HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

BRATİSLAVA İZLENİMLERİM II
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 6 Ağustos 2015 - 15:05:19

GÜLER YÜZLÜ İNSANLAR
Prag’da insanlar ne kadar asık suratlı ise, Bratislava’da ise o denli güler yüzlüler. Ancak Budapeştelilerin candan tavırlarını ayrıca not etmek gerek. Biz Türkleri çok sevmelerinden dolayı Atila ismini çok yaygın bir şekilde erkek evlatlarına veriyorlar. Gerçek bir güzelliğe sahip “Old town” dışında Bratislava akşamları “gri, puslu ve vasat.” Slovak kızları için, “Slovaklarda , daha doğrusu Slav ırkında çirkin kız yoktur. Sadece güzel, daha güzel ve çok güzel kızlar vardır” diyenler, abartının belini kırmışlar. Türk kızlarından ortalama 5–10 cm daha uzunlar ama güzelliklerinin dillere destan olduğunu söylemek hem dile, hem de destana saygısızlık olur. Abartısızca, gerçekten pekiştirme ifadesi kullanılmayacak derecede güzeldir kızları.
TURİSTİ “KAZ” GÖREN ZİHNİYET
Türkiye’de bir zamanlar turistleri “kaz” gören zihniyet, şimdilerde Orta Avrupa’da tüm canlılığıyla yaşamaktadır. Üstelik her köşe başında turisti “yolmak” isteyen bir başkası karşınıza çıkacaktır.
KOMİK VE MUZİP HEYKELLER
Hayata eğlenceli tarafından bakmayı başarabilen Slovaklar, Bratislava’yı komik ve muzip heykellerle süslemişler. Bu heykellerin dini, milli veya resmi hiçbir mesaj içermemesi de hayli ilginç.
Bratislava’nın “Eski şehir” bölümünde gezinirken sokaktaki logar kapağından başını çıkarmış, elleri üzerinde küçülerek ince bir şekilde gülümseyen bronz Cumil heykelini muhakkak fark edersiniz. Bir anlatıma göre, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde Viyana’ya son derece yakın olan Bratislava elit kesimin aşk kaçamaklarını yaşadığı bir şehirmiş. Genellikle iç çamaşırı giymeyen güzel kadınların sokaklarında fink attığı bu şehirde, kanalizasyonlarda çalışmak için can atılırmış. İşte Cumil heykeli, kanalizasyon kapağından başını çıkartarak kadınları dikizleyen işçileri sembolize ediyor. Diğer anlatımda ise, Cumil için “1997 yılında Korzo’nun yani eski şehrin yeniden inşasında görev alanları anmak için yapılmış bir heykel” deniyor.
Posta İdaresine ait posta kutusunun üzerine “tünemiş” gibi resmedilen bir kızın, yerde oturan arkadaşıyla hararetli sohbetini temsil eden heykelin yanında, dünyanın en meşhur paparazzisinin Slovak olması nedeniyle başka bir sokağın köşesine yerleştirilmiş “paparazzi fotoğrafçı” heykeli, yaşadığı devrede herkesi elindeki fötr şapkasıyla selamlayan zihinsel engelli hemşehrileri Natsi için yapılan heykel sizleri gülümsetiyor. Zamanının dört dil bilen ve Bratislava sokaklarında yaz, kış paltosu ve atkısıyla dolaşan, ancak dört dil bilmesiyle övünen Küçük Nazi heykeli de ilginçtir.
Slovakya’yı 1805 yılında işgal eden Napolyon’un heykelinde bile muziplik var. Napolyon, bankta oturanlara arkadan sarılacak şekilde canlandırılmış.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz