HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

AVUSTURYA-VİYANA İZLENİMLERİM- I
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 21 Ağustos 2015 - 17:16:36

Gidince de gördüm ki güvenli, nezih ve temiz bir yer, kendinizi tetikte olmak zorunda hissetmiyorsunuz. İmparatorluk zamanındaki atmosferi korumayı başarmışlar, atlar ve faytonlar her yerde. Her an karşınıza kabarık etekli vals yapan hanımlar çıkacak gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Binalar çok nizami ve süslü, dış cephelerinin görünümü için “pasta kreması” deyimi kullanılıyor. Viyana’da müzik önemli yer tutuyor, klasik müziğin, operanın şehri burası… Şehir içi ulaşımda metro ve tramvaylar kullanılıyor.
Avusturya başkenti birçok değişik yüze sahip. Eski dönemin imparatorluk şehri, Tuna monarşisinin emperyal dönemini hatırlatmakta. Müziğin doruk noktasına ulaştığı şehir, tarihin en büyük bestekârlarının yaşadığı ve etkili oldukları yer. Avrupa’nın kalbinde yer alan Viyana, uluslararası buluşma ve uzlaşı merkezi olarak dünyanın beğenisini kazanmış durumda. Tuna metropolü aynı zamanda yaşam sevincinin hissedildiği bir şehir.
Viyana, kendine özgü mekânları olan kafeterya ve “Heurigen” adlı lokalleriyle insana bambaşka duygular hissettirdi. Viyana, tarihi boyunca imparatorluklara başkentlik yapmış köklü bir kent. Hele bir Habsburg Hanedanlığıvarmış ki, tüm Avrupa’da ama en çok da Viyana’da iz bırakmış. Eee.. iz bırakanlar unutulmazmış, Viyana’ya her gelen Habsburglar’ın saraylarını geziyor, onların tarihini yeniden yaşıyor … üç tane önemli saray var.
Hofburg Sarayı; Habsburg ailesinin kışlık sarayı. Yeri şehrin göbeğinde, eski şehirde Kohlmarkt Caddesi’nin sonundaki Michaeler Meydanı’nda. Habsburglar’ın Kral Franz Joseph ve eşi Elizabeth, namı değer Sisi bu sarayda sık sık karşılaşacağınız isimler. Özellikle Sisi, Viyana tarihine damgasını vurmuş bir imparatoriçe, bizim Hürrem gibi düşünebilirsiniz. Kocasının ona çok âşık olması, kendi melankolik ruh hali, anoreksik oluşu, Avrupa’daki önemli aileler ile arasını iyi tutması anlatılıyor da anlatılıyor… Yıllardır medyatikliğini korumuş olan Sisi için filmler çekilmiş, kullandığı eşyalardan müze yapılmış. Sisili hediyelik eşyalar Viyana’nın her yerinde… “Allahım, ne kadınlar varmış tarihte!” diyorum, şaşkınlığımı gizleyemiyorum… Sisi’nin hazin bir sonu var. İtalya’ya Cenova’ya gezmeye gittiğinde bir anarşist tarafından bıçaklanarak öldürülüyor. Hofburg Sarayı’nda imparatorluk zamanı kullanılan gümüş eşyalar koleksiyonunu gezdim ilk olarak. İhtişamın sonu yoktu… Daha sonra yine sarayın içinde Sisi’nin eşyalarının sergilendiği Sisi Müzesi’ne geçtim. Fotoğraflarında o kadar zayıf görünmüyor olsa da 1.72 boyunda, 48 kilo imiş Sisi. Yediğini kusar, spor yaparak zayıf kalmaya özen gösterirmiş. Saçlarını şekillendirdiği bigudilerden, tırnaklarını törpülediği manikür setine kadar sergilenmiş. Süslü hatunmuş vessellam… Müzenin sonunda Sisi’ye saplanan hain hançeri de görüyoruz.
Sisi müzesinin ardından imparatorluk dairelerine geçiliyor. Yaşadıkları odaları inceleme fırsatınız oluyor.
Hofburg Sarayı kompleksi içinde bir başka bölümde Kış Binicilik Okulu var. Burada özel eğitilmiş atların 80 dakikalık gösterileri oluyormuş. Vakit yetersizliğinden gerçekleşemedi.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz