15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ…
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 19 Ocak 2016 - 16:22:28

Masalların tedavi amaçlı kullanımı temelde istenmeyen davranışların düzeltilmesi, fobilerin ve negatif tutumların işlenmesidir. Günlük hayatta çocuklarımızın istenmeyen davranışları karşısında çaresiz kaldığımız zamanlarda masalların sihirli dünyasından biraz sihir ödünç alabiliriz. Bunun yanında terbiye, eğitim, olumlu kişilik özelliklerinin kazanılması, davranış düzeltilmesi ve yaratıcılığın geliştirilmesi gibi hedefleri de vardır.
Masalları çocuk eğitimi ve terbiyesinde, kendi iç dünyanızı ve çocuğun iç dünyasının keşfinde ve çevreyi anlamlandırmasında kullanabilirsiniz. Masallar bu yolculukta size kendinizi ve diğerlerini yansıtma yeteneği olan bir ayna olacaktır. Ancak dikkatli olun. Çocuk ruhunun derinlerine doğru çıktığınız bu yolculukta sert kırılmalardan kaçınmanız gerekir. Yumuşak, anlayışlı ve sevecen bir kahraman olan çocuğunuz dünyayı ve kendini “iyi” olarak anlamlandırmayı öğrenecektir.
Sihirli Yöntem:
Amacımız çocuğun yanlış davranışının farkına varmasını ve değiştirmek için motivasyon kazanmasını sağlamak. Ayrıca nasıl değiştirebileceğini masal aracılığı ile öğretmek. Bu amaçla oluşturacağınız masal için izlenecek adımlar:
1. Öncelikle bir kahraman seçin. Kahramanınızın çocuğunuzla aynı cinsiyet, yaş ve kişiliğe sahip olsun. İnsan olması şart değil, sihirli bir dünyadan gelmiş bir canlı veya sevimli bir hayvan olabilir.
2. Kahramanın sihirli dünyasını betimliyoruz. Öyle ki çocuğunuz kendi dünyası ile benzerlikler kurabilsin.
3. Kahramanı çocuğun yaşadığı probleme benzer bir problemi yaşamasını sağlayın. Kahramanınız, çocuğunuzla aynı duygu ve düşünceleri yaşasın.
4. Kahraman problemi farklı yöntemlerle çözmeye çalışırken yaratıcı ve cesur davranır. Korkuları ile yüzleşir. Problemi derinleştirebilir, aynı sorunlarla karşılaşan başka kahramanlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca çocuğa yol gösteren bir bilgini masalınıza dâhil etmeyi unutmayın. Bilgin olanları yorumlar, kahramana sebepleri gösterir, olanları iyice kavramasını ve farklı açılardan görebilmesini sağlar. Kendi hatalarını bile.
5. Kahraman hatasını anlıyor ve düzeltmeye çalışıyor. Pozitif bir sonuç çıkarmayı unutmadan problemi çözmesini sağlayın. Vermek istediğiniz gizli mesajlar ile masalınızın sonunu zenginleştirin. ‘ İyilik ile her türlü zorluk aşılabilir’, ‘ Çok çalışmak başarıyı getirir’ gibi.
Eğer zorlandığınızı düşünüyorsanız, yöntemin etkililiği hakkında şüpheniz varsa, nasıl uygulanması gerektiği hakkında yeterli bilginiz yoksa bir uzmana başvurmanızı ve tedavi uzmanı eşliğinde çözüm aramanızı öneririm.
Her insan doğumundan ölümüne kadar masallar, mitler, hikâyeler, öykülerle donatılmış çevrede yaşar. Kültürel farklılıklar dışında temelde masallar her toplumun içinde var olan öğelerdir. Doğru kullanımı ise bizim sihirlerimizdir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz