Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

AZİZ KARDEŞİM…..!

Bu haber 21 Eylül 2018 - 11:23 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.
AZİZ KARDEŞİM…..!

Az bulunan, çok değerli, yüce ve her şeye galip, saygı duyulan, her şeyden üstün anlamına gelen bu iki kelime bende çok büyük terapi etkisi uyandırır. Kolay, kolay herkese bu ifadeyi kullanmam ama layık olan dostlarımdan ve arkadaşlarımdan da esirgemem, söze başlarken veya bitirirken “Aziz kardeşim” derim.

Aziz kardeşim, ileriki günlerde, aylarda ve yıllarda pişman olacağınız, nedamet duyacağınız bir şekilde tavır almayın. Dışlamayın ve dışlanmayın, gereğinden fazla hakaret etmeyin ama gereğinden fazla iltifat da etmeyin. İtidalli olmak, ılıman yaklaşmak her zaman ve her şartlarda geçerliliğini korur. Nasıl ki para harcarken çok müsrif olmayın veya çok cimri olmayın deniyorsa, tavırlarınızda da ölçülü davranın, gerektiği yere gereği kadar harcayın, paraya da tapmayın. Yaşadığınız mevcut ortam, olumlu veya olumsuz yönde hep böyle devam etmez, kriz varsa mutlaka bitecek ve ferah yaşam başlayacaktır, sürekli refah ve mutluluk içerisinde yaşanıyorsa krizin kapıyı çalması da kaçınılmaz bir gerçek olarak bilinmelidir.

Aziz kardeşim, yaşadığın müddet içinde fertlere, ailelere ve sülalelere ihtiyacın vardır. Dünyada hiç kimse tek başına yaşayamaz, düğün yapamaz, cenaze kaldıramaz, oğlunu ve kızını tecrit odasına kapatamaz. İnsan olarak,

insan içinde yaşamanın asgari şartlarını yerine getirmek zorundasın, tabi ki insanlara kırgın ve dargın olabilirsin, üzmüş veya üzülmüş olabilirsin ama bazı değerleri yok sayamazsın, değiştiremezsin. Kan bağın olmayanlar için, bunlar benim çok yakınım değil, olsa da olur olmasa da olur diyorsan, bir daha iletişim kurmam ve bunlara da ihtiyacım yok diyebiliyorsan sil gitsin, ama iyi düşün ALLAH’ın verdiği akılla, izanla düşün, kibrine yenilme.

Aziz kardeşim, “su gibi aziz ol” deyimi vardır. Su bütün canlılar için vazgeçilmez bir hayat kaynağıdır, susuz hayat olmaz, bütün canlılar suya muhtaçtır. Eve aldığınız bir çiçeği, bahçenize diktiğiniz meyve fidanlarını sulamazsanız “can suyu” dökmezseniz, iki-üç gün içinde solar, bir hafta içinde kurur ve yok olur, onun içindir ki aklınıza gelen her canlı suya muhtaçtır. Aziz kardeşim demenin ve aziz olmanın erdemini anladın mı?

Desem ki sen benim için, hava kadar lazım,

Ekmek kadar mübarek, su gibi aziz bir şeysin;

Nimettensin, nimettensin!

Cahit Sıtkı TARANCI.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA