Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

BAŞARI KILAVUZUMUZ OLMALI MI?

Bu haber 28 Kasım 2018 - 11:22 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.
BAŞARI KILAVUZUMUZ OLMALI MI?

Başarı için öğrenmeye çok zaman ayırmak, çok çalışmak yetmemektedir. İyi bir çalışma planı yapmadan sonuca ulaşamayız. Bugün okullarımızda öğretmen, veli ve öğrenci büyük bir yarış ile karşı karşıyadır. İlkokuldan üniversiteye kadar devam eden bir koşuşturma, stresli bir yaşam… Bütün uğraşımız başarıyı yakalamak için.

Başarılı olmada en büyük görev, öğrenciye düşmektedir. Tabii anne-baba ve öğretmenin de eğitimde çok önemli yeri vardır.

Öğretmenin görevi öğrenmeyi öğretmek, öğrenme ortamını en iyi bir şekilde hazırlamak ve iyi bir rehberlik yapmaktır. Öğrencilerin görevi ise çalışma tekniklerini bilme, okuma, yazma, not tutma, sınava hazırlanma, kaynakları nerede ve nasıl bulacağını bulma vb. Bütün bunları da öğretecek olan öğretmendir. Öğrenci işe kendini tanıyarak başlamalıdır.

İnsanoğlu mükemmel bir vücuda sahiptir. İyiye, doğruya ve güzele meyillidir. Sosyal bir varlıktır, doğumundan ölümüne kadar bedensel ve ruhsal bir gelişim içindedir. Arzu ve istekleri sonsuzdur. İnsan kendi iç dünyasını tanımalı, görevini bilmeli, kendisine verilen nimetlerin değerini kavramalıdır.

Başarının birinci ve en önemli şartı insanın kendini bilmesi, niçin yaratıldığını anlamasıdır. “Kendini bilen, Rabbini de bilir.” buyrulmuştur. Bunları bilen insan hem mutlu olacak hem de üstün başarıyı yakalayacaktır. Başarıyı yakalamak için kendimizi tanıyıp hayat felsefemizi oluşturduktan sonra, amaç ve hedeflerimizi doğru olarak belirlememiz gerekir.

Konfüçyüs, “Hedefini doğru belirleyememiş bir gemiye, hiçbir rüzgâr yardım edemez.” diyor. Amacımız yapmak istediğimiz bir işi sonuçlandırmak, hedefimiz ise varmak istediğimiz yer olmalıdır. Amaç ve hedefimizi belirledikten sonra artık çalışmaya başlamalıyız. Herhangi bir hastalığımız yoksa çalışma ortamı uygunsa, planlı çalışıyorsak çalışma tekniklerini biliyorsak bize yardımcı olacak canlı ve cansız kaynaklarımız varsa başarısız olma ihtimalimiz sıfırdır.

Başarıda inanç, güven, cesaret çok önemlidir. Zorluklar karşısında dirençli olmalıyız, terlemeden ve zorlanmadan başarıya ulaşılamaz. Başaracağımıza motive olup motive olmamızı engelleyen nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Başarısızlığa sebep olan stresten uzak durmalıyız. Bizi üzen, sıkıntı veren olaylar karşısında panik yapmadan seviyeli, düzenli ve akılcı davranmak zorundayız. Hafızamızı korumalı, unutkanlık konusunda gerekli tedbirleri zamanında almalıyız, iyi bir uyku düzenimiz olmalı, öğrenmeyi öğrenmeliyiz.

Unutkanlığı yenebilmemiz için; öğrenilenleri duygularla ve duygusal anılarla ilişkilendirmek, öğrenilenlerin farkında olmak, öğrenilenleri yaşamak, isteyerek öğrenmek, hayallerde canlandırmak, soyut olanları somutlaştırmak, uykudan önce ve sonra tekrar etmek, bilgileri diğer bilgilerle beslemek, ilgi alanınıza girenlere öncelik vermek, öğrenilen bilgilerin önemine inanmak ve aktif bir dinlemeyle beraber not almak öğrenilenlerin unutulmasını önleyecektir.

Hayatta kimler kazanır? İşine gereken önemi verenler, işini severek yapanlar, vaktini iyi kullananlar, zorluklar karşısında iyimser düşünenler, her problemin iyi bir tarafının da olduğunu düşünenler, engeller aşılmadan yükseklere çıkılamayacağını bilenler, bilgi ve yeteneklerini doğru kullananlar, kaybedince üzülmeyip bundan ders çıkardım deyip işine devam edenler kazanır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA