YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

YAHYALI BELEDİYE BAŞKANI ÖZTÜRK DİKMELİLER İLE BULUŞTU

YAHYALI BELEDİYE BAŞKANI ÖZTÜRK DİKMELİLER İLE BULUŞTU

BİZİMLE KONUŞMAK ZOR MU GELİYOR ÖĞRETMENİM!
  • ALİÖZKANLI
    • ALİ ÖZKANLI
    • aliozkanl@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Mart 2018 - 12:54:15

Öğrencilerimize yüreğimizdeki sevgiyi, yüzümüzdeki gülücükleri, gözümüzdeki ışıltıları yansıtmalıyız. Öğretmen eksik aramaz, ön yargılı olmaz, yargısız infaz da yapmaz, öğrencisini dinler, sonra karar verir. Bunun mağduru olan bir öğrencinin sözlerini aynı kitaptan okumaya devam edelim:
“Okula geç kalmıştım, koşarak sınıfa girerken müdür yardımcımız beni durdurdu, hiçbir şey sormadan bağırdı, azarladı. Bu durum çok zoruma gitti, o gün ders yapamadım. Müdür yardımcımız neden geciktiğimi sorsaydı, bunun sebebini anlatacaktım. Biz çok çocuklu bir aileyiz, babam çalışmıyor, annem asgari ücretle çalışıp evimizi geçindiriyor. Yeni eşyalar alınamadığı için birbirimizin elbiselerini giymek zorundayız. Geç kaldığım gün giyecek çorabım olmadığı için, olanlar da giyilmez hale geldiği için ablamdan istedim vermedi, ablam evden ayrılıncaya kadar beklemek zorunda kaldım. Ablam çıkar çıkmaz onun çorabını giyerek okula geldim ama geç kalmıştım. Müdür yardımcımız sorsaydı bunu söyleyecektim. Ama sormadı ve beni azarladı.
Öğretmenim! Beni yargılamadan önce dinlemenizi istiyorum. Neden sormuyorsunuz öğretmenim? Annemin hasta olabileceğini, babamın felçli olup yatabileceğini, fakirlikten dolayı bizim de çalışmak zorunda olduğumuzu, kardeşlerimize bakmak zorunda kaldığımızı, aç, susuz kalıp sabahladığımızı, sobamızın yanmayıp soğuktan yatağın içinde buz gibi geceler geçirdiğimizi hiç düşünmüyor musunuz öğretmenim? İşin kolayına kaçıyorsunuz, bizimle bir iki dakika konuşmak size çok zor mu geliyor öğretmenim?
Öğretmenim! Bizlere güvenin. Bizler kötü şeyler yapmak istemiyoruz. Elbette içimizden hata yapanlar olacaktır. Lütfen onların yüzünden bizleri suçlamayın, ne olur bizleri dinleyin ve anlayın. Haksız yere suçlanmak zorumuza gidiyor ve çok üzülüyoruz. Öğretmenim! Biz çiçekleri soldurmayın, soldurmayın ki rengimizle, kokumuzla etrafa güzellikler sunalım.”
Değerli meslektaşlarım, sizleri bilmem ama ben bu yavrumuzun yazdığı duygu yüklü bu mektuptan epeyce dersler aldım. Umarın sizlerin de alacağı dersler vardır.
Eğitim karşılıklı etkileşimdir, öğretmen–öğrenci birbirini dinliyor ve anlıyorsa iletişim başlamış demektir. Başarılı bir eğitim için sadece öğrencinin duygu ve düşüncelerini bilmek yetmiyor, onun aile yapısını, ekonomik durumunu ve aile ilişkilerini de bilmemiz gerekiyor.
Evden aç gelen, ayakkabısı delik olup ayağı üşüyüp sızlayan, giyecek çorabı, gömleği bulunmayan, kafası ve gönlü rahat olmayan, maddi ve manevi yönden doyurulmayan bir öğrencinin okula gelmeye isteği olur mu? Gelse bile rahat bir ders dinlemesi mümkün mü acaba? Bütün bunları bilmeden mükemmel bir ders yapsan bunun öğrenciye ne faydası olacak ki? Yaratılan her insan şereflidir, değerlidir, önemlidir. İnsanlar arasında cinsiyet, ırk, zenginlik gibi ayırımlar yapmak yanlıştır. Yunus EMRE: “Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü.” diyor.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz