googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

BENCİL OLMAK….!

Bu haber 09 Kasım 2018 - 14:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
BENCİL OLMAK….!

Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarını herkesinkinden üstün tutan, çevresinde kimseyle paylaşmayı bilmeyen ve egoist olan insanlara bencil diyoruz.

Dikkat edersek çevremiz bencillerle ve her şey benim olmalı diyen insanlarla dolu, hele ki ufacık bir koltuk kapmışsa, ona işi düşenlerin vay haline, insanların yaratılış özelliklerinde bencillik tabi ki var ama bazı tipler başkasına yaşam hakkı tanımayacak kadar bencil.

İnsanları incelediğimizde bazılarının çok fedakar, bazılarının çok hırslı, bazılarının çok kibirli ve bazılarının da çok bencil olduklarını görürüz.

Kişi toplumsal ilişkilerinde bu özelliklerini ne kadar dengeli gösterebilirse o derece iyi ilişkiler kurabilir. Söz konusu bu özellikler bütün insanlarda az yada çok bulunmaktadır.

Çevremizdeki insanların bir kısmı aşırı derecede fedakar ve tavizkar iken bir kısmı aşırı derecede bencil ve egoist olabilmektedir.

Fedakar ve tavizkar olmayı, ALLAH her kuluna nasip etmiyor.  Buraya kadar kabul edelim ki bencillik gayet insani bir duygudur. Hepimiz kendi çıkarımız söz konusu olduğunda birazcık bencillik yaparız.

Ancak bencillik başkalarının hak ve menfaati söz konusu olunca veya başkalarının haklarına tecavüz etme noktasına geliyorsa, sakıncalı bir hal almış demektir.

Demek ki bencillik her ne kadar insani duygu gibi görünse de, bazen zararlı bir duygu halini alabilmektir. Nazik ve ince olun. Karşınızdakini dinlemek, makul ve mantıklı cevap vermek size bir şey kaybettirmez, asıl dinlemediğiniz zaman çok şey kaybedersiniz.

Aziz dostum, başkalarını aşağılamak ve küçük görmek yerine kendinizi onların yerine koymayı öğrenin. Böylece karşınızdaki kişinin ne düşündüğünü anlama fırsatı yakalamış olursunuz.

Merhamet ile bencillik dengeli olmak zorundadır, ne zaman biri azalır yada çoğalırsa, diğeri onun tersi olur.

Merhametli insan, adil olur, dengeli olur ve bencil olmayı bir tarafa bırakıp merhameti ön plana çıkartır. Zerre kadar menfaatin için karşındaki insanın hayatını ve geleceğini karatma, Dünyasını zindan edip, psikolojisini bozma ve her şey benim olmalı diyecek kadar bencil ve açgözlü olma.

Dünya üzerinde iki tip insan var bence; Bir kendisini aşmış ve başkalarına bir şeyler verebilecek insanlar, birde bu insanlardan öğrenerek büyüyen ve kibirlenmeyen insanlar.

Kendinizi aştınız ve başka insanların büyümesine yardımcı olacak kadar olgunlaştınız mı?

Yoksa o bencil diye nitelendirdiğiniz insanlardan daha da geride misiniz?

Her bencillik sorumsuzluğa işarettir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER