AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

BATI EDEBİYATLARINDA FANTEZİ-II
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Mart 2015 - 16:36:19

Tolkien topu topu bin üç yüz sayfa olan Yüzüklerin Efendisi’ni on iki yılda yazdı ve kırk küsur yıl boyunca üzerinde çalıştığı Orta Dünya tarihini bitiremeden hayata gözlerini yumdu. Bu anlattıklarım onun bu kitapları sanat adına yazdığının su götürmez kanıtlarıdır.

Onun yazdıkları sonsuzlukta yankılanacaktır. Bu emeklerinin bir hiç uğruna olduğunu düşünenler de var elbette.

Onlar barajda yosun tutmaya mahkûm, akıllarının çizdiği gerçeklik sınırlarına hapsolmuş insanlardır. Sanatın ne demek olduğunu derinden kavrayabilselerdi Tolkien’in önünde saygıyla eğilirlerdi. Robert Jordan 12000 küsur sayfalık bir fantastik destan olan “Zaman Çarkı”nı yazdı. Eserinin mükemmel olması için ömrünü adadı.

Ölüm döşeğinde olmasına rağmen 12 ana kitaptan oluşan serinin son kitabının taslağını tamamladı. “Zaten öleceğim, yazsam ne olur, yazmasam ne olur?” demedi.

Ölmeden önce yakınlarına son kitabının tüm ayrıntılarını ve taslağını aktardı. O, kitaplarında insanlara bilgi kazandırmaya, felsefi bir düşünceyi aşılamaya, toplumu aydınlatmaya çalışmadı. Sanatıyla uğraştı. Bilgi her zaman orada bir yerdedir.

Kitaptan aktarılmaya çalışılmasa da vardır. Yazarın o bilgiyi yazıp yazmaması o bilginin varlığına etkide bulunmaz. Ama sanat öyle değildir; insanın uğraşıyla vardır. İnsan uğraşmazsa sanat yoktur. Tolkien “Yüzüklerin Efendisi”ni yazmasaydı bu kitabı başka kimse yazamayacaktı.

Burada anlatmaya çalıştığım yanlış anlaşılmaya çok müsait, bu yüzden küçük bir açıklama yapayım. Ork, ent, hobbit, Gollum, Mordor, Moria ve Tek yüzük olmayacaktı.

Kıyamete kadar büyük bir kayıptılar. Asla akla gelmeyeceklerdi. Çünkü onlar sadece Tolkien düşündüğü için varlar. Dostoyevski “Suç ve Ceza”yı yazmasaydı kaçıracağımız şeyler yazarın üslubu, Raskolnikov’un ruh halleri ve kitaptaki gerçeğe uygun olaylar olacaktı ama Tolkien “Yüzüklerin Efendisi”ni yazmasaydı kaçıracağımız şeyler binlerce yıllık hayali bir tarih, hayali bir evren, hayali ırklar, isimler, şehirler, yaratıklar ve daha saymakla bitirilemeyecek varlıklar olacaktı.

Bilindik sebzelerden bir yemek ortaya çıkarmak bir şeydir, başka bir evrenden gelmiş, hiç bilmediğimiz sebzelerden yeni bir yemek ortaya çıkarmak başka bir şeydir.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz