Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
OSMAN EFKERE

AYAKKABININ ÇAMURU

Bu haber 14 Mart 2019 - 11:38 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.
AYAKKABININ ÇAMURU

Evliyanın büyüklerinden Beyazıdı Bistami, (Allah ondan razı olsun) yağmurlu bir havada cuma namazını eda etmek için camiye gitmek maksadı ile evinden çıktı.

Ancak sağanak halinde yağan yağmur yolunu oldukça çamur haline getirdi.

Yağmur bitinceye kadar bir evin ihata duvarına dayalı kaldı.

Yağmur dindikten sonra caminin yolunu tutacağı sırada ayaklarına bulaşan çamuru dayanmış bulunduğu duvara farkında olmadan sildi.

Nihayet caminin yolunu tutmak üzere iken aklına ayakkabısının çamurunu sildiği duvar bir Mecusi’ye ait olduğunu fark edince, kendi kendine ben ayakkabımı silmekle hakkım olmayan bir iş yaptım diyerek üzüldü.

Ancak bu konuda Mecusi ile helalleşmek için hemen önce helalleşmek daha sonra camiye cuma kılmayı daha uygun olduğu kanaatini taşımak sureti ile başkasının kirletmiş olarak nasıl Allah’ın huzurunda durursun? Diye düşündü ve geri dönüp o meclisinin kapısını çaldı. O kapıyı açan Mecusi, buyurun bir arzunuz mu var? Diye sorunca sizden özür dilemeğe geldim dedi. Mecusi hayretle hayrola komşu ne özrü diye sordu.

Bayazıdı Bistami’de Mecusi’ye karşı şöyle karşılıkta bulundu, “Biraz önce sizin duvarınızı elimde olmayan bir nedenle kirlettim (yani ayakkabımı sildim) insanlıkta ve dinde bu hareketin doğru olmadığı kanaatine vardım, ancak yağmurun şiddeti bana bu saygıyı unutturdu” deyince, Beyazıdı Bistami’yi dinleyen Mecusi hayretle peki ama ne zararı var? Zaten duvarlarımız çamur içinde.

Zira sizin ayağınızdan oraya sürülen çamur bir çirkinlik, bir noksanlık getirmez dedi. Mecusi’yi dinleyen Allah dostu Beyazıdı Bistami, Mecusi’ye karşı doğru ama bu bir haktır ilahi huzurda büyük mesuliyettir.

Çünkü sahibinin rızasını almak lazımdır dedi. Mecüsi: “Bu zarafeti, inceliği ve insanı haklarına bu derece saygılı olmayı size mensubu bulunduğunuz dininiz İslam mı öğretti” diye sorunca, evet dinimiz ve bu dini tebliğ etmekle yükümlü bulunan son Peygamber Hz. Muhammed A.S.V. Efendimiz öğretti deyince, Mecusi “o halde niçin hala insanlar bu dinin doğru ve hak olduğunu idrak edip kabul etmezler diye üzüntüsünü ifade edip, Beyazıdı Bistamiye, sen şahit ol ben bundan sonra Mecusiliği bırakıp İslam oluyorum” der. İslam’ın ilkini teşkil eden mübarek cümlesi olan kelime-i şehadet ki (EŞHEDÜELLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VERASUlÜHÜ) Diyerek İslam’la müşerref olur.

Yüce Mevla bütün insanlığın sonunu aynı şekilde İslam’ı kabul edipte şahadetle dünyadan ayrılmayı nasip eylesin.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA