Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

BEYNİMİZİ TANIYOR MUYUZ?

Bu haber 19 Eylül 2018 - 11:42 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.
BEYNİMİZİ TANIYOR MUYUZ?

Uzmanların verdikleri bilgilere ve yapılan araştırmalara göre İnsan beyni ortalama olarak yaşam boyunca 100 trilyon bilgiyi hafızasına alır. Beyinde 100 milyar sinir hücresi olup kapasitesi 86 milyar yeni bilgiyi depo edebilecek yapıda olup aldığı yeni bilgiyi önemli görürse kaydeder, önemli görmezse 15 saniye içinde siler. Beyin yaşlanmaz. Bilim adamları birçok kişinin beyninin ancak % 4-8’lik kısmını kullandığını söylüyor. Beynin sağ ve sol yarım kürelerinin farklı öğrenme ve işleme özellikleri olduğu bilinmektedir.

Zekânın gelişmesine kişinin kültürel alt yapısı, kalıtım ve inancın etkisi vardır. Daha hafıza tekniklerine uygun ders teknikleri geliştirilmeden çoklu zekâ teorisi gündeme geldi. Artık buna göre eğitim teknikleri ve yöntemleri belirlenmelidir

Beyin mucizevî bir organımız, en büyük hazinemizdir. Başarı ve başarısızlık beyinle mümkün oluyor. Beyin 11 boyutu olan bir bilgi makinesi. İnsanoğlu şu an beyin teknolojisinin çok gerisindedir. Beyinin öğrenme kapasitesini ölçmek mümkün değildir. Beynin kapasitesinin aklın alamayacağı ölçüde sınırsız olduğunu bilim adamları söylüyor. Beynimize adeta dünyanın bir modelidir, diyebiliriz.

Beyin yaklaşık 120 milyar nörondan oluşan muhteşem bir organ. Mercimek büyüklüğündeki bir hafızaya 90 milyon kitaplık bilgiler sığabiliyor. İnsan aklının alması zor görülüyor. Bir insan beynini tam kapasite ile çalıştırırsa dünyanın en akıllı adamı olur. Bugün dahiler bile beyinlerinin ancak % 10-15’lik, ilim adamları, % 4-5’lik, normal bir vatandaş ise ancak %1’lik bölümünü kullanabilmektedir.

KAHVALTI YAPIN BEYNİNİZ GÜÇLENSİN

www.hekimce.com sitesinde yayınlanan habere göre, Boston Tufts Üniversitesinde bir grup bilim adamının yaptığı araştırmada kahvaltı yapmanın beyni güçlendirdiği, günde 1 dakika zihin jimnastiğinin beyin gücünü artırdığı, diyetlerinde zengin demir alan öğrencilerin diğerlerine göre IQ’ sunun daha yüksek çıktığı; 500 öğrenci üzerindeki araştırmada kahvaltıda tahıl türü yiyecekler, yumurta ve peynirle beslenenlerin sınavlarda kahvaltı yapmayanlara göre daha yüksek not aldıkları belirlendiği ortaya çıkmıştır. Yine kültür-fizik egzersizleri yapmanın, bol bol sebze ve meyve yemenin de beyin için yararlı olduğu açıklanıyor.

Beynimizi daha verimli kullanabilmek için neler yapılması gerekir?

“Okumak beyin gelişimini hızlandırıyor. Öğrenilen bilgiler üzerinde düşünmek, yeni bilgiler üretmek, hayal etmek beyni geliştiriyor. Gezenler, görenler ve uygulayanlar daha iyi öğreniyor. Hikâye yoluyla öğrenmenin beyin tarafından daha iyi algılandığı belirtiliyor. Beyin üzerinde yapılan araştırmalar önemli bilgilerin tekrar yoluyla uzun süreli hafızaya kaydedilmesi gerektiğini söylüyor. Önemsiz görülen ve tekrar edilmeyen bilgiler geçici hafızaya kaydediliyor ve bu bilgilerin büyük bir bölümü bir gün içinde siliniyor.” (7)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA