Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İHSAN GÖRÜCÜ

BİR AREFE HİKAYESİ

Bu haber 19 Ağustos 2018 - 16:25 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.
BİR AREFE HİKAYESİ

Kadim zamanlarda üç arkadaş vardı.İbrahim,Salih ve Mehmet Ali.Bir bayram arefesinde karısı İbrahime,-Efendi,dedi,hiç düşünmez misin? Yarın bayram, biz bu çocuklarımıza gün göstermeyecek miyiz?

İbrahim kızararak cevap verdi:-Biliyorum fakat ne yapabilirim? Meteliğim yok. İşler durgun; bir aydan beri siftah etmedim daha…-Birisinden ödünç alsan,dedi karısı.Çocuklara hissettirmemeliyiz yoksulluğumuzu.İbrahim:”-Bulurum inşaallah”diyerek sokağa çıktı.Dolaştı.Kimden alabilecekti? Birden aklına arkadaşı salih geldi.Belki ondan bulabilirdi.Bu sırada Salihin evinde karı koca karşılıklı oturmuşlar mevcut paralarını sayıyorlardı. tam otuz altınları vardı. Bu otuz altınla,bayram ihtiyaçlarını ancak görebileceklerdi. Karısı Salihe ipek bir kese verdi o da bu altınları o keseye koydu. İşte bu sırada kapı çalındı. Salih, elindeki keseyi cebine atıp kapıya gitti. Gelen, İbrahim’di. Bu mübarek arefe günü yoksulluğunu yana yakıla anlattı. Sonra:

-Varsa, bana biraz ver dedi.Salih gerçek dost,o kadar içlenmişti ki,kendisini ortadan silip cebindeki keseyi çıkardı ve dostuna verdi. Geri döndüğünde durumu karısına anlattı. Karısı açtı ağzını yumdu gözünü.İbrahim,keseyi hiç açmadan eve gitti.Bu sevinçli müjdeyi verdi karısına. Böyle sevinirken kapı çat çat çalındı. İbrahim,keseyi cebine atıp kapıya gitti. Gelen üçüncü arkadaş Mehmet Ali idi. Yüzü küçülmüş,dertten omurları büzülmüştü.–İbrahim,diye başladı söze,ÇOK dertliyim.

Yarın bayram, evde karım ve çocuklarım bayramlık ister varsa biraz borç para ver Allah CC rızası için. Böyle konuştu da, İbrahim’in gözleri yaşardı. Sonra Salih’den aldığı keseyi,aynen verdi ona.Böylece Salih’in kesesi,yeni bir ele,

Mehmet Ali’ye geçmiş oldu. Beri yanda bütün paraları verdiği için Salih’e karısı hala söyleniyordu. Bir ara,”Kalk dedi,durma çık.Eşten dosttan borç bul.Nasıl senden alıyorlar sen de elden iste. Çocuklarım boynu bükük olmasın yarın.”

Salih,bu fikri beğenmeyip sokağa çıktı. Fakat kimden isteyebilirdi? Bu koca memlekette topu topu iki arkadaşı vardı.”Peki,dedi ben de gidip Mehmet Ali’den isteyeyim.”Mehmet Ali,İbrahim’den aldığı keseyle evine henüz dönmüştü. Kapı çalındı. Mehmet Ali ipek keseyi cebine koyup kapıyı açtı. Kapıda Salih’i görünce buyur etti. Salih:-Hayır,girmeyeceğim dedi.Şey durumum çok kötü.Acaba biraz borç verebilir misin bana? Yana yakıla anlattı halini.

Fakat İbrahime verdiğini söyleyecek kadar yavan dostlardan değildi. M.Ali çok içlendi. Dostuna yardım isteği,her şeyi unutturdu. Çıkarıp verdi ipek keseyi.

-Al,güle güle harca! fakat,Salih keseyi görünce bir hoş olmuştu.Bu kese,demin karısının ona verdiği keseye benziyordu. M.Ali’ye sordu:

-Bu kesede kaç para var? M.Ali bilmiyordu ki ne desin? Ağzında yuvarlandı kelimeleri. Bunun üzerine Salih acele açtı keseyi,liraları saydı. Sonra M.Ali’ye bakarak:

-Doğruyu söyle bana,dedi,doğru söyle, sen bu keseyi kimden aldın? M.Ali saklamayıp”İbrahim’den aldım,dedi.İhtiyacım vardı fakat sana ne oldu”Salih ağlıyorudu. Hemen İbrahim’e ve bütün hanımlara haber gönderildi. Gerçek üç dostun elinde dolaşmış olan bu ipek kesenin hikayesi anlatıldı. Sonra kesenin sahibi Salih:–Ben en iyi hal çaresini buldum dedi,otuz altını üç kişiye bölüştüreceğim. Her aile onar altın aldı. Bir bayram için bu on altın bir şey değildi ama,onların bayramı çok tatlı geçti. ÇÜnkü biliyorlardı ki, bu dünyada gerçek dostları vardır.

 

 

ÖZLÜ SÖZLER

 

*Dostu severim,düşmanı da. Çünkü dost gücümü gösterir. Düşman da ödevimi.

 

*İnsanların gözlerinin içine bak.

 

*İnsanlara önce sen merhaba de.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA