Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
HASAN ÇİFTÇİ

BABALAR VE OĞULLAR

Bu haber 11 Şubat 2019 - 10:53 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.
BABALAR VE OĞULLAR

Babalar ve oğulları, kızları anne ve oğulları, kızları ve akraba yakınlıkları ile insanları yargılamak ötekileştirmek etik olmayıp yersizdir. Ebeveynlerin geçmişte yaptığı hatalardan çocuklar ve torunları sorgulanmamalıdır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in babası 12 Eylül 1980 darbesinin Ankara sıkıyönetim Hâkim Albay Nurettin Soyer. Milliyetçilere işkence yaptığı 27 Mayıs 1960 ihtilalinin kuvvetli albayı Alparslan Türkeş’i idamla yargıladığı çeşitli cezalar verdiği yazılı ve görsel basında yer almaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer; “Ben rahmetli babamla iftihar ederim. Babam dürüst kanunlara saygılı vatan ve milletini seven vicdanlı olup 45 yıl önce Fetullah Gülen’in tehlikeli olduğunu anlamış o insanı mahkûm etmişti.

Babam gibi bende ihtilallere karşıyım.” Diyor. Babasını savunuyor.

Görsel ve yazılı medyalarda karşılıklı atışmalar bugünlerde hız kesmiyor.

Kenan Evren Paşa bir sağdan, bir soldan idamların denkleşmesini istiyor.

Kendi döneminde 36 kişinin idam edildiğini söyleyen Kenan Evren Paşa “O idam kararlarını imzalarken ellerim hiç titremedi bu yüzden hiçbir vicdan azabı duymadım.”dedi(Birol Öztürk Son Mektup Sf:117)

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 12 Eylül 1980 darbesi sanıklarından Kenan Evren, Şahin Kaya’nın görüntüleri plazma ekranına aktarıldı.

12 Eylül’de idam edilen İncesulu devrimci Piyade Üs Teğmen Ömer Yazgan’ın kardeşi Sabire dev ekranın karşısına gelerek “Ölüm haberi almak ister misiniz?”

Evren’in yüzüne şunları söyledi: “Kendinizi katil olarak düşünüyor musunuz? O gün kapıya gelen jandarma babama oğlunuz idam edildi cenazeyi alacak mısınız?” dedi. “Sizin de çocuklarınız var siz de bir ölüm haberi almak ister miydiniz? Yüreksiz olduğunuz için mi bu sorulara yanıt vermiyorsunuz.” dedi.

Yassı Ada duruşmalarında olağanüstü mahkeme heyeti Salim Başol ve Ege Sel sizi buraya hapsedenler sizin cezalanmanızı istiyorlar, işte ihtilaller böyledir.

Tunç Soyer’i babasının doğrusuyla, eğrisiyle yargılamak yersizdir. Bizde bir atasözü vardır; Her koyun kendi bacağından asılır.

Geçmiş tarihimizde böyle vakalarla karşılaşılmıştır.

Ali Kemal gazetecidir milli mücadelede Mustafa Kemal ve arkadaşlarına gazetelerde makaleler yazıyor, Kuva-i Milliyecilere olmadık hakaret, nefret dolu söylemler yapıyor.

Milli Mücadeleyi beceremeyeceklerini, boşa çaba harcadıklarını söylüyordu. Kendisi bir İngiliz Finosuydu.

Bu yazdıklarının bedelini canıyla ödedi.

Ali Kemal Beyoğlu’nda komiser Cemil ve Arkadaşlarınca yakalanarak Ankara’ya gönderilmek üzere İzmit’e getirilir. Nurettin Paşa’nın tertibiyle sivil askerler ve halk tarafından Ali Kemal İzmit’te linç edilir.

Mustafa Kemal ve İsmet Paşa duruma çok üzülür İsmet Paşa Nurettin Paşa’ya söylemediğini bırakmaz. “Adam yargılanmadan böyle bir olaya nasıl karar verirsin.” der. (Falih Rıfkı Atay, Çankaya Sf:342)

Ali Kemal’in eşi oğlunu alarak İsviçre’ye gitti. Oğlu Zeki orada hukuk tahsili yaptı annesinin ısrarına rağmen Türkiye’ye döndü. Dışişleri Bakanlığı memuriyet imtihanını birincilikle kazandı.

İsmet İnönü cumhurbaşkanıydı kazananların listesi geldi.

Zeki’nin üzerinde menfi notunu gördü işe alınması sakıncalı yazıyordu.

Çizdi menfinin üzerini, müspet yazdı. “Devlete kin yakışmaz biz bu Cumhuriyeti kanla kurduk, ama insanla büyüteceğiz.” Dedi. Numan Menemencioğlu’na dosyayı uzatırken ekledi, “Ben bunu Gazi’den öğrendim.”

Daha sonra Ali Kemal’in oğlu Zeki Kuneralp Londra, Madrid, Bern, Paris büyükelçimiz ve Dışişleri Bakanlığı müsteşarı oldu. Ali Kemal dış güçlerin kışkırtmalarıyla doğudaki şehirlerimizi altın karşılığında Ermenilere satmamızı öneriyordu.

Kader ki oğlu Madrid’de Asala’nın saldırısına uğradı makam otomobiline ateş açıldı. Eşi Necla hanımla birlikte bacanağı emekli büyükelçi Beşir Balcıoğlu ve yabancı makam şoförü hayatını kaybetti.

İslam dinimizde de böyle olaylar cereyan etmiştir. Hz. Muhammed Ebu Sufyan’ın kızı Habibe ile evlilik yapmıştır. Ebu Sufyan o zaman Müslüman olmamış Mekke’de reislerin başıydı.(Ahmet Cevdet Paşa, Kısas-ı Enbiya Tarihi Sf.204)

Halit bin Velid Ebu Cehil ile amca çocuklarıydı. Ebu Cehil İslam’ı kabul etmemişti Resul-ü Ekrem Halit bin Velidi ordu kumandanı tayin etmiş (Allah’ın Kılıcı) lakabıyla adlandırmıştı.(Hayati Ülkü, İslam Tarihi Sf:207)

Hz. Muhammed Veda Hutbesinde bu gerçeği şöyle açıklamıştır.

Ey İnsanlar! Sizi uyarıyorum, herkes yal­nızca kendi işlediği suçtan sorumludur. Suçlu evlattan dolayı baba sorumlu tutula­maz, suçlu babadan dolayı evlat da sorum­lu tutulamaz.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA