CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

BİLGİ YURDUNDA MEHMET ÇAYIRDAĞ İLE ATATÜRK SOHBETİ

Bilgi Yurdu Derneği her hafta Cuma günü düzenlenen konferans tadında sohbetlerine devam ediyor.                                                                  

Bilgi Yurdu Gençlik Eğitim Kültür Derneğinin, bu haftaki konuşmacısı tarihçi yazar Mehmet Çayırdağ “Atatürk ve Kayseri” ilgili konuşma yaptı, Milli Mücadelede Kayserinin önemine değindi.                                                                                                               

Bilgi Yurdu Derneği başkanı eğitimci yazar Mustafa Öztürk ,” Derneğimizin  kurulmasından bugüne kadar Türk kültürüne hizmet için derneğimiz tarafından Akademisyenlere hazırlatılan 40 sayfadan oluşan iki ayda bir “ Bilgi Yurdu Gençlik Dergisi” çıkarmakta…Ayrıca, üyelerimizin ve genç öğrencilerin Türk kültürünü bilgi edinip öğrenmeleri için Türk kültürüne yönelik her hafta Cuma akşamları konuşmacıları davet ediyoruz.                            

19 Aralık günü Atatürk ve heyetinin Kayseri gelişi Atatürk’ün Kayseri gelişini en güzelini anlatan sayın tarihçi Çayırdağ  olduğunu biliyoruz, Bu haftaki konuğumuz “Atatürk ve Kayseri” konulu konuşmacı olarak sayın Mehmet Çayırdağ davet ettik, kendisine teşekkür ediyorum.”dedi.

Milli Mücadele ve 19 Aralık’ta Atatürk ve heyetinin şehrimize gelişini anlatan konuşmacı Mehmet Çayırdağ,” Mondros Mütarekesi Osmanlının onsun hazırlamıştır. Bu antlaşmada çok ağır hükümler yer almaktadır. Bunun neticesinde bir çok illimiz işgal edilmiştir. Doğudan Batıya,Güneyden Kuzeye hızla yayılan İşgal kuvvetlerine  rehberlik eden Ermeni ve Rum çeteleri yağmalanma, işkence, zulüm ve katliamlar yapmışlar Tarihin hiçbir döneminde böyle bir insanlık dışı muamele  görülmemiştir.                                                                                 Bu onur kırıcı işgale karşı top yekun bir mücadele gerekiyordu. Bunun adına da Kuva-ı Milliye dendi. Erzurum, Sivas ve Amasyada yapılan toplantılarda alınan kararlar neticesinde Ankara dan Anadolu ya şu mesaj gür sesle duyuruldu. “Vatan bir bütündür parçalanamaz” Bu ses  Türk milletinin ortak sesi oldu.                                Sivas kongresine giden Kayseri delegeleri Ahmet Hilmi Kalaç, Ömer Mümtaz Bey, Nuh Naci Yazgan M. Kemal Paşa ile görüşmüş Sivas sonrası delegeler şehrimizde düşmana karşı mücadele etmek için toplantı üzerine toplantı düzenleyip mitinler yapmıştır.                           Kayseri köylüsü ile kentlisiyle, kadını, erkeği, yaşlısı genci bu mücadelede yerini aldı ve Çanakkale cephesinde askerlerimiz üzüm hoşafı Kurtuluş savaşı Sakarya cephesinde kuru bitli peksimet ekmeği yiyerek bu vatanı kurtardı ”dedi.   

KEMAL PAŞA, KAYSERİ AHALİSİNE TEŞEKKÜR EDİYOR                                  Burada bir şey arz etmek istiyorum diyerek konuşmasını sürdüren                               Mehmet Çayırdağ,” M. Kemal Paşa’yı Kayseriler karşılamak istememişler vs” bu yalan söylentiler yıllarca dillerde dolandı durdu bunları dinleyerek ömrümüz geçti. İşin gerçek olayına bakalım, 18 Aralıkta Sivas’tan yola çıkan 19 Aralıkta şehrimize gelen M. Kemal Paşa ve arkadaşlarını Çifte Kümbetlerde şehrin ileri gelen Kuva-ı Miliyecileri karşıladılar.  İki gün şehrimize Raşid Ağa konağında misafir olarak kalan M. Kemal ve arkadaşları şehrini ileri gelenleri toplantı yapmıştır. Ümidinizi kaybetmeyin bu vatan sizlerin çalışkan azim karlığı sayesinde kurutulacaktır duanızı bizden eksik etmeyin demiştir… Daha sonra maddi manevi yardım yapılan M. Kemal arkadaşları bizim gönüllü atlı çetelerimiz Topaklı köyüne kadar  yolcu ediyorlar. Şehir halkının desteğini alan ve memnun ayrılan M. Kemal Paşa, Kırşehir’den telgraf çekiyor Kayseri ahalisinden çok memnun olduğunu uzun uzun bahsedip teşekkür ediyor. Hiçbir vilayete söylemediği  övücü sözleri Kayseri muhterem ahalsine söylüyor… Fesat şeytani düşünen insanlar bu güzel görüntüleri nasıl kötülüyorlar anlamış değilim. İnsanları kötülemek kolay, yıllarca Atatürk düşmanlığı yapıldı ne geçti ellerine, ölü arkasından konuşmayı İslam dini yasaklıyor. M. Kemal Atatürk dünyanın en büyük Türk lideridir Allahtan kendisine ve bu aziz kutsal vatanın kurtulması için kan döken can veren şehitlerimize rahmet diliyorum ”dedi.                                                        

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Bilgi Yurdu Derneği her hafta Cuma günü düzenlenen konferans tadında sohbetlerine devam ediyor.                                                                   Bilgi Yurdu Gençlik Eğitim Kültür Derneğinin, bu haftaki konuşmacısı […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz