15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

BAĞIRA BAĞIRA GELEN TEHLİKE:APAÇİ GENÇLİK
  • OSMANİKİNCİ
    • OSMAN İKİNCİ
    • osmanikinci@kayserihakimiyet2000.com
    • 4 Mart 2016 - 16:26:35

Evet,bir tehlike daha bağıra bağıra gelmektedir!

Bu “Apaçi gençlik”tir. Bunlar, ;konuşma tarzları, giyinişleri, saç stilleri, renkli elbiseleri, madde bağımlılıkları, alkole düşkünlükleri, hap bulamazlarsa bali ve tiner ya da çakmak gazı kullanmaktadırlar.

Bu konu ile ilgili saha çalışması yaparak bir doktora tezi hazırlayan ve “Apaçi Gençlik Kitabı”nın yazarı, sosyolog Ömer Miraç Yaman,bu gençlik grubunu ve sorunlarını yetkililerin ve kamu oyunun dikkatlerine sunmuştur. Bende bu kitaptan edindiğim bilgileri siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

APAÇİ KAVRAMI NEREDEN VE NASIL TÜREMİŞTİR ?

Toplumun özellikle orta sınıf ve alt kademe kesimlerini daha çok ilgilendirmektedir.Bunlara,”göçle” gelen kesimle eğitim seviyesi düşük,ekonomik durumu fazla iyi olmayan kesimleri de dahil edebiliriz.Bu tehlikeli problemin saha çalışması İstanbul’da yapılmıştır.

Bulaşıcı ve yayılmacı  özelliğine sahip olan bu sosyal yara tehlikesi, hemen hemen bütün illerimize ,bu hastalığı bulaştırmış durumdadır.Bu gençlerde aile ilişkileri oldukça bozuktur,bir çok suça bulaşmışlardır,şekil şekil takılmayı severler,çok renkli giyinirler,gezmeyi çok severler.Bunların  en çok sevdiği iki temel şey vardır;uyumak ve madde kullanmak.

Bu şekilde toplumdan ve dünyadan koparak yalnız yaşamaktadırlar.

Apaçi kelimesi ise en doğu Amerikadaki bir kabilenin adından gelmektedir. Bunlar argo konuşur, toplumun huzurunu bozar, olay çıkarır, şiddete bulaşan bir kesimi  anlatmaktadır.

Türkiye de ki bu gençlik kendilerini;çete, maganda, ziro, hırbo ve kıro kelimeleriyle ifade etmekte,farklı toplun alanlarını kapsadığını görmemiz mümkündür.

Bu gençlik kendilerini şöyle savunmaktadır:”eğer madde kullanmazsak daha büyük bir travmaya gireriz”.İşte bu tehlike günden güne artmaktadır.

Zor ve çetin bir durumla karşı karşıyayız.Bu duruma devletin derhal el atması tedbir alması şattır.

PEKİ BU TEHLİKE NASIL ÖNLENEBİLİR? ÇÖZÜMÜ VAR MI?

Evet,bu tehlikenin çözümü vardır.Ailelerin bu gençler üzerindeki  kontrolü artırılmalı,karşılıklı ilgi ve sevgi ,hoş görü ortamı yaratılmalı,işsiz olanlara derhal iş imkanları sağlanmalıdır.

Devlet tarafından  aile danışmanları vasıtası ile bu kesimler desteklenmelidir.

Bu pisliğe bulaşmış gençlerin psikolojik travmalarının tedavisi yapılmalı, topluma yeniden kazanımları sağlanmalıdır.Şehir yaşamına uygun davranışlar kazandıracak eğitimler verilmelidir.Ailenin temeli olan “anne” daha eğitimli hale getirilmelidir.

Unutmayınız ki geleceğimiz gençlerimize bağlı oranda aydın ve emniyetli olacaktır.

Geleceğimizi kurtarmak için önce bu gençliği bu bataklıktan kurtarmalıyız.Çaba ve gayret bizden,hidayet Yüce Allahtandır.Saygılarımla……

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz