HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

BATI EDEBİYATLARINDA FANTEZİ-II
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 22 Mart 2015 - 16:36:19

Tolkien topu topu bin üç yüz sayfa olan Yüzüklerin Efendisi’ni on iki yılda yazdı ve kırk küsur yıl boyunca üzerinde çalıştığı Orta Dünya tarihini bitiremeden hayata gözlerini yumdu. Bu anlattıklarım onun bu kitapları sanat adına yazdığının su götürmez kanıtlarıdır.

Onun yazdıkları sonsuzlukta yankılanacaktır. Bu emeklerinin bir hiç uğruna olduğunu düşünenler de var elbette.

Onlar barajda yosun tutmaya mahkûm, akıllarının çizdiği gerçeklik sınırlarına hapsolmuş insanlardır. Sanatın ne demek olduğunu derinden kavrayabilselerdi Tolkien’in önünde saygıyla eğilirlerdi. Robert Jordan 12000 küsur sayfalık bir fantastik destan olan “Zaman Çarkı”nı yazdı. Eserinin mükemmel olması için ömrünü adadı.

Ölüm döşeğinde olmasına rağmen 12 ana kitaptan oluşan serinin son kitabının taslağını tamamladı. “Zaten öleceğim, yazsam ne olur, yazmasam ne olur?” demedi.

Ölmeden önce yakınlarına son kitabının tüm ayrıntılarını ve taslağını aktardı. O, kitaplarında insanlara bilgi kazandırmaya, felsefi bir düşünceyi aşılamaya, toplumu aydınlatmaya çalışmadı. Sanatıyla uğraştı. Bilgi her zaman orada bir yerdedir.

Kitaptan aktarılmaya çalışılmasa da vardır. Yazarın o bilgiyi yazıp yazmaması o bilginin varlığına etkide bulunmaz. Ama sanat öyle değildir; insanın uğraşıyla vardır. İnsan uğraşmazsa sanat yoktur. Tolkien “Yüzüklerin Efendisi”ni yazmasaydı bu kitabı başka kimse yazamayacaktı.

Burada anlatmaya çalıştığım yanlış anlaşılmaya çok müsait, bu yüzden küçük bir açıklama yapayım. Ork, ent, hobbit, Gollum, Mordor, Moria ve Tek yüzük olmayacaktı.

Kıyamete kadar büyük bir kayıptılar. Asla akla gelmeyeceklerdi. Çünkü onlar sadece Tolkien düşündüğü için varlar. Dostoyevski “Suç ve Ceza”yı yazmasaydı kaçıracağımız şeyler yazarın üslubu, Raskolnikov’un ruh halleri ve kitaptaki gerçeğe uygun olaylar olacaktı ama Tolkien “Yüzüklerin Efendisi”ni yazmasaydı kaçıracağımız şeyler binlerce yıllık hayali bir tarih, hayali bir evren, hayali ırklar, isimler, şehirler, yaratıklar ve daha saymakla bitirilemeyecek varlıklar olacaktı.

Bilindik sebzelerden bir yemek ortaya çıkarmak bir şeydir, başka bir evrenden gelmiş, hiç bilmediğimiz sebzelerden yeni bir yemek ortaya çıkarmak başka bir şeydir.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz