Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

BUGÜN 9 EYLÜL…

Bu haber 08 Eylül 2018 - 14:14 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
BUGÜN 9 EYLÜL…

Bugün 9 Eylül İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı 26 Ağustos Büyük Taarruz 30 Ağustos Başkumandanlık Meydan Muharebesi ve İzmir’in kurtuluşu 96 yıl önce bugün Türk süvarileri gün doğarken Sabuncubel’den 20. Alayın 4. Bölüğü Teğmen Enver kumandasında ki keşif bölüğü İzmir’e ilk giren bölük Mustafa Kemal Paşa’nın “İlk hedefiniz Akdeniz” şerefini yaşıyor. Tümen bölüğüne ulaştığında Bornova sırtlarından İzmir’i veecnebi bayrakların sallandığınıseyrediyorlar.

  1. Alay komutanı Binbaşı Atıf alayı İzmir’e göndererek yabancılar ile görüşerek onların emniyetini sağlıyor. Yüzbaşı Şeref’in kumandasında 2. Bölük gidiyor her ihtimale karşı tüfekli 8 er önde yürüyor. Bu erlere Tuzakoğlu Fabrikasından ateş açılıyor 4 erimiz orada şehit ediliyor. Şehit erler mermi gibi İzmir’e doğru uzanıyorlar canlarını verenler Avanoslu Ahmet oğlu Seyit Ahmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı, Akşehirli Bekir oğlu Mehmet diğer yaralı er hastanede şehit oluyor. Oracıkta onlar için bir anıt inşa edilmiştir.

Arkadan gelen tümen 20 subay 1000’den fazla Yunan askerini esir ediyor. Aydından gelen bir trende 4 subay 700 er yine esir alınıyor. Süvarilerimiz İzmir’e sel gibi akıyorlar süvarilerimizin üzerine pencerelerden çiçekler sevinç çığlıkları atılıyor.  Süvariler hükümet konağına süratle ilerliyor bir manga İngiliz deniz askeri öncü birliklerimizi selamlıyorlar. Sivil birinin attığı el bombası yüzbaşı Şerafettin Bey’i bir erimizi hafif yaralıyor. Aldırış etmeden Şeref Bey birkaç erle kanının bulaştığı bayrağı hükümet konağına çekiyor. Büyük alkışlar arasında yanındakilere “Arkadaşlar vazifemiz bitmemiştir millet bizden daha çok şeyler bekliyor.” Diyerek coşkun İzmirliler tarafından alkışlanıyor ve öpülüyor.

Süvari tümeninin alayının öncüsü Yüzbaşı Zeki Bey kumandanlık dairesine, 4. Alay komutanı Binbaşı Reşat Kadife Kaleye bayrağı çekiyorlar. Mahalle halkı büyük tezahüratta bulunuyor.

10 Eylül 1922 Cuma günü Mustafa Kemal Paşa ve kumadanlar İzmir’e geliyorlar. Piyade askerler de İzmir’e giriyor halk hükümet meydanında toplanıyor. Büyük coşku büyük sevinç, gözyaşı ile Atatürk balkondan konuşmasında “Bu başarı milletindir.” diyor.

Süvari birliği komutanı Fahrettin Altay Paşa hatırasında kışla avlusuna toplanmış olan binlerce Yunan askerleri ve subaylarına “Zito Mustafa Kemal Paşa, Yaşa 1. Ordu Komutanı Nurettin Paşa” diyerek bağırttım. Mustafa Kemal Paşa’ya benim size bu hediyemdir. Yunan işgalinde Zito Venizelos diye bağırmadıklarından süngülerle delik deşik şehit edilenlerin ruhlarını şad etmek istemiştim. (İmparatorluktan Cumhuriyete Taylan Sorgun Sf:298)

15 Nisan 1915 yılında işgal edilen İzmir 9 Eylül 1922 de kurtarılmış İzmir’in dağlarında çiçekler tekrar açmıştır.

Bizlere bu vatanı kanlarıyla, canlarıyla bağışlayanların ruhları şad olsun.

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA