CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

CAHİT SITKI TARANCI VE ŞİİR
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Eylül 2017 - 11:55:48

“Şiir, bu tatlı bela, bu ilk göz ağrımız, ilk ve son aşkımız, bu teneffüs saadetimiz, kalp çarpıntımız, ona vardığımız nispette çok yaşamış, tatmış, kam almış olacağız. Şiir! Şiir!…… Şiir, fikr-i sabitimiz olmalı… ….”, “Ne içtimai mevkide, ne servette gözüm var, tek ihtirasım güzel şiirler yazmaktır. Yeryüzünde türküler söylemekle iktifa edeceğim” İfadeleri ile şiir görüşünün yalnızca mükemmellik ve sanata dayandığını dile getiren Cahit Sıtkı Tarancı, şiirlerinde yer alan insan unsuru ve bu unsurun en samimi hislerinin yansımaları vasıtası ile, bize gerçeğe götüren yolun ipuçlarını verebilmiş şairlerimizdendir.

Mehmet Kaplan’ın ifadeleriyle , “O, her kelimenin kendine has bir çağrışım mekanizmasına bağlı olduğunun farkındadır. Cahit Sıtkı’ya göre şiir bir ‘evaciation’ sanatıdır. “Kelimeler uyandırdıkları çağrışım ile okuyucuya tesir ederler. Ölü ve uydurma kelimelerde bu oluş yoktur” Şeklindeki şiir ve sanat düşüncesi, Tarancı’yı bize anlatmaya yeter de artar bile.

Cahit Sıtkı şiirlerinde, fikir ve düşünceden önce, dile, Türk dilinin kullanılış ve şiir sanatına adapte ediş şekli ile kelime hassasiyetine önem vermiş, öz şiiri kurmaya çalışmış bir Türk Şairidir.

Dil ve üslup, şiirin dış tarafını, şiirin şekli ise düzenini teşkil eder. Bir de şiirin “özü” vardır. Dil ve şekil endişesi ne kadar fazla olursa olsun, özü bakımından tamamen boş, manasız ve mana bakımından tamamen boş, faydasız bir şiir bulmak mümkün değildir. Nitekim şiirin dili ve şekline bu kadar öncelik tanıyan Tarancı’nın şiirlerine kabataslak baktığımızda bile, onun ya kendisini ya doğayı, ya hayatını, ya düşüncelerini veya insanlığın ortak duygu ve endişelerini, şiir mükemmelliği içinde bizlere sunduğunu görürüz.

 “Robenson, akıllı Robenson’um,

Ne imreniyorum sana bilsen.

Göstersen adana giden yolu,

Başımı dinlemek istiyorum.

 

Ben gemi olurum, sen gemi ol,

Yelken açarız bir sabah vakti,

Güneşte gölgemiz olur deniz.

Yolculuk! Derken adamızdayız.

 

Robenson, halden bilir Robenson,

Adan hala batmadıysa eğer,

Alıp götürsen beni oraya.

Deniz yolu kapanmadan evvel.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz