MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

BİR BAŞKA OLUR SOKAKTA ESNAF İFTARI
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 27 Haziran 2016 - 15:29:43

Sultanhamam caddesi esnafları geleneği bozulmadı.
Cumhuriyet Mahallesi Sultan hamam caddesi esnafları geleneği bozulmadı. Fıkıh ve Medrese eğitimi alan Selim Orhan yemek sonrası Kuran okuyarak yemek dua etti.
Sultan hamam caddesi esnafları hamalından mal sahibine, çaycısından emeklisine, lokantacısından müteahhitte, eczacısından diş hekimine kadar geleneksel iftar yemeğini bozmadan yine Sultan hamam caddesi iftar sokağında buluştular. Ramazan ayının her Perşembe akşamı esnaflar buluşup hocanın Allah-u Ekber demesiyle Bismillah çekip Halil İbrahim sofrasında birlik ve beraberlik içinde iftar ediyorlar. Her yıl ramazan ayında bir araya gelen Cumhuriyet Mahallesi Sultan hamam caddesi esnafları birlikte imece usulüyle yaptıkları fırın ağzı et yemeğiyle oruç açtıktan sonra Turgut Taştan’ın Worşev çay evinin demli tavşankanı çayını içip sohbet ediyorlar. Oruç açmanın ardından sokak taburelerinde oturup çay içerken İbrahim ünlünün sohbetini Kadir Terzi’nin Rmazan ayında kilo verdiğinden, Ahmet Yücesan oğlu Muratcan Yücesan okulundan, İlvan Eren‘nin fırın ağzını nasıl pişirdiğinden yemeği hazırlayan Burhan Akbıyıktan söz ettiler.
İftar sonrası bu sokak içinde sohbetin doyulmaz bir tadı olduğunu söyleyen Akbıyık Tekstil sahibi Zeki Akbıyık “Bundan dört yıl önce esnaf arkadaşlarla konuşurken bir ramazan akşamında birlikte iftar edelim dedik. Böylece Sultanhamam Caddesi esnafının bir günlük iftar yemeği geleneksel sokak iftar yemeğine dönüştü. Ramazan ayında her Perşembe akşamı esnaflarla buluşup imam Allah-u Ekber diyor bir elimizde ekmek bir elimizde su Bismillah diyip iftarı açıyoruz. İftar sonrası bu sokak içinde sohbetin doyulmaz bir tadı olmakta tabi İftar yemeğinin ardından komşumuz çay worşev çay evinin demli çayı hazır olmakta demli tavşankanı çayını içip sohbet ediyoruz.
Sultan hamam caddesi esnafları olarak 14 kişi ile başlayan iftar yemeklerine katılımlar giderek artıyor. Bu katılımın 30 kişiyi bulduğu haftalar oluyor. Halil İbrahim sofrası sokak iftar yemeğine İbrahim Ünlü, Arif Ünlü, Kadir Terzi, Burhan Akbıyık, İlvan Eren, Turgut Taştan, Sinan Genç, Faik Barbaros, Batuhan Taştan, Oktay Barbaros, Ahmet Yücesan, Murat Can Yücesan, Metin Engür, Nihat Akkaya, Mahmut Baytar, Ahmet Baytar ve özel davetliler katıldı. Cümle din din kardeşlerimizin ramazan ayının bereketli ve huzurlu geçmesini diliyorum.” dedi.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz