HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

BRATİSLAVA İZLENİMLERİM I
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 5 Ağustos 2015 - 17:33:46

Avrupalı milletlerin Osmanlı ordularına karşı bırakın savaş kazanmayı, kuşatmalar karşısında bir-iki hafta dayanmalarını dahi, hala büyük bir kahramanlık olarak anlattıklarını Bratislava Kalesi’ni gezerken bir kez daha anlıyorsunuz. Bratislava Kalesi’nin Viyana Kuşatması sırasında üstlendiği işlev yanında, dış duvarlarında Osmanlı askerlerinin geldiği yerleri gösteren işaretler görebilirsiniz. Tarih boyunca Bratislava’ya pek çok ordu hâkim oldu. Diğer ordularla ilgili izlere özel bir önem verilmezken Osmanlı ordularının geldiği yerlerin özellikle vurgulanmasını sıradan bir olay olarak görmek aptalca olur.

Bratislava eteklerinde Tuna ve Morava nehirlerine hâkim bir noktada bulunan 8. yüzyıldan kalma kale kalıntıları restore edildikten sonra zengin tarihi bir müze olarak hizmet vermektedir.

Kale, 1809 yılında Napolyon’un ordusu tarafından havaya uçurulduğundan Slovaklar için çok önemli ulusal bir sembol haline gelmiştir.

Tuna nehrinden yaklaşık 85 metre yüksekteki kale, şehre tamamen hâkim olduğundan tam bir seyir terası gibi… Hem Bratislava’yı, hem de Avusturya topraklarında yorgun yorgun dönen rüzgâr enerjisi panellerini izleyebilirsiniz.

Toplumsal Hareketlerin Başlangıç Noktası: Namestie Meydanı

Halkın sevinçlerini ve protestolarını dile getirdiği en büyük meydanlardan biri olan Namestie SNP Meydanı’nında, pek çok konser de verilmektedir. Komünist sistemin 1989 yılında devrilmesine yol açan protestolar bu meydanda başlamış ve Kadife Devrim gerçekleşmiştir.

Slovakyalı sporcular, uluslar arası büyük başarılar kazandığında halk sevinçlerini paylaşmak için bu meydanda toplanmaktadır. Örneğin, Slovakya buz hokeyi takımı, 2002 yılında dünya şampiyonu olduğunda tüm Bratislavalılar sabahlara kadar bu meydanda eğlenmiştir.

“Slovenske Narodne Povstanie” olan meydanın adı, kelimelerin ilk harfleriyle kısaca SNP olarak ifade edilmekte ve “Özgürlük Meydanı” manasına gelmektedir. Michael Kapısı(Michalska Brana), Obchodna Caddesi ve Tarihi Merkez arasında kare düzenli bir meydandır. Meydanda, 1944 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Nazi yanlısı Slovak hükümetine karşı ayaklanan Komünistlerin anısına yapılan heykellerle donatılmıştır. Slovakya’nın özgürlüğünü kazanmasından sonra, gerçekte Rusya’nın yörüngesine girmek için mücadele edenler anısına yapılan heykeller, şehrin en önemli mimari kusurları arasında sayılmaya başlanmıştır.

Mozart’ın ve Franz Liszt’in, ilk sahne gösterilerini bu meydanda yaptığı söyleniyor. Bella Bartok’un uzun bir süre burada yaşamıştır. Yılda iki ayrı müzik festivali düzenleniyor.

Grassalkovich Sarayı

Grassalkovich Sarayı, Orta Avrupa ülkelerinin pek çoğunun tarihinde önemli bir figür olan Habsburg Hanedanının güçlü imparatoriçesi Maria Theresia tarafından 1760 yılında Kont Anton Grassalkovich adına Barok tarzda yaptırılmıştır. Bratislava’nın en güzel sarayı olarak kabul edilen Palffy, ilk barok saray olarak bilinen Keglevich ve pembe renkli dış cephesi ile ilgi çeken Primatial sarayını da Maria Theresia yaptırmıştır.

Komünizm döneminde kutlamalar, konserler ve balolar düzenlenen yapı 1996 yılından beri Başkanlık Sarayı olarak kullanılıyor. Sarayın arkada bahçesindeki Maria Theresia heykeli ise adeta “ben burdayım” der gibi size bakıyor .

Bratislava Üniversitesi Kütüphanesi

Eski Belediye Binası ve Zichy Sarayı, Avusturya Büyükelçiliği, St Martin Katedrali yakınlarındaki Old Town tarihi merkezinde, yaya bölgesinde yer alan, bölgesindeki en eski ve en çok ziyaret edilen araştırma kütüphanesidir. Slovak ulusunun kültürel ve edebi mirasının en nadide eserleri bu kütüphanededir. Ayrıca BM, NATO ve UNESCO için derleme kütüphanesidir.

Bazı koleksiyonlarının 17. Yüzyıldan kalma olduğu bu kütüphane, 1954 yılına kadar milli kütüphane olarak kullanılmıştır. İslam el yazmalarının en değerlilerinden Basagic Koleksiyonu, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde “Dünya Belleği” olarak tanımlanan Bratislava Üniversitesi Kütüphanesi’nde bulunmaktadır. Kütüphanede iki kapsamlı İngilizce dil koleksiyonu da vardır. Bunlardan ilki ise, Slovak asıllı bir Amerikalı akademisyen olan Victor Mamatey tarafından tarih, siyaset, kültür, Slovakya ve bölge ile ilgili eserdir.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz