SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

BİR ANNE VASİYETİ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Mart 2018 - 13:51:27

İslami ahlakla donatılmış bir Müslüman hanımı, kızını evlendiripte müstakbel damat evine göndereceği sırada, şu uyarılarda bulunuyor.
Ey yavrum (kızım) elbette uyarı (ikaz) gafil olanlara bir hatırlatma, akıllılar için ise bir yardımdır. Şunu iyi bilesin ki? Şüphe yok ki kadınlar erkekler içim yaratılmıştır. Ey yavrum Eğer aranızda ülfet, muhabbetin daim olmasını arz ediyorsan, sen ona cariye eş oda sana köle olsun, sen ona yer(döşek), oda(beyinde )sana sema olsun. Bu konuda sana söyleyeceğim şu on vasiyetimi iyi dinle ki aranızdaki evlilik bağları, sevgi tohumları! Tomurcuklaşıp sonuna kadar devam etsin. Vasiyetlerim:
Birinci, ikinci vasiyetim onun gözünden uzak olma. Baktığı zaman görsün kokladığı zaman, senin güzel kokunu koklasın.
Üçüncü, dördüncü vasiyetim, ona(Beyine) karşı itaatkâr ve samimi ol ki onu sıkıntı içinde bırakmayasın.
Beşinci, altıncı vasiyetim, onun (Eşinin) zamanında yemeğini hazırla, uykusunu bölme, çünkü zamanında yemezse, açlık onu senden soğutur, uykusunu bölmekte sana olan öfkesini artırır.
Yedinci ve sekizinci vasiyetim, ise onun malına sahip olmaklığın, çocuklarını güzel terbiye etmekliğin. Çünkü eşinin malı sana emanettir. Emanet olan bu malı lüzumsuz yerlere har vurup harman savurma, çocuklarına gelince, sen çocukların ilk öğreticisi el, çünkü çocuk dünyaya gözünü ilk açtığı zaman seni görür, çünkü şu atasözünü unutma “YUVAYI DİŞİ KUŞ YAPAR” sözü ne kadar yerinde olduğunu unutma.
Dokuzuncu, onuncu vasiyetim ise şudur ki onun sırrını yayma emirlerine karşı gelme, zira onun sırrını yayar, emirlerine karşı gelirsen, sana olan itimadını sarsar(kalmaz). Ey kızım efendin kederli olduğu anda, sen onun teselli kaynağı ol, onu teselli et, aksine gülüp oynama, sevinçli olduğu zaman, sen üzüntülü, kederli olma ki arasızdaki evlilik gülleri solmasın.
**
ZİFAF GECESİ
Ünlü sahabeden olan Ebu Derda (Allah ondan razı olsun) evlenipte dünya evine gireceği gece ailesine şu nasihatte bulunuyor. Beni sinirli olarak gördüğünde benim gönlümü imkân nispetinde yapmağa çalışırsın. Bende senin sinirli olduğun anda seni teskin etmeğe çalışırım. Şayet böyle karşılıklı biri, birimize anlayış göstermezsek, bizim evliliğimiz ve kuracağımız yuva pek mutlu olmaz. Şayet anlayış göstermezsek şimdiden ayrılalım dedi. Demek ki iki çiftin evliliklerinin devamı, yuvalarının huzurlu olması ilk önce iki çiftin bir birini anlaması, biri birine daima anlayışlı olanlar önerilmektedir. Yüce Mevla aynı anlayışı bütün evlenecek olanlara nasip eylesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz