmasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Özkan, Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Manas yayınları Fırat üniversitesi, Prof. Dr. Esma Şimşek,  Av. Beki Özkan Gülmez, Doç. Dr. Kadir Özdamarlar, Mehmet Okandan, Murathan Türkten, Mahmuthan Türkten,  Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Mustafa Alan İl Kültür şube müdürü Erkan Koçyiğit, Köksal Akçalı Dr. Rasim Deniz, Naci Onur, Ahmet Tefik Ozan, Prof. Dr. İsmail Görkem, Gazeteci Mahmut Sabah, Hasan Sami Bolak, Mehmet Dursun, Halil Öneal, Ergün Yılmaz, Miktad Yılmaz, Şükrü Baş, M. Reşat Bulut, Doç. Dr. Bayram Durbilmez, Zübeyde Gökbulut, Kadir Dayıoğlu, Hüseyin Cömert, Mehmet Okandan, Hüseyin Türkmen, Ahmet Esolak, Reçep Çalkaner, Bekir Oğuzbaşaran, Yusuf Özmerdivenli, Mehmet Conağası, Orhan Köksal, Ünal Yüksel, Fazıl Ahmet Bahadır, Ahmet ilhan, Selim Tunçbilek, Hadi Önel ve çok sayıda davetli katıldı.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Yazar Yaşar Elden’in sunduğu İstiklal Marşı ile başlayan Nevzat Türkten gecesine Türk dünyasından ve il dışı Elazığ, Ankara, Kırşehir’den çok sayıda katılanlar oldu.                                                    Kayseri valiliği Kültür Müdürlüğü ve Kültür Turizm ve Derneği iş birliği ile yapılan gecede Milletvekillerden Yusuf Halaçoğlu, Pelin Gündeş Bakır, Şevki Kulkuloğlu, Mustafa Elitaş ve Yılmaz Gürbüz, Asım Yahya Beyoğlu dan gelen […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz