AGÜSPOR, HAFTALAR SONRA KAZANIP MORAL BULDU…

AGÜSPOR, HAFTALAR SONRA KAZANIP MORAL BULDU…

AVRUPANIN YOLU BU MAÇTAN GEÇİYOR

AVRUPANIN YOLU BU MAÇTAN GEÇİYOR

TÜRKİYE ARTİSTİK JİMNASTİK GRUBU YARI FİNAL MAÇLARI YAPILDI

TÜRKİYE ARTİSTİK JİMNASTİK GRUBU YARI FİNAL MAÇLARI YAPILDI

1461 TRABZON-KAYSERİ ERCİYESSPOR:8-1

1461 TRABZON-KAYSERİ ERCİYESSPOR:8-1

AK PARTİ’Lİ KARAYEL: ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK

AK PARTİ’Lİ KARAYEL: ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK

BİR HANCI… BİR YOLCU ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR…TOPLUMUMUZDA GÜLME ANLAYIŞI
BİR HANCI… BİR YOLCU ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR…TOPLUMUMUZDA GÜLME ANLAYIŞI

Eminim ki şuan sokaktan geçen on kişiden sekizine en son ne zaman güldüklerini sorsanız hatırlamaz. Hemen cevap vermekten kaçınır ve sizden düşünme süresi ister. Bu da toplumumuzun gülmeye veyahut gülümsemeye ne kadar yabancılaştığının kanıtı olarak gösterilebilir. Bu söylediğimde zaten çeşitli yerlerde yapılmış ve denenmiş bir araştırmadır. Hadi konuyu açıklamak adına sizlere buna dair birkaç durumdan […]

Eminim ki şuan sokaktan geçen on kişiden sekizine en son ne zaman güldüklerini sorsanız hatırlamaz.
Hemen cevap vermekten kaçınır ve sizden düşünme süresi ister.
Bu da toplumumuzun gülmeye veyahut gülümsemeye ne kadar yabancılaştığının kanıtı olarak gösterilebilir. Bu söylediğimde zaten çeşitli yerlerde yapılmış ve denenmiş bir araştırmadır. Hadi konuyu açıklamak adına sizlere buna dair birkaç durumdan bahsedeyim. Eskiden acıklı Türk filmleri izlenirdi. Çok güldük birazda ağlayalım dercesine.
Çünkü o zaman biraz daha gülmeye yatkındık. İnsanlar sokakta, evlerinde yani bulundukları mekânlarda şuan olduğundan daha fazla gülerdi. Ağlama hissinin açlığını da Yeşilçam’daki acıklı Türk filmlerinden alırdı. Şimdi ise devran döndü artık insanlar gülmek için en ufak bir emare arıyor. O izlediğimiz ağlama hissiyatının açlığını doyurduğumuz güzelim acıklı Yeşilçam filmlerimde haliyle raflarda yerini aldı. Çünkü insanlar zaten ağlamaklı vaziyeteler. En ufak bir sorun dahi depresyon sebebi. Daha kötüsü biz gülmemeyi kendimize yakıştırdık. Acıdan zevk alma hastalığına tutulduk. Sanki gülmemenin faydaları varmış gibi. Gülmemenin faydaları var mı bilmem ama gülmenin insan hayatındaki faydalarını biliyorum. Örneğin kahkaha atmak, gülmek kan şekerini dengelediği için diyabet hastalarına doktorlarca önerilen tedavi yöntemlerinden biriymiş. Yine iyi bir kahkaha mesaj etkisinde olabiliyormuş. Karın, sırt bacak ve yüz kasları için bir masaj etkisi yaratabiliyormuş. Yine aynı şekilde çeşitli hormonları düzlenmek gibi bir sürü saymakla bitmeyecek faydaları da mevcutmuş. Dahası en gözle görüneni bizim toplumda insanlarla ilişki kurmamızı sağlıyor. Nerede olursanız olun gülen insan her zaman gülmeyenden önce fark edilir. Gülen insanın haliyle diğer insanlarla iletişimi de gülmeyene oranla daha iyidir. Bazen en gergin ortamlarda dahi en ufak bir gülümseme ortamı yumuşatır. Yine örneklere devam edecek olursak yeni biriyle tanıştığımızda karşısında göstereceğiniz ilk intiba çok önemlidir. Yine bunda da gülmenin veyahut gülümsemenin şüphesiz ki faydaları var. Çünkü gülümseyen insanın suratı daima akılda kalır. Yani ilk tanışmalarınızda gülümserseniz akılda kalırsınız. Yine dinimizce gülmek, gülümsemek sadaka olarak kabul görür buda tekrardan gülmenin, gülümsemenin önemine işaret ediyor.Bende tüm bunların sonuna ek evinizden gülümsemeniz eksik olmasın diyor ve böylelikle yazımı sonlandırıyorum.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz